Jak dobrać odpowiedni wkład kominkowy?

Wybór wkładu kominkowego wbrew pozorom wcale nie jest taki prosty. Ich oferta na rynku jest naprawdę szeroka, a poszczególne modele znacznie różnią się od siebie. Na co więc zwracać uwagę wybierając wkład kominkowy?

Komienek wykonany przez firme Kominki Lexus Słoninka A. Wrocław

Jakie parametry wkładu kominkowego kluczowe?

"Pierwszym elementem, o który trzeba zapytać sprzedawcę, jest efektywność spalania. Chodzi o to, czy drewno spalać będzie się w nim całkowicie, czy też może będą pozostawać niedopałki. Ten z pozoru mało istotny element, tak naprawdę jest kluczowy. Z jakością spalania wiąże się i komfort używania kominka i jego ekologiczny charakter. Niedopałki trzeba bowiem sprzątać regularnie. Co więcej, dym z takich końcówek zawiera wiele związków chemicznych niebezpiecznych dla organizmu oraz środowiska." - powiedział właściciel firmy oferującej wkłady kominkowe Lexus - Wrocław - Andrzej Słoninka.

Dobór odpowiedniej mocy wkładu kominkowego

Ogień we wkładzie kominkowym dobranym przez Pana Andrzeja z firmy Kominki Lexus Wrocław

Kolejną rzeczą, która jest ważna przy wyborze, to dostosowanie mocy paleniska do warunków panujących we wnętrzach, w których kominek ma być zamontowany. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ przy zbyt dużej mocy użytkowanie kominka będzie kończyło się osadzaniem wszędzie sadzy. Zbyt mała moc prowadzi natomiast do jego szybkiej eksploatacji spowodowanej ciągłym przeciążeniem. A jaki wkład kominkowy wybrać, jeśli ma on stać się również źródłem ciepłej wody? W takim przypadku jedyną rozsądną opcją stają się wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Takie wkłady pozwalają rozprowadzać ciepło po wszystkich pomieszczeniach, bądź kumulować je i wykorzystywać właśnie do zapewnienia sobie ciepłej wody.

Doradztwo w zakresie doboru wkładów kominkowych

Wybierając wkład kominkowy zawsze warto skorzystać z porad fachowca. Przede wszystkim pomoże on dobrać kominek pod względem wspominanej już mocy. Poza tym fachowiec wie, jaka komora spalania i z jakim wyłożeniem jest najlepsza. Potrafi też ocenić, czy jest przystosowana do optymalnego mieszania tlenu i gazu wytwarzanego podczas spalania. Doradzając pomaga więc dobrze zainwestować pieniądze. Pomaga wybrać kominek, który w danym przypadku pracuje najefektywniej. A im efektywniejsza jego praca, tym większy komfort podczas jego używania na co dzień.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież