Skip to main content

Jak przygotować się na pierwszą wizytę u trychologa?

Problemy z włosami i skórą głowy to dolegliwość, która dotyka coraz większej grupy społeczeństwa. Wydawanie mnóstwa pieniędzy na nieskuteczne, nieprofesjonalne produkty sprawia, że wracamy do punktu wyjścia, marnując tylko nasz czas i środki. Leczenie na własną rękę najlepiej zastąpić wizytą u trychologa. Trycholog to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem problemów włosów i skóry głowy oraz leczeniem ich. Trychologia w Polsce to dziedzina, która z każdym rokiem zyskuje na popularności. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do trychologa wówczas, gdy mają problem z włosami, ale również są i tacy, którzy robią to jedynie profilaktycznie, by zadbać o jakość i kondycję swoich włosów oraz skóry głowy.

Badanie trychologiczne w Klinice Genesis

Pierwsza wizyta u trychologa

Najlepsze gabinety cechuje kompleksowe podejście do problemu oraz świadomość specjalisty, że może mieć on szerokie podłoże. Właśnie dlatego podczas pierwszej wizyty trycholog w Klinice Genesis przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący dziedziczonych oraz przebytych chorób i zażywanych leków, stosowanych produktów do włosów, diety oraz stylu życia. Następnie wykonana zostanie tzw. diagnostyka trychologiczna. Do postawienia właściwej diagnozy zwykle potrzebne są także badania ogólne, hormonalne i tarczycowe. Wywiad ten oraz przedstawione badania naprowadzą specjalistę na właściwy tor szukania przyczyn naszego problemu. Ważne jest, by przedstawić wszystkie fakty zgodnie z prawdą i niczego nie pomijać, ponieważ może to utrudnić diagnozę.

Kilka dni przed wizytą

Do pierwszej wizyty u trychologa warto się odpowiednio przygotować. Należy pamiętać, żeby nie myć włosów przez przynajmniej najbliższe 2 dni przed planowaną wizytą. Nie przejmuj się, jeśli ich stan w dniu wizyty nie będzie idealny – tym lepiej, ponieważ pozwoli to trychologowi ocenić pracę gruczołów łojowych i stopień keratynizacji skóry głowy. Dodatkowo należy zrezygnować ze stosowania odżywek, lakierów, pianek i innych kosmetyków, które zaburzają rzeczywisty obraz włosa.

Ile trwa wizyta?

Pierwsza wizyta w gabinecie trychologicznym z reguły trwa nieco dłużej, ponieważ lekarz musi poznać nasze włosy, specyfikę naszego problemu i przeprowadzić wspomniany wcześniej wywiad. Przygotuj się, że choć trycholog może postawić diagnozę od razu, nie zawsze tak bywa - często istnieje potrzeba wykonania dodatkowych badań. Kolejne wizyty mogą trwać nieco krócej, lub mogą mieć charakter profilaktyczny.


Zabiegi trychologiczne - na jakie dolegliwości?

Wizyta u specjalisty trychologa może okazać się skuteczna wówczas, kiedy borykamy się z takimi dolegliwościami jak:

 • nadmierne wypadanie włosów,
 • słaby wzrost włosów,
 • wszelkiego rodzaju łysienie,
 • choroby skóry głowy (np. łuszczyca, łupież, łojotokowe zapalenie skóry),
 • nadmierne, uciążliwe przetłuszczanie się włosów,
 • stany zapalne skóry głowy i okolic,
 • mechaniczne oraz chemiczne uszkodzenia włosów.

Kiedy zgłosić się do trychologa?

Jak powszechnie wiadomo, każdemu z nas codziennie wypadają włosy. Optymalna ilość dziennego wypadania to około 60 do 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces, związany z cyklem życia włosa. Jednakże, kiedy wypadanie to robi się nadmierne, a dodatkowo zauważamy występowanie którejś z wyżej wymienionych dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie umówić się na wizytę u trychologa. Należy nadmienić także, iż alarmem dla nas powinna być drastyczna zmiana kondycji włosa - niczym nieuzasadniona kruchość, łamliwość itd.

Co może stanowić przyczynę nadmiernego wypadania włosów?

Obecny postęp cywilizacyjny niesie ze sobą nie tylko korzyści, ale i sporo szkód. Każdy z nas bardzo często żyje w biegu, ma do czynienia na co dzień ze stresem, nie dba o właściwą i bogatą w odpowiednie składniki dietę. Przeważnie jednoznaczna odpowiedź na pytanie dotyczące przyczyny utraty włosów jest trudna, dlatego konieczna może być wizyta u specjalisty. Dodatkowy czynnik sprawczy może stanowić gorsza jakość powietrza. Jako przyczyny nadmiernej utraty włosów, na pewno wskazać można jeszcze:

 • niewłaściwą pielęgnację,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • choroby skóry głowy,
 • problemy z gospodarką hormonalną.

Kobieta przed badaniem trychologicznym w Klinice Genesis

Z jakich zabiegów trychologicznych możemy skorzystać?

W zależności od stanu skóry głowy i włosów trycholog może zalecić wykonanie konkretnych zabiegów, których celem będzie ukojenie nieprzyjemnych dolegliwości, jednocześnie wpływając na leczenie dolegliwości i poprawę kondycji włosów.

Najpopularniejsze stosowane zabiegi trychologiczne to m.in.:

 • mezoterapia igłowa,
 • osocze bogatopłytkowe,
 • masaż trychologiczny,
 • terapia laserowa.

Stosowane są zabiegi zarówno na skórę głowy, ale także na całą długość włosów.

 

Należy pamiętać o tym, że kluczowa w leczeniu dolegliwości, które dotyczą włosów i skóry głowy jest szybkość działania. Warto obserwować kondycję swoich włosów i skóry głowy i w momencie, kiedy zauważymy którąś z opisanych powyżej dolegliwości, udać się do specjalisty trychologa. Właściwie postawiona diagnoza i odpowiednio dobrana do niej kuracja trychologiczna ułatwi pozbycie się przykrych dolegliwości, spowolni lub powstrzyma wypadanie włosów, a często także pobudzi porost nowych włosów.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Jako świeżo upieczona mama zdecydowałam się na plastykę brzucha, bo ...
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...
Wydaje mi się, że domki holenderskie to świetna opcja na ...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są ...