Skip to main content

Czym są domki mobilne i dlaczego warto w nie zainwestować?

Najważniejszą zaletą domków holenderskich jest mobilność oraz niskie ceny, związane zarówno z zakupem, jak i eksploatacją tego rodzaju obiektów. To właśnie dlatego stały się one ciekawą alternatywą dla mieszkań w blokach czy prywatnych domów jednorodzinnych. Jakie warunki trzeba spełnić, by postawić domek na działce i ile kosztuje taka inwestycja?

Całoroczne domki holenderskie

Domek holenderski a prawo budowlane – jak to wygląda w praktyce?

W polskim prawie budowlanym nie funkcjonuje pojęcie „domek holenderski”, gdyż jest to wyłącznie nazwa handlowa. Taki domek traktowany jest jako obiekt tymczasowy, który nie posiada stałego połączenia z gruntem. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy na posadowienie domku holenderskiego na działce trzeba posiadać odpowiednie pozwolenie. Jak się okazuje, taki dokument nie jest potrzebny, jeśli obiekt nie jest połączony z gruntem na stałe. Jednak przeniesienie takiego obiektu w inne miejsce musi nastąpić w ciągu 120 dni od momentu rozpoczęcia budowy. To właśnie dlatego domki holenderskie są przesuwane właśnie przed tym terminem, co z reguły jest niekomfortowym, a zarazem kosztownym rozwiązaniem. W praktyce więc wielu właścicieli domków decyduje się na posadowienie ich na działce na podstawie odpowiedniego pozwolenia na budowę.

Czy za domki holenderskie płaci się podatek?

O ile kwestia pozwolenia na budowę została jasno zinterpretowana w prawie budowlanym, o tyle podatek od domków holenderskich nadal budzi spore emocje. Aby poznać ich przyczynę, warto sięgnąć do artykułu Czy za domek holenderski lub mobilny płaci się podatek?, w którym to poruszono najważniejsze kwestie, związane z tym właśnie tematem. Jak się okazuje, sprawa w dalszym ciągu nie została dokładnie wyjaśniona w obowiązującym prawie, a interpretacje przepisów nie są jednoznaczne. Z tego właśnie względu zdania ekspertów są podzielone, a na postawione wcześniej pytanie trudno udzielić oczywistej odpowiedzi.

Mobilne domki holenderskie

 Jaki jest koszt zakupu domku holenderskiego?

Poszukując tańszej alternatywy dla domków letniskowych, coraz częściej wybieramy domki holenderskie, których cena zależy od kilku istotnych czynników. Będzie to przede wszystkim standard wykończenia i wyposażenia oraz materiał, z którego powstał wybrany obiekt. Na współczesnym rynku dostępne są zarówno umeblowane domki, zaopatrzone w odpowiednie instalacje sanitarne i elektryczne, jak i takie, które wymagają jeszcze nieco inwestycji, związanych chociażby z zakupem niezbędnego wyposażenia i urządzenia wnętrza. Do ostatecznych kosztów całego przedsięwzięcia należy doliczyć również przewóz domku na miejsce docelowe. Organizując taki transport we własnym zakresie, konieczne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia, którego cena wynosi ok. 500 zł. W kosztorysie inwestycji warto również uwzględnić uzbrojenie działki, zwłaszcza, gdy domek będzie zamieszkiwany niezależnie od pory roku.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Rafał · 6 miesięcy temu
    Wydaje mi się, że domki holenderskie to świetna opcja na działkę. Chyba aż się rozejrzę za jakimś modelem. Fajnie, że zostały tutaj zebrane takie formalne aspekty posiadania domku mobilnego.
Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Przydatny artykuł. Każdy powinien mieć kontakt do pomocy drogowej pod ...
Artykuł rozwiał moje wątpliwości co do pomp ciepła. Teraz wiem, ...
Jako świeżo upieczona mama zdecydowałam się na plastykę brzucha, bo ...
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...