Skip to main content

Budowy farmy fotowoltaicznej - jak wygląda realizacja takiej inwestycji?

Odnawialne źródła energii to branża, która od lat rozwija się bardzo prężnie. Nic dziwnego, bo troska o środowisko naturalne stała się domeną współczesnej rzeczywistości. Umiejętne wykorzystanie promieni słonecznych pozwala nie tylko na zaoszczędzenie gotówki, ale również i na jej zarobienie. Wystarczy bowiem kawałek własnej działki i świadomość korzyści, jakie niesie ze sobą rozwój fotowoltaiki, by stworzyć własną farmę i zacząć czerpać z niej korzyści.

Farma fotowoltaiczna – gdzie i przez kogo może być zbudowana?

Kwestie te reguluje Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii. Znajomość przepisów prawa to jednak jeszcze nie wszystko, by wybudować profesjonalną farmę fotowoltaiczną. To skomplikowany i długotrwały proces, który warto powierzyć specjalistom. Jedną z firm, świadczących tego typu usługi na najwyższym poziomie, jest appenergy.pl, czyli firma Fotowoltaika APP Energy, mieszcząca się przy ul. Willowej 42a w Lublinie (te. 693 345 471). Może ona poszczycić się nie tylko wieloletnim doświadczeniem w budowie farm fotowoltaicznych i mikroinstalacji dla indywidualnych odbiorców, ale również całą rzeszą zadowolonych z jej usług klientów.

Jak zarobić na instalacji fotowoltaicznej będąc osobą prywatną? Jednym ze sposobów jest wydzierżawienie posiadanego gruntu na potrzeby farmy. Należy przy tym pamiętać, że tego typu inwestycja wymaga nie tylko odpowiedniego obszaru, ale również i klasy ziemi. Wydzierżawiony teren nie może być również osłonięty, a odległość od najbliższych linii elektroenergetycznych nie powinna przekraczać 200 m.

Drugim sposobem na pozyskanie środków finansowych jest wejście w spółkę z firmą z podobnym pomysłem i równy podział zysków.

Jakie formalności należy spełnić?

Aby zbudować nowoczesną farmę fotowoltaiczną, należy uzyskać szereg obligatoryjnych pozwoleń. Jak podresla APP Energy w artykule na swoim blogu - https://appenergy.pl/budowa-wlasnej-farmy-fotowoltaicznej-jak-wyglada-proces-inwestycyjny/, cały proces rozpoczyna się od Decyzji Środowiskowej, wydawanej przez adekwatny urząd. Kolejnym krokiem jest uzyskanie dokumentu, w którym zawarte zostaną wymagania, niezbędne do budowy farmy fotowoltaicznej. Są to tzw. warunki zabudowy, które nie są konieczne, gdy na wybranym terenie obowiązuje już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Inwestycja nie może obyć się również bez decyzji o warunkach przyłączenia do sieci energetycznej. Jest ona wydawana przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Koncesję na legalne wytwarzanie energii elektrycznej uzyskuje się w Urzędzie Regulacji Energetyki. Całość kończy pozwolenie na budowę oraz zgłoszenie firmy do przyłączenia do sieci OSD.

Budowa farmy fotowoltaicznej – etapy

Budowa własnej farmy fotowoltaicznej powinna rozpocząć się zawsze od dopełnienia wszelkich wymogów formalnych, związanych ze zgromadzeniem adekwatnej dokumentacji i pozwoleń. Wbrew pozorom, nie jest to łatwy proces i może on trwać nawet dwa lata.

Całość procedury dzieli się na 3 główne etapy. Pierwszym z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, na który składa się m.in. podpisanie umowy z biurem projektowym, sporządzenie harmonogramu i ustalenie lokalizacji, wstępne wyliczenie uzysku i przygotowanie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej oraz zebranie pozostałych dokumentów, takich jak Karta Informacyjna Przedsięwzięcia czy uzyskanie przyłączenia do sieci.

Drugim etapem powstawania farmy jest na ogół przygotowanie projektu oraz złożenie wniosku do urzędu. Wiąże się on z uzyskaniem pozwolenia na budowę, wykonaniem projektu konstrukcji instalacji oraz jej kosztorysu i uzupełnieniem wniosku o pozwolenie na budowę gotowego już projektu.

