Skip to main content

Sprzęt rehabilitacyjny - na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego typu mniejsze bądź większe urazy, wypadki czy schorzenia. W szczególności tyczy się to jednostek aktywnych fizycznie, trenujących wszelakie sporty czy po prostu osób starszych. W przypadku głębszego urazu często do przywrócenia pełnej sprawności uszkodzonej części ciała potrzebna jest rehabilitacja. Większość specjalistów odradza wybieranie odpowiedniego przyrządu rehabilitacyjnego na własną rękę. Zwracają uwagę, że w przypadku takich kontuzji, osoba niekompetentna może dokonać złego wyboru sprzętu, a tym samym doprowadzić nawet do pogłębienia się urazu. Przed zakupem najlepiej skonsultować się się ze specjalistą od fizjoterapii i to on powinien podjąć decyzję o tym, który sprzęt będzie najbardziej funkcjonalny. Mowa oczywiście o profesjonalnym sprzęcie rehabilitacyjnym, a nie akcesoriach dostępnych w każdej aptece typu opaski stabilizacyjne czy uciskowe.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu rehabilitacyjnego?

Jak wiemy każdy organizm reaguje na dany uraz w sposób indywidualny. To samo możemy powiedzieć na temat okresu rekonwalescencji. Mają na to wpływ różne czynniki, takie jak wiek, zdolności organizmu do regeneracji czy ogólny stan zdrowia sprzed operacji. I tu z oceną stopnia urazu i dopasowaniem odpowiedniego sprzętu do rehabilitacji przychodzą lekarz i fizjoterapeuta. Aby zdecydować jakie urządzenie da najlepsze efekty, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Należy ocenić zakres ruchu pacjenta oraz to czy dana osoba jest w stanie samodzielnie z niego korzystać. Warto zainteresować się też tym czy dany przyrząd jest łatwy w składaniu, transporcie, przechowywaniu oraz z jakich materiałów został wykonany. Przechodząc już do kupna sprzętu rehabilitacyjnego, najlepiej skorzystać z oferty sklepu internetowego ze sprzętem medycznym. Z racji dużej ilości sklepów i sprzętów opłacalnym jest zrobienie rekonesansu co do obowiązujących cen czy promocji, a także informacji, który sklep oferuje lub pomaga w zakupach z dopłatą środków NFZ. Dużym plusem przedsiębiorcy będzie posiadanie w ofercie serwisowania nabytego od niego urządzenia.

Jak dopasować sprzęt do urazu?

W podjęciu decyzji pomogą badania i zalecenia lekarza specjalisty, który dobierze odpowiedni sprzęt dla osoby starszej, a dla młodszej dopasuje inny przy tym samym urazie. Idealny sprzęt rehabilitacyjny dla sportowca po urazie będzie zupełnie nietrafiony dla osoby nie mającej ze sportem nic wspólnego. Ważne aby sprzęt odpowiadał kondycji fizycznej i etapowi rehabilitacji na jakim znajduje się pacjent. Wpływ na odpowiedni dobór urządzeń do rehabilitacji ma bardzo dużo zmiennych.

Odpowiedni sprzęt dla seniorów

Starsze osoby z upływem lat są coraz bardziej schorowane, a nieodzownymi elementami ich życia stają się sprzęty rehabilitacyjne. W celu wspomagania chodzenia, w zależności od siły nóg pacjenta, mamy do wyboru laski, kule, balkoniki czy stabilizatory. Dla osób unieruchomionych można wybrać odpowiedni wózek inwalidzki, łóżko, fotel pionizujący czy specjalistyczny materac przeciw odleżynom. W zależności od niepełnosprawności można dopasować odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Romek K. · 8 miesięcy temu
    Jakość jest bardzo ważna przy wyborze sprzętu rehabilitacyjnego, szczególnie dla starszych osób. Żeby rehabilitacja przyniosła efekty, lepiej zapłacic za sprzęt medyczny więcej. W końcu chodzi o nasze zdrowie i naszych bliskich.
Najnowsze komentarze
A według mnie jeśli Panna Młoda czuje się dobrze ze swoim ciałem, to nie ma sensu dobierać sukni, która specjalnie ją wyszczupli albo podkreśli to i owo. Ślub ma nie być dla niej torturą, podczas której będzie wciągać brzuch przez kilka godzin, bo czuła presję, żeby się dopiąć w jakąś sukienkę. Najważniejszą cechą sukni ślubnej jest to, że Panna Młoda czuje się w niej komfortowo, a nie czy coś podkreśla, czy nie :)
Ja wypowiem się z nieco innej perspektywy. Od zawsze byłem fanem motoryzacji i sporo czasu poświęcam na szukanie ciekawych ofert dotyczących sprzedaży aut. Tak znalazłem się na stronie https://zasada24.pl/#ostatnio-skupione-pojazdy-w-poznaniu, na której prezentowane są samochody skupione przez jeden ze skupów aut. Co ciekawe - jest możliwość kupienia tych pojazdów! Polecam każdemu miłośnikowi samochodów, bo można wypatrzeć różne perełki w stosunkowo niskich cenach. Jednak przed skorzystaniem z usług skupu - zarówno jako sprzedający, jak i kupujący - polecam się upewnić, czy działa on w sposób legalny.
Moje dzieci są niestety bardzo oporne na wycieczki rowerowe. Wzięłam ich kiedyś ze sobą na dosyć przyjemną trasę, ale po 15 minutach zaczęły narzekać, że są zmęczone... Chyba muszę jednak dawkować im jazdę na rowerze 😓
Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że wydajność pompy ciepła może zależeć od temperatury. Trzeba na pewno mieć to z tyłu głowy, kiedy decyduje się na zakup takiego sprzętu. Jednak niewątpliwie jest to urządzenie o wielu zaletach.
Jestem pasjonatem samochodowym i już niejednokrotnie kupiłem samochód po wypadku. Wystarczy tylko trochę wprawy przy naprawianiu i można w tani i szybki sposób pozyskać nowe, sprawne wozy.
Szukam właśnie prezentu urodzinowego dla taty, który uwielbia majsterkować i robię rekonesans, bo absolutnie się nie znam na narzędziach. Teraz będę musiała podejrzeć, które z wymienionych przyrządów tata ma w wyposażeniu, a których jeszcze nie...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są u nich domki mobilne. Nie potrafiłam sobie wyobrazić takiego stylu życia, ale jak słucham ich opowieści, to muszę przyznać, że wydaje mi się to bardzo ciekawa alternatywa do zwyczajnego domu.
Razem z koleżankami zastanawiamy się nad jakimiś zabiegami z użyciem botoksu, ale niestety nie należymy do odważnych i troszkę się obawiamy... Uspokoiło mnie to, co zostało tutaj napisane, że to metoda bezpieczna i są bardzo małe szanse na wystąpienie powikłań.
Jako świeżo upieczona mama zdecydowałam się na plastykę brzucha, bo jego wygląd po ciąży spędzał mi sen z powiek... Pomimo wielu godzin ćwiczeń, nie byłam w stanie w żaden sposób wpłynąć na mój wygląd. Finalnie cieszę się, że zdecydowałam się na operację.
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście jest ważne wcześniejsze opracowanie planu z uwzględnieniem każdej rzeczy, którą trzeba załatwić. Warto mieć na uwadze, że trzeba też odpowiednio wcześnie skontaktować się z obsługą hotelu i poinformować ich o istotnych dla nich szczegółach.