Uzależnienie od partnera - czy jest się czym martwić?

Dodaj komentarz

Prawie każdy z nas marzy o tym, żeby znaleźć w życiu miłość. Oddany i kochający partner lub partnerka to ktoś, z kim będziemy chcieli spędzić życie i być może założyć rodzinę. Często ludzie dobierają się w pary na zasadzie przeciwieństw - osoba uległa z dominującą, towarzyska z nielubiącą towarzystwa itd. Nie ma nic w tym złego, jeśli relacja jest zdrowa. Problem pojawia się wtedy, gdy związek zaczyna być toksyczny dla jednej ze stron lub dla obu partnerów.

Szczęśliwy związek po skorzytsaniu z terapii par w Gdyni

Miłość symbiotyczna

Jednym z rodzajów toksycznego związku jest miłość symbiotyczna. Szczegółowy opis tego problemu można przeczytać w artykule: https://www.pomocwlabiryncie.pl/blog/uzaleznienie-od-partnera-czym-jest-milosc-symbiotyczna, przygotowanym przez doświadczoną psycholog w Gdyni - Beatę Załucką-Gosc. Uzależnienie od partnera na początku wydaje się niegroźne i właściwie większość osób nie widzi niczego niepokojącego w swojej relacji. Tłumaczymy to przywiązaniem, miłością i partnerstwem. Niestety prawda bywa okrutna.

Objawy uzależnienia od partnera

Objawy uzależnienia od partnera są różne, ale zwykle zaczyna się podobnie. Problem pojawia się, gdy wartościujemy swoją samoocenę zależnie od drugiej osoby i przestajemy stawiać siebie na pierwszym miejscu. Zdarza się również tak, że z powodu uzależnienia rezygnujemy z samorozwoju i z własnych planów, żeby poświęcić się wyłącznie naszemu związkowi czy dobru partnera i nie wyobrażamy sobie, że bylibyśmy w stanie poradzić sobie bez niego.

Terapia par

Z czasem taka relacja staje się niezwykle toksyczna i sprawia, że żaden z partnerów nie jest szczęśliwy. Jeśli już zaważymy objawy uzależnienia od partnera warto sięgnąć po pomoc psychologa. Bywa tak, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z tak mało wykrywalnym zaburzeniem, bo wielu z nas zapewne myśli, że właściwie nie ma granicy pomiędzy miłością a uzależnieniem.

Uzależnienie od partnera - terapia par w Gdyni

Terapia indywidualna

Terapia indywidualna pomoże Ci spojrzeć na swoje życie z dystansem. Często nie zdajemy sobie sprawy, że rozmowa z psychologiem może nam wiele wyjaśnić i sprawić, że uświadomimy sobie, co tak naprawdę nas unieszczęśliwia. Niestety uzależnienie od partnera jest coraz częstszym zjawiskiem. W pogodni za dostatnim życiem zdarza się, że brakuje nam czułości i kontaktu z drugim człowiekiem. Co za tym idzie tęsknimy za bliskością i głębokimi relacjami. Gdy już jesteśmy w związku robimy wszystko, żeby utrzymać go jak najdłużej, poświęcając swoje życie osobiste i towarzyskie dla wybranki lub wybranka.

Pomoc psychologiczna

Pierwszy krok do uwolnienia się z toksycznej relacji to dostrzeżenie problemu. Nie musisz od raz rozstawać się z partnerem - zupełnie nie o to chodzi. Dzięki terapii indywidualnej i pomocy psychologicznej będziesz w stanie naprawić swoje relacje i odetchnąć pełną piersią, a Ty i Twój partner nie będziecie już czuć, że coś jest nie tak. Czasami warto porozmawiać o swoim związku z kimś bezstronnym. Wtedy jest szansa na poprawę relacji z ukochaną osobą i osiągnięcie szczęścia. Nie bój się poprosić o pomoc psychologiczną!

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież