Skip to main content

Jak wygląda dieta w domach opieki?

Domy seniora gwarantują profesjonalną opiekę wszystkim tym, którzy tracą samodzielność wraz z upływem kolejnych lat. Najbliższa rodzina nie zawsze ma bowiem możliwość zapewnienia całodobowego wsparcia tym, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Domy opieki mają wiele zalet, spośród których na pierwszy plan wysuwa się zdecydowanie troska wykwalifikowanej kadry o zaspokojenie najważniejszych potrzeb seniorów. Dotyczy to m.in. odpowiednio zbilansowanej diety, dzięki której możliwe staje się zaspokojenie potrzeb organizmu na poszczególnych etapach życia.

Prywatny dom opieki Holi-Care

Jak wygląda wyżywienie w domach opieki?

W większości domów opieki możliwe jest zapewnienie seniorom pobytu stałego oraz czasowego. Niezależnie od tego, na jaki czas osoba starsza zamieszka w placówce, może ona liczyć na odpowiednio zbilansowane posiłki, spożywane w miłym gronie, co z kolei przekłada się na realizację potrzeb społecznych. W czasie posiłków można budować więzi z rówieśnikami, wymienić się wspomnieniami i odbyć miłą rozmowę z osobami w podobnym wieku. Czas posiłków staje się więc nie tylko sposobem na zaspokojenie głodu, ale również ważnym urozmaiceniem dnia i możliwością spędzenia miłych chwil w gronie znajomych.

Jak komponowane są posiłki w domu seniora?

Każdy podopieczny domu opieki ma zapewnione kompleksowe wyżywienie. Posiłki komponowane są tak, by zadowolić gusta kulinarne seniorów oraz zapewnić zróżnicowane, pożywne dania. Każdy posiłek przygotowywany jest ze świeżych owoców, warzyw i roślin sezonowych. Seniorzy mają również możliwość skorzystania z przekąsek, które serwowane są pomiędzy daniami, podawanymi o stałych porach. W ośrodkach respektowane są również szczególne potrzeby żywieniowe, które pojawiają się np. w wyniku różnego rodzaju alergii czy nietolerancji pokarmowych.

Prywatny dom opieki

Dlaczego zdrowa dieta jest ważna dla seniorów?

Odpowiednio skomponowana dieta jest istotna niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Dzięki niej seniorzy mogą zachować dobrą kondycję fizyczną, ale również i psychiczną. Dobra, zbilansowana dieta w domach opieki musi uwzględniać potrzeby starszych osób. W tym okresie życia metabolizm znacząco zwalnia, dlatego też w menu powinny pojawić się potrawy lekkostrawne, które nie stanowią obciążenia dla jelit i żołądka. Z jadłospisu muszą zostać usunięte tłuste potrawy, powodujące odkładanie się tkanki tłuszczowej. Osoby zmagające się z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, mogą spożywać warzywa gotowane na parze, chude mięso i ryby, surówki, sałatki i gęste zupy, o czym z pewnością wiedzą kucharze, przygotowujący posiłki w domach opieki. Z kolei osoby starsze, zmagające się z problemami z uzębieniem, będą mieć zapewnione posiłki, których twardość zostanie dostosowana do możliwości gryzienia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Laura · 4 miesięcy temu
    Nie zagłębiałam się do tej pory w tym temacie. Jednak muszę przyznać, że bardzo pozytywnie zdziwiło mnie to, że tak jak jest wspomniane w tekście, posiłki są przygotowywane z uwzględnieniem preferencji każdego. Wydaje mi się, że jeśli wszystkie placówki się tego trzymają, to jest to super opcja. Trzeba przyznać, że to profesjonalne podejście i traktowanie każdego seniora z osobna z dużym szacunkiem. Szkoda, że większość szpitali ma problem z traktowaniem pacjentów jak osobnych jednostek, a nie dużej grupy osób, które zadowolą się byle czym...
Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...
Wydaje mi się, że domki holenderskie to świetna opcja na ...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są ...
Maja 1 miesięcy temu Czas rozliczeń podatkowych
Muszę przyznać, że podatki to dla mnie czarna magia, mimo ...