Techniki zabiegowe w labioplastyce

Dodaj komentarz

Wygląd warg sromowych to jedna z najczęstszych przyczyn, z jakimi kobiety zgłaszają się do chirurgów plastycznych. Labioplastyka to właśnie zabieg, pozwalający na korektę warg sromowych. Dziś można wybierać spośród całego szeregu różnych sposobów wykonywania tego coraz bardziej popularnego zabiegu. Co ciekawe, często okazuje się, że te najbardziej powszechne metody nie zawsze są tak skuteczne, jak te nieco mniej znane.

Metody zabiegowe

To, jaka metoda zostanie wybrana zależy od kilku czynników. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj budowa warg sromowych i wielkość zaplanowanych zmian, ale również i oczekiwania samej pacjentki. Labioplastyka warg sromowych wykonywana jest za pomocą:

  • lasera,
  • skalpela,
  • noża radiofrekwencyjnego.

Czy podczas zabiegu pojawia się krwawienie?

Cięciem nożem czy laserem na ogół kojarzy się z silnym krwawieniem. Wyobrażenie to jednak nie ma nic wspólnego z ginekologią estetyczną, wykorzystującą tego typu techniki. Pacjentka w trakcie zabiegu przyjmuje środek znieczulający, zawierający w swoim składzie adrenalinę, która powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. To z kolei wpływa na znaczne ograniczenie krwawienia. Co ciekawe, zabieg labioplastyki wykonywany skalpelem, związany jest na ogół z taką sama intensywnością krwawienia, jaka ma miejsce podczas zabiegu laserem.

Największą zaletą lasera jest wygoda chirurga, który przeprowadza zabieg. Przy wykorzystaniu skalpela konieczne jest zastosowanie elektrokoagulacji. Skuteczność obu metod jest w zasadzie porównywalna.

Skalpel czy laser?

W społeczeństwie panuje przekonanie, że laser jest metodą nieinwazyjną, stąd też większe zaufanie do tego właśnie rozwiązania. Nie jest to do końca prawdą. Inwazyjny jest zarówno laser, jak i skalpel. W jednym i drugim przypadku zachodzi bowiem naruszenie ciągłości tkanek. Organizm reaguje na tego typu ingerencję stanem zapalnym. Skutkiem tego jest pieczenie lub zaczerwienienie po zabiegu. Rozwiązaniem problemu są na ogół leki przeciwbólowe, dostępne bez recepty w każdej aptece.

W jaki sposób goi się rana po zabiegu?

Wbrew pozorom, rana po cięciu laserowym nie goi się szybciej niż ta, która powstaje w wyniku zabiegu skalpelem. Laser powoduje bowiem uszkodzenia termiczne. Dzieje się tak za sprawą wiązki skupionego światła o dużej energii. To z kolei nie stanowi dobrej podstawy do zachodzenia procesów, związanych z gojeniem się rany. Dlatego też rany powstałe po skalpelu zabliźniają się znacznie szybciej. Co więcej, blizny powstałe wskutek zabiegu są mniejsze i w większym stopniu estetyczne. W obu przypadkach natomiast istnieje konieczność zastosowania szwów.

Co to jest nóż radiofrekwencyjny?

Nóż radiofrekwencyjny to najmniej znany sposób, związany z labioplastyką. W tym innowacyjnym urządzeniu zastosowany został prąd zmienny, odznaczający się wysoką częstotliwością. W wyniku jego działania, aktywowane są jony, znajdujące się wewnątrz komórek. Zaczynają się one przemieszczać, co z kolei determinuje wzrost temperatury. Metoda ta stanowi swoiste połączenie lasera ze skalpelem. Nie powoduje ona jednak uszkodzeń termicznych, dzięki czemu rana szybciej się goi. Nóż radiofrekwencyjny sprzyja także koagulacji, a więc krwawienie zostaje ograniczone. Zdarza się również, że metodą tą pobierane są wycinki tkanek, które poddawane są badaniom histopatologicznym. To wyjątkowe rozwiązanie, które – choć na razie mało popularne – z pewnością zagości na stałe w gabinetach chirurgii plastycznej.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.