Moje dziecko ma odstające uszy - Czy należy je operować?

1 komentarz

Przyczyny odstawania uszu u dzieci mogą być niezwykle zróżnicowane. Najczęściej mają one podłoże genetyczne (w takiej sytuacji przypadłość ta może zostać zakwalifikowana jako jednostka chorobowa), wynikają z wcześniejszych urazów lub, jeżeli mówimy o noworodkach , wcześniejszego specyficznego ułożenia płodu. Niezależnie od źródła problemu - sytuacja tego typu może prowadzić do powstania u dziecka kompleksów, wywołanych złym traktowaniem przez rówieśników. Rozwiązaniem może być operacja uszu. Kiedy warto się na nią zdecydować?

Korekta odstających uszu

Kiedy odstające uszy u dziecka można uznać za problem?

Należy zauważyć, że w przypadku osób poniżej szóstego roku życia, odstające uszy nie powinny niepokoić. Wiele noworodków ma tego typu defekt, związany z wcześniejszym nieprawidłowym ułożeniem w łonie matki - można więc liczyć, że z upływem czasu dojdzie do zmiany kształtu tej części ciała. W późniejszym czasie tkanki, tworzące małżowinę uszną, rozwijają się zwykle szybciej od głowy dziecka. W rezultacie można ulec wrażeniu, że uszy są odstające, co jednak nie odpowiada rzeczywistości. Jeżeli po ukończeniu przez naszego podopiecznego sześciu lat (w tym wieku kończy się zwykle rozwój małżowin) w dalszym ciągu można zauważyć ten problem - należy rozważyć wykonanie operacji, niwelującej tę przypadłość.

Kiedy warto zdecydować się na operacyjną korektę uszu u dziecka?

Wykonanie zabiegu korekty uszu należy rozważyć przede wszystkim wówczas, gdy dziecko nie akceptuje swego wyglądu oraz gdy doświadcza z jego powodu problemów w grupie rówieśniczej. Na stronie "Korekta odstających uszu u dzieci" czytamy, że zaleca się odczekanie do co najmniej szóstego roku życia (a w niektórych wypadkach nawet o rok dłużej). Warto też uświadomić dziecku, że zabieg tego typu może wiązać się z dolegliwościami bólowymi i uzyskać jego pełną akceptację.

Czy operować odstające uszy u dzieci?

W sytuacji, gdy odstające uszy są dla dziecka problemem, ich korekta powinna odbyć się jak najszybciej. Twoje zdecydowane działanie pozwoli młodemu człowiekowi uniknąć niepotrzebnych cierpień psychicznych. Jeżeli więc szukasz odpowiedniej placówki do przeprowadzenia tego typu operacji - na zabieg korekty uszu zapiszesz się tutaj, w klinice, która ma duże doświadczenie w kontaktach z najmłodszymi pacjentami. Podkreślmy raz jeszcze, że działanie tego typu uchroni nasze dziecko przed problemami, które mogą rzutować na całe jego dorosłe życie.

Ile trwa zabieg korekty odstających uszu u dziecka?

Zabieg korekty odstających uszu w przypadku osób najmłodszych zajmuje około 60-90 minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub całkowitym - uzależnione jest to zarówno od wieku, jak i osobistych cech dziecka. Pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia, jednak przez dwie kolejne doby powinien nosić opatrunek. Szwy, założone podczas operacji, są zdejmowane zazwyczaj po upływie 7-14 dni. Przez miesiąc od zabiegu należy powstrzymać się od wizyt na basenie i znacznego wysiłku fizycznego.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Hania · 4 miesięcy temu
    Polecam zabieg korekty odstających uszu u swoich maluchów wszystkim rodzicom! Mój 8-letni Kacper jest rok po zabiegu. Wszystko ladnie sie zagoiło, zabieg przeszedł szybko i bezboleśnie. Im mniejsze dzieci tym wszystko szybciej i latwiej sie goi, wiec rodzice - nie czekajcie, tylko nie pozwolcie swoim dzieciom wchodzic w doroslosc z kompleksami na punkcie swojego wygladu!