Skip to main content

Budowy farmy fotowoltaicznej - jak wygląda realizacja takiej inwestycji?

Odnawialne źródła energii to branża, która od lat rozwija się bardzo prężnie. Nic dziwnego, bo troska o środowisko naturalne stała się domeną współczesnej rzeczywistości. Umiejętne wykorzystanie promieni słonecznych pozwala nie tylko na zaoszczędzenie gotówki, ale również i na jej zarobienie. Wystarczy bowiem kawałek własnej działki i świadomość korzyści, jakie niesie ze sobą rozwój fotowoltaiki, by stworzyć własną farmę i zacząć czerpać z niej korzyści.

Farma fotowoltaiczna – gdzie i przez kogo może być zbudowana?

Kwestie te reguluje Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii. Znajomość przepisów prawa to jednak jeszcze nie wszystko, by wybudować profesjonalną farmę fotowoltaiczną. To skomplikowany i długotrwały proces, który warto powierzyć specjalistom. Jedną z firm, świadczących tego typu usługi na najwyższym poziomie, jest appenergy.pl, czyli firma Fotowoltaika APP Energy, mieszcząca się przy ul. Willowej 42a w Lublinie (te. 693 345 471). Może ona poszczycić się nie tylko wieloletnim doświadczeniem w budowie farm fotowoltaicznych i mikroinstalacji dla indywidualnych odbiorców, ale również całą rzeszą zadowolonych z jej usług klientów.

Jak zarobić na instalacji fotowoltaicznej będąc osobą prywatną? Jednym ze sposobów jest wydzierżawienie posiadanego gruntu na potrzeby farmy. Należy przy tym pamiętać, że tego typu inwestycja wymaga nie tylko odpowiedniego obszaru, ale również i klasy ziemi. Wydzierżawiony teren nie może być również osłonięty, a odległość od najbliższych linii elektroenergetycznych nie powinna przekraczać 200 m.

Drugim sposobem na pozyskanie środków finansowych jest wejście w spółkę z firmą z podobnym pomysłem i równy podział zysków.

Jakie formalności należy spełnić?

Aby zbudować nowoczesną farmę fotowoltaiczną, należy uzyskać szereg obligatoryjnych pozwoleń. Jak podresla APP Energy w artykule na swoim blogu - https://appenergy.pl/budowa-wlasnej-farmy-fotowoltaicznej-jak-wyglada-proces-inwestycyjny/, cały proces rozpoczyna się od Decyzji Środowiskowej, wydawanej przez adekwatny urząd. Kolejnym krokiem jest uzyskanie dokumentu, w którym zawarte zostaną wymagania, niezbędne do budowy farmy fotowoltaicznej. Są to tzw. warunki zabudowy, które nie są konieczne, gdy na wybranym terenie obowiązuje już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Inwestycja nie może obyć się również bez decyzji o warunkach przyłączenia do sieci energetycznej. Jest ona wydawana przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Koncesję na legalne wytwarzanie energii elektrycznej uzyskuje się w Urzędzie Regulacji Energetyki. Całość kończy pozwolenie na budowę oraz zgłoszenie firmy do przyłączenia do sieci OSD.

Budowa farmy fotowoltaicznej – etapy

Budowa własnej farmy fotowoltaicznej powinna rozpocząć się zawsze od dopełnienia wszelkich wymogów formalnych, związanych ze zgromadzeniem adekwatnej dokumentacji i pozwoleń. Wbrew pozorom, nie jest to łatwy proces i może on trwać nawet dwa lata.

Całość procedury dzieli się na 3 główne etapy. Pierwszym z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, na który składa się m.in. podpisanie umowy z biurem projektowym, sporządzenie harmonogramu i ustalenie lokalizacji, wstępne wyliczenie uzysku i przygotowanie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej oraz zebranie pozostałych dokumentów, takich jak Karta Informacyjna Przedsięwzięcia czy uzyskanie przyłączenia do sieci.

Drugim etapem powstawania farmy jest na ogół przygotowanie projektu oraz złożenie wniosku do urzędu. Wiąże się on z uzyskaniem pozwolenia na budowę, wykonaniem projektu konstrukcji instalacji oraz jej kosztorysu i uzupełnieniem wniosku o pozwolenie na budowę gotowego już projektu.

Ostatni etap to już wykonanie instalacji. Składa się na niego przygotowanie przetargu dla wykonawców, wybór podwykonawców, zakup, dostawa i montaż elementów konstrukcyjnych oraz trafostacji, jeśli jest to wymagane, zapewnienie odpowiedniej ochrony w postaci kamer i oświetlenia oraz wykonanie wszystkich pomiarów, zakończone podłączeniem nowej farmy fotowoltaicznej do sieci.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...
Wydaje mi się, że domki holenderskie to świetna opcja na ...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są ...
Maja 1 miesięcy temu Czas rozliczeń podatkowych
Muszę przyznać, że podatki to dla mnie czarna magia, mimo ...