Skip to main content

Wczesne wspomaganie rozwoju - co to jest?

WWR, czyli wczesne wspomaganie rozwoju, to cały zespół specjalistycznych zajęć, przeznaczonych dla dzieci do 7 roku życia, czyli do momentu rozpoczęcia nauki szkolnej. Które dzieci mogą w nich uczestniczyć i jakie koszty związane są z zajęciami?

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WWRD) Poradnia Praktis

Czym jest wczesne wspomaganie rozwoju?

Pierwsze nieprawidłowości w szeroko rozumianym rozwoju maluchów, obserwowane są na ogół przez ich rodziców, którzy spędzają z dziećmi najwięcej czasu. Brak kolejnych kroków rozwojowych powinien być powodem do niepokoju oraz przyczyną konsultacji z lekarzem pediatrą. Podejrzewając jakiekolwiek opóźnienia w rozwoju swojego dziecka, nie warto odwlekać w czasie takiej wizyty. Bardzo często bowiem wdrożenie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka pomaga wyrównać deficyty lub też zahamować ich pogłębianie się. Czym więc jest WWR? Terminem tym określa się cały zespół zajęć, mających na celu wsparcie dla wszechstronnego rozwoju dziecka. Odbywają się one pod okiem doświadczonych specjalistów z różnych sfer, jak np. pedagog, psycholog, logopeda czy fizjoterapeuta. Zajęcia takie mają miejsce zarówno w przedszkolach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, jak i w domu malucha, gdy ten nie ukończył jeszcze 3 roku życia. Jeśli chodzi o wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WWRD) - Poradnia Praktis w Słupsku jest jednym z miejsc, oferujących zajęcia ze specjalistami o bogatych kwalifikacjach i szerokim doświadczeniu, które zostają ściśle dopasowane do rzeczywistych potrzeb i deficytów rozwojowych, występujących u małego dziecka.

Kto może skorzystać z zajęć WWR?

W zajęciach WWR mogą brać udział dzieci ze zdiagnozowanymi opóźnieniami w rozwoju. Wskazaniem do tego typu aktywności mogą być więc zaburzenia ze spektrum autyzmu, ale również i opóźnienia rozwoju ruchowego czy rozwoju mowy, niepełnosprawność intelektualna czy też wady narządu mowy, wzroku i słuchu. W zajęciach takich można brać udział już od momentu, kiedy nieprawidłowości zostaną stwierdzone, aż do czasu rozpoczęcia nauki szkolnej. Dlatego też ważna jest odpowiednio szybka reakcja rodziców, dzięki której wyrównywanie deficytów u dziecka będzie mogło rozpocząć się jak najszybciej.

Jak zapisać dziecko na WWR?

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka wiąże się z tym, że konieczne jest posiadanie przez niego odpowiedniego orzeczenia. Można je uzyskać w poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie powinni zgłosić się wszyscy rodzice, podejrzewający nieprawidłowości w rozwoju swoich pociech. W poradni zostanie przeprowadzony wywiad oraz cały szereg badań, na podstawie których zostanie wydane odpowiednie orzeczenie.

Jakie koszty ponoszą rodzice w związku z WWR?

Warto wiedzieć, że zajęcia związane z wczesnym wspomaganiem rozwoju są zupełnie darmowe (jeśli są wykonywane w placówce publicznej). Na ogół dzieciom przyznawane jest do 8 godzin zajęć z terapeutą w ciągu jednego miesiąca. Co ważne, na wsparcie mogą liczyć również opiekunowie, którzy otrzymują szereg istotnych informacji, związanych z tym, jak reagować na zachowania dziecka i występujące u niego trudności.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...
Wydaje mi się, że domki holenderskie to świetna opcja na ...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są ...
Maja 1 miesięcy temu Czas rozliczeń podatkowych
Muszę przyznać, że podatki to dla mnie czarna magia, mimo ...