Skip to main content

Jak przygotować się na pierwszą wizytę u trychologa?

Problemy z włosami i skórą głowy to dolegliwość, która dotyka coraz większej grupy społeczeństwa. Wydawanie mnóstwa pieniędzy na nieskuteczne, nieprofesjonalne produkty sprawia, że wracamy do punktu wyjścia, marnując tylko nasz czas i środki. Leczenie na własną rękę najlepiej zastąpić wizytą u trychologa. Trycholog to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem problemów włosów i skóry głowy oraz leczeniem ich. Trychologia w Polsce to dziedzina, która z każdym rokiem zyskuje na popularności. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do trychologa wówczas, gdy mają problem z włosami, ale również są i tacy, którzy robią to jedynie profilaktycznie, by zadbać o jakość i kondycję swoich włosów oraz skóry głowy.

Badanie trychologiczne w Klinice Genesis

Pierwsza wizyta u trychologa

Najlepsze gabinety cechuje kompleksowe podejście do problemu oraz świadomość specjalisty, że może mieć on szerokie podłoże. Właśnie dlatego podczas pierwszej wizyty trycholog w Klinice Genesis przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący dziedziczonych oraz przebytych chorób i zażywanych leków, stosowanych produktów do włosów, diety oraz stylu życia. Następnie wykonana zostanie tzw. diagnostyka trychologiczna. Do postawienia właściwej diagnozy zwykle potrzebne są także badania ogólne, hormonalne i tarczycowe. Wywiad ten oraz przedstawione badania naprowadzą specjalistę na właściwy tor szukania przyczyn naszego problemu. Ważne jest, by przedstawić wszystkie fakty zgodnie z prawdą i niczego nie pomijać, ponieważ może to utrudnić diagnozę.

Kilka dni przed wizytą

Do pierwszej wizyty u trychologa warto się odpowiednio przygotować. Należy pamiętać, żeby nie myć włosów przez przynajmniej najbliższe 2 dni przed planowaną wizytą. Nie przejmuj się, jeśli ich stan w dniu wizyty nie będzie idealny – tym lepiej, ponieważ pozwoli to trychologowi ocenić pracę gruczołów łojowych i stopień keratynizacji skóry głowy. Dodatkowo należy zrezygnować ze stosowania odżywek, lakierów, pianek i innych kosmetyków, które zaburzają rzeczywisty obraz włosa.

Ile trwa wizyta?

Pierwsza wizyta w gabinecie trychologicznym z reguły trwa nieco dłużej, ponieważ lekarz musi poznać nasze włosy, specyfikę naszego problemu i przeprowadzić wspomniany wcześniej wywiad. Przygotuj się, że choć trycholog może postawić diagnozę od razu, nie zawsze tak bywa - często istnieje potrzeba wykonania dodatkowych badań. Kolejne wizyty mogą trwać nieco krócej, lub mogą mieć charakter profilaktyczny.


Zabiegi trychologiczne - na jakie dolegliwości?

Wizyta u specjalisty trychologa może okazać się skuteczna wówczas, kiedy borykamy się z takimi dolegliwościami jak:

  • nadmierne wypadanie włosów,
  • słaby wzrost włosów,
  • wszelkiego rodzaju łysienie,
  • choroby skóry głowy (np. łuszczyca, łupież, łojotokowe zapalenie skóry),
  • nadmierne, uciążliwe przetłuszczanie się włosów,
  • stany zapalne skóry głowy i okolic,
  • mechaniczne oraz chemiczne uszkodzenia włosów.

Kiedy zgłosić się do trychologa?

Jak powszechnie wiadomo, każdemu z nas codziennie wypadają włosy. Optymalna ilość dziennego wypadania to około 60 do 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces, związany z cyklem życia włosa. Jednakże, kiedy wypadanie to robi się nadmierne, a dodatkowo zauważamy występowanie którejś z wyżej wymienionych dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie umówić się na wizytę u trychologa. Należy nadmienić także, iż alarmem dla nas powinna być drastyczna zmiana kondycji włosa - niczym nieuzasadniona kruchość, łamliwość itd.

Co może stanowić przyczynę nadmiernego wypadania włosów?

Obecny postęp cywilizacyjny niesie ze sobą nie tylko korzyści, ale i sporo szkód. Każdy z nas bardzo często żyje w biegu, ma do czynienia na co dzień ze stresem, nie dba o właściwą i bogatą w odpowiednie składniki dietę. Przeważnie jednoznaczna odpowiedź na pytanie dotyczące przyczyny utraty włosów jest trudna, dlatego konieczna może być wizyta u specjalisty. Dodatkowy czynnik sprawczy może stanowić gorsza jakość powietrza. Jako przyczyny nadmiernej utraty włosów, na pewno wskazać można jeszcze:

  • niewłaściwą pielęgnację,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • choroby skóry głowy,
  • problemy z gospodarką hormonalną.

Kobieta przed badaniem trychologicznym w Klinice Genesis

Z jakich zabiegów trychologicznych możemy skorzystać?

W zależności od stanu skóry głowy i włosów trycholog może zalecić wykonanie konkretnych zabiegów, których celem będzie ukojenie nieprzyjemnych dolegliwości, jednocześnie wpływając na leczenie dolegliwości i poprawę kondycji włosów.

Najpopularniejsze stosowane zabiegi trychologiczne to m.in.:

  • mezoterapia igłowa,
  • osocze bogatopłytkowe,
  • masaż trychologiczny,
  • terapia laserowa.

Stosowane są zabiegi zarówno na skórę głowy, ale także na całą długość włosów.

 

Należy pamiętać o tym, że kluczowa w leczeniu dolegliwości, które dotyczą włosów i skóry głowy jest szybkość działania. Warto obserwować kondycję swoich włosów i skóry głowy i w momencie, kiedy zauważymy którąś z opisanych powyżej dolegliwości, udać się do specjalisty trychologa. Właściwie postawiona diagnoza i odpowiednio dobrana do niej kuracja trychologiczna ułatwi pozbycie się przykrych dolegliwości, spowolni lub powstrzyma wypadanie włosów, a często także pobudzi porost nowych włosów.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Przydatny artykuł. Każdy powinien mieć kontakt do pomocy drogowej pod ...
Artykuł rozwiał moje wątpliwości co do pomp ciepła. Teraz wiem, ...
Jako świeżo upieczona mama zdecydowałam się na plastykę brzucha, bo ...
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...