Skip to main content

Trening siłowy a odchudzanie, czyli jak spalać tłuszcz rozwijając ciało

Według wielu osób jedynym sposobem na spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej są intensywne treningi cardio. Jest to błędne myślenie, ponieważ odchudzać się można, również trenując siłowo. Trening siłowy potrafi być w odchudzaniu nawet dużo bardziej efektywny. 

Czy trening siłowy spala kalorie?

Kiedy organizm zaczyna spalać tłuszcz?

Tkanka tłuszczowa zgromadzona przez organizm stanowi rezerwę energetyczną. W momencie, gdy zużyje się energię dostarczoną wraz z pożywieniem, tkanka tłuszczowa wykorzystywana jest do jej uzupełnienia. Podstawą rozpoczęcia odchudzania jest więc doprowadzenie ujemnego bilansu kalorycznego, czyli spalania większej ilości kalorii, niż jest dostarczana. Istotne jest, by oprócz deficytu kalorycznego stosować ćwiczenia fizyczne, ponieważ bez stymulacji mięśni, organizm sięgnie również po energię pochodzącą ze spalania białka. Bardzo dobrze proces ten wyjaśnił Trener personalny Kraków — Michał Zając w artykułach, z którymi warto się zapoznać, by odchudzać się świadomie.

Na czym polega trening siłowy?

Istnieją różne rodzaje planów treningowych i każdy z nich nakierowany jest na osiągnięcie konkretnych celów. Trening siłowy składa się z ćwiczeń przystosowanych stricte do rozbudowy mięśni i osiąganej z nich siły. Ćwiczenia opierają się na wykorzystaniu każdej formy obciążenia, nawet masy własnego ciała, do wykonywania wysiłku fizycznego.

Obciążenie dobierane jest tak, by mięśnie pracowały pod maksymalnym osiągalnym obciążeniem. Dzięki temu organizm stymuluje mięśnie do regeneracji wzmacniającej i rozbudowującej włókna. Trenerzy personalni pomagają w prowadzeniu treningów siłowych w sposób, który zapewnia odpowiedni progres i jednocześnie nie doprowadzi do kontuzji i uszkodzeń utrudniających organizmowi odpowiednią regenerację. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednia technika gwarantuje oczekiwane efekty, bez ryzykowania własnym zdrowiem.

Czy warto trenować siłowo by schudnąć?

Czy odchudzanie za pomocą treningów siłowych jest skuteczne?

Mimo powszechnego przekonania, że odchudzanie wymaga dużo intensywniejszego wysiłku i treningów opierających się na cardio, równie efektywnie odchudzać się można za pomocą treningów siłowych. Jak przy każdym rodzaju wysiłku, podczas treningu siłowego spala się kalorie. Różnica polega na tym, że energia jest pożytkowana przez organizm nawet po zakończeniu treningu, ponieważ duże jej ilości przeznaczane są na regenerację mięśni. Dodatkowo wziąć trzeba pod uwagę fakt, że rozbudowując tkankę mięśniową, zwiększa się jednocześnie ilość energii niezbędnej do pracy mięśni.

Trenerzy personalni podczas prowadzenia treningów dbają o to, by poza spalaniem zbędnej tkanki tłuszczowej, budować umięśnioną sylwetkę i poprawić siłę. Dzięki temu osiąga się dużo więcej korzyści niż przy samym treningu cardio ukierunkowanym jedynie na zgubienie zbędnych kilogramów. Oczywiście warto wzbogacić swój trening o elementy wydolnościowe, jednak w przypadku konieczności podjęcia wyboru, zdecydowanie najlepszym będzie właśnie trening siłowy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...
Wydaje mi się, że domki holenderskie to świetna opcja na ...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są ...
Maja 1 miesięcy temu Czas rozliczeń podatkowych
Muszę przyznać, że podatki to dla mnie czarna magia, mimo ...