Skip to main content

Czy mogę mieć problem z przywiązaniem? Czym są style przywiązania?

Przywiązanie to stan, w którym dana osoba odczuwa silną potrzebę bliskości innych osób, zwłaszcza w przypadku trudności. Zazwyczaj przedmiotem przywiązania w dorosłym życiu jest małżonek. Kiedy mogą wystąpić problemy z przywiązaniem? Co warto wiedzieć o stylach przywiązania?

Problemy z przywiązaniem w związku

Przywiązanie a relacje z innymi

Niektóre osoby obawiają się bliskości i nie mogą stworzyć solidnego związku. Inne z kolei doskonale sobie radzą zarówno samemu, jak i w towarzystwie. Te aspekty mogą wiązać się z cechami charakteru, genetyką i innymi czynnikami. Naukowcy wskazują, że każdy człowiek ma własny styl przywiązania, jaki kształtowany jest we wczesnym dzieciństwie. Relacje z naszymi opiekunami z pewnością przekładają się na to, jak odnajdujemy się w dalszym życiu. Przykładem takiego stylu jest unikający styl przywiązania, który charakteryzuje się unikaniem bliskości i zaangażowania wraz z rozwojem relacji. Nie wynika to jednak z braku uczuć w stosunku do partnera. 

Przywiązanie a związek

Zdrową relację z drugim człowiekiem stworzymy wtedy, gdy zadbamy o głęboką więź. Niekiedy trudno jest znaleźć przyczyny kryzysu w związku, gdyż zazwyczaj szukamy nie tam, gdzie trzeba. Pomocne może być przeanalizowanie doświadczeń z dzieciństwa i tego, jak traktowali nas rodzice. Nie jest tajemnicą, że dziecko najwięcej wynosi z domu, a relacje z opiekunami stanowią wzór relacji z innymi ludźmi w dorosłości. Ponadto istotną w dziedzinie psychologii jest teoria rozwoju tożsamości, która zakłada przechodzenie przez człowieka przez kolejne etapy rozwoju psychospołecznego przez całe życie. W artykule: "Etapy rozwoju tożsamości człowieka wg Eriksona" opisane zostały kolejne etapy, ich charakterystyka oraz wpływ na kształtowanie tożsamości. Zachowania dotyczące przywiązania tworzą behawioralny styl przywiązania. Jest on aktywny na każdym etapie naszego życia.

Style przywiązania

Jakie style przywiązania są wyróżniane przez naukowców? W tym wypadku występują:

  1. Styl bezpieczny - pozwala budować poczucie własnej wartości i przekonanie o tym, że mamy prawo do miłości. W dorosłości możemy dzięki temu stworzyć bezpieczną relację i kontrolować emocje. Raczej rzadko martwimy się tym, że zostaniemy porzuceni. Bliski związek kojarzy się z zaufaniem i szczęściem.
  2. Styl unikający - kształtuje się wtedy, gdy dziecko żyje w strachu przed opiekunami. Powstaje poczucie odrzucenia, przez co w dorosłości mamy kłopoty z bliskością. Unikamy intymności i nie ufamy innym osobom.
  3. Styl lękowo-ambiwalentny - występuje u osób, które w dzieciństwie doświadczyły chaotycznej i nieadekwatnej opieki. Jednym razem czujemy się kochani, a innym niepotrzebni. W dorosłości martwimy się o to, czy jesteśmy kochani i możemy stać się zazdrośni.

Jak widać, każdy z tych stylów odznacza się różnorodnymi cechami i zachowaniami. Dzieciństwo ma ogromny wpływ na dalsze życie i na to, jak zachowujemy się w związkach.

Czym jest styl przywiązania?

Profesjonalna pomoc

Jeśli mamy kłopoty natury psychicznej, dotyczące także przywiązania, warto mieć na uwadze wsparcie specjalistów. Oferta wsparcia psychologicznego przedstawiona jest na stronie: https://psychoterapia-polna.warszawa.pl/oferta-pomocy-psychologicznej/, a dotyczy przede wszystkim indywidualnej pracy pacjenta nad jego sposobami radzenia sobie. Psycholog jest osobą z doświadczeniem i zaangażowaniem, która na pierwszym miejscu stawia dobro swoich pacjentów. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z takiego rozwiązania.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...
Wydaje mi się, że domki holenderskie to świetna opcja na ...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są ...
Maja 2 miesięcy temu Czas rozliczeń podatkowych
Muszę przyznać, że podatki to dla mnie czarna magia, mimo ...