Skip to main content

Jak spędzić weekend w Gorcach?

Jeśli chodzi o góry znajdujące się na południe od Krakowa, najczęściej wskazuje się Tatry i Pieniny. W tym regionie jest też jednak jeszcze jedno miejsce, które przyciąga pięknymi szlakami turystycznymi i zapewnia wiele atrakcji widokowych. Miejscem tym są Gorce.

Po jakich szlakach w Gorcach najlepiej chodzić?

Jaka jest największa atrakcja Gorców?

Zdecydowanie najważniejszym punktem wycieczkowym jest Turbacz. Szczyt ten ma 1310 m n.p.m i jest zaliczany do Korony Gór Polskich. Sposobów na dostanie się na szczyt jest wiele, a wszystkie szlaki na Turbacz są bardzo atrakcyjne pod kątem przyrodniczym i krajobrazowym. Warto zauważyć, że góra znajduje się na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, którego cechą charakterystyczną są dobrze zachowane kompleksy leśne oraz charakterystyczne Polany gorczańskie. Tereny te z pewnością zainteresują wszystkich miłośników natury.

Co innego można zobaczyć w Gorcach?

Z pewnością warte odwiedzenia są też inne szczyty znajdujące się na terenie Gorców. Szczyty Gorc, Lubań i Magurki zostały wzbogacone o drewniane wieże widokowe pozwalające na obserwowanie piękna tego obszaru. Dla osób, które są niezdecydowane, przygotowano możliwość sprawdzenia widoku za pomocą kamerek internetowych, umieszczonych w tych wieżach. Warte odwiedzenia jest też Obserwatorium Astronomiczne położone na Suhorze. Szczyt ten ma 1000 m n.p.m., przez co jest to najwyżej położony tego typu obiekt w Polsce. 

Gdzie nocować w Gorcach?

Przygotowując się na weekendowy wyjazd, warto postawić na miejsce, które umożliwi łatwy dostęp do szlaków turystycznych, bez konieczności dodatkowych dojazdów. Na stronie www.apapiernia.pl znaleźć można ofertę apartamentów, które położone są przy najpiękniejszych szlakach, umożliwiających proste dotarcie na Turbacz. Śmiało można się wybrać w trasę na piechotę, lub rowerem, ponieważ przygotowane zostały również trasy rowerowe. Dla osób zdecydowanych na warunki bardziej obozowe, dostępne są schroniska umieszczone w wyższych partiach gór.

Jakie są najlepsze miejsca na nocleg w Gorcach?

Atrakcje inne niż górskie

Dla osób szukających atrakcji innych niż chodzenie po górach polecić można z pewnością znajdujące się w Gorcach muzea. Orkanówka jest dawnym domem Władysława Orkana — pisarza z Poręby Wielkiej, tworzącego w okresie Młodej Polski. Zbudowana w zakopiańskim stylu willa służy po części jako muzeum etnograficzne. Alternatywą jest szlachecki dwór w Łopusznej, który był siedzibą rodziny Tetmajerów. Aktualnie budynek ten stanowi filię Muzeum Tatrzańskiego zawierającą wystawę poświęconą byłym mieszkańcom.

Warta odwiedzenia jest też Rabka-Zdrój, która poza słynnymi solankami oferuje również atrakcje dla młodszych, takie jak Rabkoland, będący rodzinnym parkiem rozrywki. Atrakcje w nim znajdzie dla siebie każdy, niezależnie od wieku. Obok Rabki znaleźć można też skansen taboru kolejowego w Chabówce, mogący się pochwalić największą kolekcją eksponatów kolejowych w Polsce. Na torach rozstawione są parowozy, lokomotywy oraz tabor specjalny, które podziwiać można z zewnątrz oraz od środka.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Jako świeżo upieczona mama zdecydowałam się na plastykę brzucha, bo ...
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...
Wydaje mi się, że domki holenderskie to świetna opcja na ...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są ...