Skip to main content

Metody bezinwazyjnego leczenia żylaków

Z żylakami zmaga się znaczna część społeczeństwa. Jak pokazują badania, uciążliwe objawy pojawiają się u 47% kobiet i 37% mężczyzn, zamieszkujących Stary Kontynent. Żylaki to poważne schorzenie, obniżające jakość funkcjonowania i determinujące rozwój kolejnych problemów zdrowotnych. Szybka diagnoza pozwala jednak na wprowadzenie nieinwazyjnych metod leczenia. Są one skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla pacjenta. Warto zapoznać się z nimi, bo stanowią one wyjątkową szansę na powrót do zdrowia bez skomplikowanych zabiegów i operacji chirurgicznych.

Czym są żylaki?

Żylaki to potoczna nazwa żył, w których zmiany chorobowe spowodowały nienaturalnie powiększone wnętrze. Z reguły żyły są jeszcze poskręcane, tworząc charakterystyczną sieć, widoczną przez skórę. Swoista mapa żył pojawia się na nogach, kreśląc na nich sinozielone lub niebieskie linie. Najczęściej żylaki pojawiają się na kończynach dolnych, choć wbrew powszechnej opinii, nie jest to zasadą. Schorzenie powoduje cały szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak np. ból, uczucie ciężkości i nieestetyczny wygląd. Na przypadłość tą cierpią zdecydowanie częściej kobiety, choć żylaki dokuczają również mężczyznom, zwłaszcza tym otyły, prowadzącym siedzący tryb życia.

Bezinwazyjne metody leczenia żylaków

Współczesna medycyna rozwinęła metody bezinwazyjnego leczenia żylaków, stanowiące prawdziwy ratunek dla tych, którzy zauważą pierwsze symptomy rozwoju choroby. Tego rodzaju zabiegi można przeprowadzać tylko u pacjentów, u których schorzenie nie jest jeszcze mocno rozwinięte. Ostateczna decyzja należy do flebologa, zajmującego się diagnozą chorób żył. Do grupy bezinwazyjnych metod leczenia żylaków, które przynoszą najlepsze efekty, zalicza się:

  • laser,
  • parę wodną,
  • skleroterapię,
  • terapię prądem,
  • klejenie żylaków,
  • fale radiowe.

Niestety, z korzyści, jakie niosą wymienione zabiegi nie mogą skorzystać wszyscy pacjenci. Przeciwwskazaniem do podjęcia tego typu działań są przede wszystkim problemy z krzepnięciem krwi, alergie, infekcje występujące ogólnie lub miejscowo, zakrzepica żył głębokich oraz poważne schorzenia ustrojowe. Na bardziej sprzyjający czas powinny poczekać również kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wszelkie wątpliwości i obawy pomoże z pewnością rozwiać lekarz prowadzący.

Pacjentom z problemami naczyniowymi, zatrudniony w Genesis Clinic w Krakowie, Doktor Bartłomiej Juza (www.doktorjuza.pl), oferuje bezbolesne i komfortowe usuwanie żylaków, bez konieczności hospitalizacji. W trosce o satysfakcję klienta, stosowane przez klinikę metody są sprawdzone i bardzo skuteczne.

Usuwanie żylaków przy pomocy lasera

Laserowe usuwanie żylaków (w skrócie EVLT) polega na uszkodzeniu wiązką laserową naczynia, które zostało zmienione wskutek działania choroby. Laser wytwarza ciepło, powodujące włóknienie żyły, a przez to również zanik żylaka. Usuwanie żylaków przy pomocy tej techniki przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym i jest zupełnie bezbolesne. Okres rekonwalescencji polega przede wszystkim na częstym chodzeniu i zakładaniu bielizny uciskowej.

Leczenie żylaków parą wodną

Metoda ta, nazywana w skrócie SVS, zamyka chorą żyłę. Para wodna wprowadzana jest w mikrodawkach, dzięki czemu możliwe jest zamknięcie żylaków w trakcie jednego zabiegu.

Skleroterapia

Skleroteapia opiera się na wstrzykiwaniu roztworu sklerotyzującego do wnętrza chorej żyły. W efekcie w organizmie rozwija się stan zapalny, prowadzący z kolei do wykrzepiania krwi żyłach. Żylak w konsekwencji włóknieje i zamyka się, wchłaniając w otaczające go tkanki. Osoby, które decydują się na walkę z żylakami przy pomocy tej metody powinny wiedzieć, że może ona wywołać reakcję alergiczną. Jest to sytuacja niezwykle rzadka, niemniej jednak lekarz prowadzący musi poinformować pacjenta o możliwym zagrożeniu.

Leczenie żylaków przy pomocy terapii prądem

W tej metodzie do żyły wprowadzony zostaje aplikator, który emituje prąd. Powoduje to nagrzanie ścian żył i ich zamknięcie. Wbrew pozorom, jest to metoda całkowicie bezpieczna.

Klejenie żylaków

Klejenie żylaków jest szczególnie skuteczne, gdy pojawią się one na udach i łydkach. Do żyły wprowadza się wówczas specjalny klej, który tamuje przypływ krwi. Skutkuje to zrośnięciem się i zanikiem żylaka. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i bezbolesny, którego czas trwania nie przekracza 30 minut.

Leczenie żylaków falami radiowymi

Usuwanie żylaków przy pomocy fal radiowych, czyli zabieg EVFR, opiera się na wprowadzeniu do żył niewielkich rozmiarów cewnika, który emituje fale radiowe. Wysoka częstotliwość podwyższa temperaturę w żyle, uszkadzając naczynia i powodując ich obkurczanie, prowadzące do wchłonięcia się żylaka.

Więcej o nieinwazyjnych metodach leczenia i radzenia sobie z problemem żylaków, przeczytasz w artykule na stronie wspomnianej kliniki z Krakowa - https://genesisclinic.com.pl/blog/nieinwazyjne-operowanie-zylakow/ gdzie dokonano szczegółowej charakterystyki każdej z metod. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...
Wydaje mi się, że domki holenderskie to świetna opcja na ...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są ...
Maja 1 miesięcy temu Czas rozliczeń podatkowych
Muszę przyznać, że podatki to dla mnie czarna magia, mimo ...