Czym jest terapia tlenem?

Dodaj komentarz

Rekonwalescencja, terapia a nawet leczenie w komorze hiperbarycznej, zyskuje na świecie coraz większą popularność. Nawet w Polsce pojawiły się już pierwsze komory hiperbaryczne, a efekty korzystania z nich, są zaskakujące. Tlenoterapia w takiej kapsule, pozwala nie tylko na dostarczenie tlenu do trudno dostępnych komórek, ale również wzrost i odbudowę komórek macierzystych.

Terapia tlenowa w Słupsku

Czym jest komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna to nic innego jak zamknięta kapsuła, w której można regulować ciśnienie do większego niż atmosferyczne, czyli do co najmniej 1,44 ATA aż do trzykrotności ciśnienia atmosferycznego. Zwiększone ciśnienie powoduje lepszy transport tlenu do tkanek i komórek, co w normalnych warunkach jest niemożliwe. 

Zwiększone ciśnienie w komorze hiperbarycznej jest zatem umożliwieniem zwiększenia transmisji tlenu do organizmu, co powoduje z kolei szybszą odbudowę tkanek a także leczenie wielu schorzeń. Pod linkiem dowiesz się, na czym polega terapia tlenowa w Słupsku, a także umówisz się na wizytę.

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej

Efektywne podawanie stuprocentowego tlenu za pomocą maski, w komorze hiperbarycznej wpływa na odbudowę neuronów, regenerację komórek mięśniowych, a także odbudowę i wzrost komórek macierzystych. Takie tlenowe terapie wykorzystywane są przy wielu schorzeniach i terapiach, ale również jako zdrowe i całkowicie legalne wspomaganie eksploatowanych organizmów sportowców. Jest to najszybszy sposób na regenerację po wielotygodniowych, wyczerpujących treningach.

Komora hiperbaryczna dla sportowców stanowi zatem jedyny sposób na szybką regenerację tkanek, bez udziału farmaceutyków i suplementów, a jedynie przez przyswojenie większej dawki tlenu.

Jak przebiega tlenoterapia w komorze hiperbarycznej?

Inna nazwa transmisji tlenu do organizmu w komorze hiperbarycznej to hiperbaria tlenowa (HBO). Może odbywać się w komorze jednoosobowej, jak i kilkuosobowej. Sam zabieg trwa od 45 do 60 minut i jest podzielony na trzy tury, z krótkimi przerwami.

W trakcie trwania zabiegu, tlen można przyjmować w pozycji siedzącej lub leżącej. Towarzyszyć może temu odczucie pojawiające się przy starcie lub lądowaniu samolotu, a także przy jeździe samochodem po wzniesieniach. Dla jednych będzie to uczucie nie do końca komfortowe, dla innych wręcz przyjemne.

Wymagane jest, by pacjent w komorze hiperbarycznej pozostał w samej bieliźnie, lub ewentualnie w koszulce. Dla poprawy komfortu można przykryć się kocem. Należy jednak ściągnąć wszelką biżuterię.

Terapia w komorze hiperbarycznej w Słupsku

Wskazania do terapii tlenowej

Hiperbaria tlenowa powoduje poprawę procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie, dlatego zakres zastosowań jest bardzo szeroki. Niektóre schorzenia, wymagające tlenoterapii w komorze hiperbarycznej, znalazły się na refundowanej liście NFZ. Należą do nich choćby zatrucie czadem, czy choroba dekompresyjna. Często terapię taką stosuje się przy wielonarządowych urazach, oparzeniach II i III stopnia, a nawet przy leczeniu autyzmu, czy urazach słuchu. Nic więc dziwnego, że komora hiperbaryczna dla sportowców jest czymś w rodzaju ekspresowej kapsuły powrotu do formy i regeneracji.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.