Gdy włos z głowy spada, czyli kiedy udać się do trychologa?

Dodaj komentarz

Wiele osób nie wie o istnieniu tego zawodu. Kim jest i czym zajmuje się trycholog? To bardzo proste - trycholog to lekarz, który specjalizuje się w badaniu skóry głowy, a także włosów. Nie należy mylić go z dermatologiem, ponieważ ten z kolei zajmuje się problemami skórnymi występującymi na innych częściach ciała. Trycholog analizuje stan skóry głowy i cebulek włosów, ustala przyczyny różnych problemów z nimi związanych oraz pomaga dobrać jak najlepszą pielęgnację czy specjalistyczne zabiegi, które są dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Trycholog pomoże Ci swoją wiedzą z zakresu dermatologii, kosmetologii, fryzjerstwa, medycyny estetycznej i dietetyki.

Kiedy udać się do trychologa?

Do specjalisty, jakim jest trycholog w Krakowie może udać się tak właściwie każdy, kto chciałby sprawdzić lub poprawić stan swoich włosów. Warto udać się do niego, nawet gdy nie zauważamy u siebie bardzo uciążliwych dolegliwości. Należy pamiętać o tym, że normalną rzeczą jest to, że dziennie ze skóry głowy wypada od 50-100 włosów, jednak jeśli wydaje Ci się, że włosów wypada więcej niż 100 dziennie, bardzo szybko się przetłuszczają, łamią lub na przestrzeni czasu straciły wyraźnie swoją objętość i połysk, jest to znak, że warto byłoby zapisać się na wizytę u trychologa. Możliwe, że są to objawy stresu, niedoboru witamin lub problemów z hormonami, ale mogą to być także objawy poważniejszych chorób, których obecność pomogą Ci wykryć badania u trychologa.

Szczególnie niepokojące objawy, przez które powinno się skonsultować z trychologiem, to:

  • Swędzenie skóry głowy
  • Powracający łupież, którego nie można się pozbyć kosmetykami
  • Łysienie
  • Wzmożone przetłuszczanie włosów
  • Zmiany na skórze głowy, np. płatki łupieżu, krostki, zaczerwienienia lub podrażnienia.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Początkowo lekarz przeprowadza wywiad. W jego trakcie może zapytać o np. stosowane leki, kosmetyki, dietę. Następnie wykonuje badanie skóry głowy i włosów, po którym wystawia diagnozę wstępną. Zwykle na wizycie wykonywane jest badanie zwane trichoskopią. Polega na pobraniu od 50 do 100 włosów z cebulkami i obserwowaniu ich w powiększeniu. Nie obawiaj się, nie będzie to bolesne. Dzięki temu, trycholog będzie w stanie przygotować indywidualny plan leczenia, który zniweluje uciążliwe schorzenia włosów i głowy. Już po jednej wizycie, możesz poznać przyczynę pogorszenia się kondycji Twoich włosów, a także otrzymać odpowiednią i skuteczną terapię.

Badanie trychologiczne - jak się do niego przygotować?

Najważniejsze jest przygotowanie się do wspomnianego wywiadu z trychologiem. Musisz potrafić opisać, na czym dokładnie polega Twój problem. Przed wizytą, zapamiętaj lub zapisz nazwy leków i kosmetyków, jakie stosujesz na co dzień. Warto znać skład używanego szamponu. Pamiętaj, co znajduje się w Twojej diecie, po ile godzin dziennie sypiasz i ile litrów wody dziennie wypijasz.

Warto wykonać badania morfologii krwi - dokumentacja ta zabrana na wizytę na pewno znacznie ułatwi lekarzowi diagnozę oraz dobranie odpowiedniej metody do leczenia Twoich włosów lub skóry głowy. Wyniki te nie powinny być starsze niż 6 miesięcy.

Co najważniejsze, nie myj głowy w dniu wizyty ani nie stosuj żadnych kosmetyków do włosów. Głowę możesz umyć najpóźniej na 24 godziny przed wizytą, a jeśli niedawno Twoje włosy były farbowane, odczekaj parę tygodni przed udaniem się do trychologa. Pamiętaj również o znalezieniu dobrego gabinetu trychologicznego, posiadającego pozytywne opinie, sprawdzone metody, oraz profesjonalne narzędzia do diagnostyki. Po zweryfikowaniu tych informacji, zapisz się na wizytę. W większości gabinetów istnieje możliwość wykonania podstawowych badań trychologicznych. Godnym zaufania miejscem jest Klinika medycyny estetycznej, zlokalizowana przy ul. Józefa Korzeniowskiego 39 w Krakowie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.