Skip to main content

Jak radzić sobie z żylakami?

Żylaki to częsta dolegliwość i choroba nóg, mogąca objawić się już w wieku średnim. Ich główną przyczyną jest problem z przedostawaniem się krwi do serca. Do głównych objaw żylaków we wcześniejszej fazie należy uczucie opuchniętych i obolałych nóg, zwłaszcza gdy temperatura za oknem była wyższa niż zazwyczaj. Żylaki należą do chorób układu krwionośnego - mogą im towarzyszyć pajączki czy poszerzenie żył. Warto wiedzieć, jak uchronić się przed żylakami oraz - kiedy już u nas wystąpią - leczyć.

leczenie żył - flebologia

Zabieg przeciwko żylakom

Klejenie żylaków jest jedną z najbardziej efektywnych, innowacyjnym, a co najważniejsze - bezbolesnych metod. Należy do procedur wewnątrztkankowych. Decydując się na taki zabieg, już krótko po nim możemy powrócić do wykonywania codziennych czynności bez obawy o wystąpienie komplikacji, doznań bólowych czy nawet przebarwień. Zastępuje on klasyczną metodę chirurgiczną, która jest dużo bardziej inwazyjna. Taki zabieg wykonuje Doktor Bartłomiej Juza - doświadczony flebolog, który zajmuje się leczeniem schorzeń układu naczyniowego, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia chorób żył. Zabieg klejenia żył trwa krótko - w okolicach 20-30 minut. Jest on wykonywany pod okiem głowicy ultrasonograficznej o wysokiej rozdzielczości, w warunkach ambulatoryjnych. 

Jak zapobiec żylakom?

Żylaki to w dużej mierze kwestia genetyczna - ludzie, u których rodziny miały objawy żylaków lub inne choroby związane z układem krwionośnym są bardziej narażone na tę dolegliwość. Żylakom kończyn dolnych można jednak zapobiegać, a w pewnym stopniu zminimalizować te, które już występują.  

W pierwszej kolejności powinniśmy postawić na ruch oraz ogólną gimnastykę ciała. Jest to wspaniałe dla układu krwionośnego oraz serca (zwłaszcza ćwiczenia typu cardio - chodzenie, jazda na rowerze, bieganie). Warto, aby spacery stały się dla nas przyjemną rutyną. Dobrym rozwiązaniem są także wszelkie ćwiczenia rozciągające oraz joga. Zminimalizować nasze żylaki mogą także buty, które muszą być odpowiednio dobrane (zwłaszcza w przypadku uczucia obrzękniętych, bolących stóp i kostek). Warto kupować je zawsze o pół rozmiaru lub rozmiar większe, a do tego zakładać luźniejsze skarpetki. W kwestii diety - jest to jedna z istotniejszych czynników. Należy pić dużo wody - nie tylko wtedy, gdy doskwiera nam pragnienie. Brak wystarczającej ilości wody doprowadza do zatrzymywania jej w tkankach, co prowadzi do opuchlizny. Z diety powinno się wyeliminować lub zminimalizować spożycie soli dla tego samego powodu. Nadwaga również osłabia układ krwionośny, dlatego warto zrzucić parę kilo, jeśli ją u siebie podejrzewamy. Jednym z relaksujących form zapobiegania są wszelkie masaże rozluźniające. Można je wykonywać samodzielnie.

Ostatnim, ważnym sposobem zapobiegania jest najzwyczajniejsza obserwacja swojego ciała oraz zmian zachodzących w nim. Na tym etapie można opóźnić ich pojawienie się. 

 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...
Wydaje mi się, że domki holenderskie to świetna opcja na ...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są ...
Maja 1 miesięcy temu Czas rozliczeń podatkowych
Muszę przyznać, że podatki to dla mnie czarna magia, mimo ...