Wypadki na drogach

Kolizje i wypadki na drogach zdarzają się niestety coraz częściej.Głównym powodem jest oczywiście nadmierna prędkość, nie dostosowana do warunków panujących na jezdni. Wiele osób nie wie, że na mokrej bądź bardzo rozgrzanej jezdni czas hamowania znacząco się wydłuża. Drugim powodem, przez który regularnie zdarzają się wypadki jest roztargnienie kierowców. Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, gdy kierujący rozmawia przez telefon bądź pisze wiadomość. Takie rozkojarzenie może mieć tragiczne skutki, dlatego ludzie powinni być surowo karani za używanie telefonu podczas jazdy. Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać stan techniczny swojego samochodu i na bieżąco wymieniać zużyte części. Niesprawny samochód stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

WYPADKI NA DROGACH

Bądź odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego

Przyczyny wypadków i kolizji to także wsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających. Osoba pod wpływem ma zupełnie inny czas reakcji i nie ma nad sobą kontroli. Każdy, kto dzień wcześniej spożywał alkohol powinien przebadać się alkomatem przed wyruszeniem w podróż. Oczywiście nie można zapominać również o rowerzystach i pieszych, którzy przez swoje nieodpowiednie zachowanie często stwarzają zagrożenie. Brak świateł i odblasków po zmierzchu sprawia, że osoba idąca bądź jadąca poboczem jest dla kierowcy samochodu bardzo słabo widoczna. Przed przejściem na drugą stronę jezdni pieszy powinien upewnić się czy nie nadjeżdża samochód. Często zdarza się że piesi wchodzą na jezdnie tuż przed jadącym samochodem.

przyczyny wypadków i kolizji

Bądź świadomym kierowcą

W mediach można spotkać się z licznymi kampaniami i akcjami społecznymi, które mają na celu uświadomienie ludziom jak zapobiec wypadkom. Wiele filmów jest drastycznych i przerażających, aby obudzić w ludziach świadomość i uświadomić im, że jako uczestnicy ruchu drogowego ponoszą pełną odpowiedzialność.Spowodowanie kolizji również powoduje nieprzyjemne skutki. Sprawca otrzymuje mandat, punkty karne, a w niektórych sytuacjach zostaje pozbawiony prawa jazdy na długi okres czasu.