Ostatni etap to już wykonanie instalacji. Składa się na niego przygotowanie przetargu dla wykonawców, wybór podwykonawców, zakup, dostawa i montaż elementów konstrukcyjnych oraz trafostacji, jeśli jest to wymagane, zapewnienie odpowiedniej ochrony w postaci kamer i oświetlenia oraz wykonanie wszystkich pomiarów, zakończone podłączeniem nowej farmy fotowoltaicznej do sieci.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze komentarze
A według mnie jeśli Panna Młoda czuje się dobrze ze swoim ciałem, to nie ma sensu dobierać sukni, która specjalnie ją wyszczupli albo podkreśli to i owo. Ślub ma nie być dla niej torturą, podczas której będzie wciągać brzuch przez kilka godzin, bo czuła presję, żeby się dopiąć w jakąś sukienkę. Najważniejszą cechą sukni ślubnej jest to, że Panna Młoda czuje się w niej komfortowo, a nie czy coś podkreśla, czy nie :)
Ja wypowiem się z nieco innej perspektywy. Od zawsze byłem fanem motoryzacji i sporo czasu poświęcam na szukanie ciekawych ofert dotyczących sprzedaży aut. Tak znalazłem się na stronie https://zasada24.pl/#ostatnio-skupione-pojazdy-w-poznaniu, na której prezentowane są samochody skupione przez jeden ze skupów aut. Co ciekawe - jest możliwość kupienia tych pojazdów! Polecam każdemu miłośnikowi samochodów, bo można wypatrzeć różne perełki w stosunkowo niskich cenach. Jednak przed skorzystaniem z usług skupu - zarówno jako sprzedający, jak i kupujący - polecam się upewnić, czy działa on w sposób legalny.
Moje dzieci są niestety bardzo oporne na wycieczki rowerowe. Wzięłam ich kiedyś ze sobą na dosyć przyjemną trasę, ale po 15 minutach zaczęły narzekać, że są zmęczone... Chyba muszę jednak dawkować im jazdę na rowerze 😓
Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że wydajność pompy ciepła może zależeć od temperatury. Trzeba na pewno mieć to z tyłu głowy, kiedy decyduje się na zakup takiego sprzętu. Jednak niewątpliwie jest to urządzenie o wielu zaletach.
Jestem pasjonatem samochodowym i już niejednokrotnie kupiłem samochód po wypadku. Wystarczy tylko trochę wprawy przy naprawianiu i można w tani i szybki sposób pozyskać nowe, sprawne wozy.
Szukam właśnie prezentu urodzinowego dla taty, który uwielbia majsterkować i robię rekonesans, bo absolutnie się nie znam na narzędziach. Teraz będę musiała podejrzeć, które z wymienionych przyrządów tata ma w wyposażeniu, a których jeszcze nie...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są u nich domki mobilne. Nie potrafiłam sobie wyobrazić takiego stylu życia, ale jak słucham ich opowieści, to muszę przyznać, że wydaje mi się to bardzo ciekawa alternatywa do zwyczajnego domu.
Razem z koleżankami zastanawiamy się nad jakimiś zabiegami z użyciem botoksu, ale niestety nie należymy do odważnych i troszkę się obawiamy... Uspokoiło mnie to, co zostało tutaj napisane, że to metoda bezpieczna i są bardzo małe szanse na wystąpienie powikłań.
Jako świeżo upieczona mama zdecydowałam się na plastykę brzucha, bo jego wygląd po ciąży spędzał mi sen z powiek... Pomimo wielu godzin ćwiczeń, nie byłam w stanie w żaden sposób wpłynąć na mój wygląd. Finalnie cieszę się, że zdecydowałam się na operację.
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście jest ważne wcześniejsze opracowanie planu z uwzględnieniem każdej rzeczy, którą trzeba załatwić. Warto mieć na uwadze, że trzeba też odpowiednio wcześnie skontaktować się z obsługą hotelu i poinformować ich o istotnych dla nich szczegółach.