Jak często kierowcy ciężarówek powodują wypadki na polskich drogach?
Wiele osób uważa, że kierowcy aut ciężarowych są jedną z głównych przyczyn wielu wypadków drogowych w Polsce. Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ wszelkiego rodzaju wypadki z udziałem ciężarówek zazwyczaj kończą się drastycznie i są szeroko dyskutowane na łamach mediów. Jak wygląda jednak prawda odnośnie do liczby wypadków z udziałem takich pojazdów? Czy rzeczywiście ich odsetek jest tak wysoki?
Czemu o wypadkach z udziałem ciężarówek mówi się głośno?
W przypadku jakichkolwiek wypadków drogowych dochodzi do nieszczęścia konkretnych osób – uczestników wypadku. Dzieje się tak dlatego, że o wypadku mówimy dopiero w momencie, gdy pojawia się uszczerbek na zdrowiu któregoś z uczestników. W sytuacji, w której nie doszło do uszczerbków na zdrowiu mowa jest o kolizji. Wypadki z autami ciężarowymi zazwyczaj kończą się tragicznie, ponieważ w grę wchodzi bardzo duża masa pojazdu, które dosłownie zgniata przeszkodę, w którą uderza.
Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku, gdy wypadek drogowy następuje z udziałem ciężarówki i pieszego lub rowerzysty, ponieważ w takim momencie szanse na przeżycie niezmotoryzowanego uczestnika są naprawdę minimalne. Z uwagi właśnie na drastyczność takich wypadków mówi się o nich częściej niż w przypadku wypadków aut osobowych. W takich sytuacjach warto wiedzieć, do kogo zwrócić się po pomoc. Fachowców można znaleźć na przykład na witrynie www.pomocdrogowatirwroclaw.pl, prowadzonej przez firmę, oferującą całodobowe wsparcie na drogach.
Jak wyglądają statystyki w Unii Europejskiej?
Zgodnie z wyliczeniami ekspertów, liczba poważnych wypadków drogowych z udziałem aut ciężarowych zmalała w przeciągu ostatniej dekady prawie o połowę. Na terenie Unii Europejskiej rocznie dochodzi do około 26 000 zdarzeń, z czego tylko w 15% biorą udział ciężarówki. Niestety w dalszym ciągu, jeśli mowa jest o niechronionych użytkownikach dróg, czyli pieszych i rowerzystach, aż 35% osób zginęło lub odniosło poważne obrażenia w wypadkach, w których brały udział samochody ciężarowe.
Związane jest to z dużą nieświadomością pieszych odnośnie do martwych stref widzenia, które uniemożliwiają kierowcom ciężarówek na dokładne obserwowanie bezpośredniego otoczenia ich auta. Martwi również to, że większość wypadków z udziałem ciężarówek ma miejsce podczas ładnej pogody w dzień, ponieważ w grę może wchodzić zmęczenie i nieuwaga.
Czy Polska jest wyjątkiem w tej statystyce?
W przypadku wypadków z udziałem aut ciężarowych, Polskę można uznać za swojego rodzaju wyjątek w statystyce europejskiej. Jednak nie jest to wyjątek negatywny, a pozytywny. Na chwilę obecną około 78% wypadków powodują kierowcy aut osobowych, a kierowcy ciężarówek odpowiadają jedynie za 6% ogółu wypadków. Podobnie jednak jak w przypadku całej unii, aż 32% ofiar stanowią uczestnicy niechronieni, czyli piesi i rowerzyści. Niestety wielu kierowców samochodów ciężarowych w dalszym ciągu nie zapina pasów bezpieczeństwa, co zwiększa statystykę wypadków śmiertelnych oraz z groźnymi urazami. Podobnie jak w przypadku statystyki europejskiej większość wypadków ma miejsce w ciągu dnia i przy ładnej pogodzie.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.