Sprzęt rehabilitacyjny - na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Dodaj komentarz

Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego typu mniejsze bądź większe urazy, wypadki czy schorzenia. W szczególności tyczy się to jednostek aktywnych fizycznie, trenujących wszelakie sporty czy po prostu osób starszych. W przypadku głębszego urazu często do przywrócenia pełnej sprawności uszkodzonej części ciała potrzebna jest rehabilitacja. Większość specjalistów odradza wybieranie odpowiedniego przyrządu rehabilitacyjnego na własną rękę. Zwracają uwagę, że w przypadku takich kontuzji, osoba niekompetentna może dokonać złego wyboru sprzętu, a tym samym doprowadzić nawet do pogłębienia się urazu. Przed zakupem najlepiej skonsultować się się ze specjalistą od fizjoterapii i to on powinien podjąć decyzję o tym, który sprzęt będzie najbardziej funkcjonalny. Mowa oczywiście o profesjonalnym sprzęcie rehabilitacyjnym, a nie akcesoriach dostępnych w każdej aptece typu opaski stabilizacyjne czy uciskowe.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu rehabilitacyjnego?

Jak wiemy każdy organizm reaguje na dany uraz w sposób indywidualny. To samo możemy powiedzieć na temat okresu rekonwalescencji. Mają na to wpływ różne czynniki, takie jak wiek, zdolności organizmu do regeneracji czy ogólny stan zdrowia sprzed operacji. I tu z oceną stopnia urazu i dopasowaniem odpowiedniego sprzętu do rehabilitacji przychodzą lekarz i fizjoterapeuta. Aby zdecydować jakie urządzenie da najlepsze efekty, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Należy ocenić zakres ruchu pacjenta oraz to czy dana osoba jest w stanie samodzielnie z niego korzystać. Warto zainteresować się też tym czy dany przyrząd jest łatwy w składaniu, transporcie, przechowywaniu oraz z jakich materiałów został wykonany. Przechodząc już do kupna sprzętu rehabilitacyjnego, najlepiej skorzystać z oferty sklepu internetowego ze sprzętem medycznym. Z racji dużej ilości sklepów i sprzętów opłacalnym jest zrobienie rekonesansu co do obowiązujących cen czy promocji, a także informacji, który sklep oferuje lub pomaga w zakupach z dopłatą środków NFZ. Dużym plusem przedsiębiorcy będzie posiadanie w ofercie serwisowania nabytego od niego urządzenia.

Jak dopasować sprzęt do urazu?

W podjęciu decyzji pomogą badania i zalecenia lekarza specjalisty, który dobierze odpowiedni sprzęt dla osoby starszej, a dla młodszej dopasuje inny przy tym samym urazie. Idealny sprzęt rehabilitacyjny dla sportowca po urazie będzie zupełnie nietrafiony dla osoby nie mającej ze sportem nic wspólnego. Ważne aby sprzęt odpowiadał kondycji fizycznej i etapowi rehabilitacji na jakim znajduje się pacjent. Wpływ na odpowiedni dobór urządzeń do rehabilitacji ma bardzo dużo zmiennych.

Odpowiedni sprzęt dla seniorów

Starsze osoby z upływem lat są coraz bardziej schorowane, a nieodzownymi elementami ich życia stają się sprzęty rehabilitacyjne. W celu wspomagania chodzenia, w zależności od siły nóg pacjenta, mamy do wyboru laski, kule, balkoniki czy stabilizatory. Dla osób unieruchomionych można wybrać odpowiedni wózek inwalidzki, łóżko, fotel pionizujący czy specjalistyczny materac przeciw odleżynom. W zależności od niepełnosprawności można dopasować odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.