Skip to main content

Jak wybrać idealne przedszkole dla dziecka?

Wybór przedszkola to często czasochłonne i długotrwałe zajęcie. Podjęcie przez rodzica decyzji, do jakiego przedszkola zapisać dziecko, jest czasem bardzo emocjonalnym wydarzeniem. Często to pierwszy etap edukacji dziecka, dlatego tak ważny jest dobór najlepszego miejsca. Czym należy kierować się przy wyborze idealnej placówki? Na co warto zwrócić uwagę, by mieć pewność, że dziecko będzie zaopiekowanie?

Przedszkole niepubliczne

Przedszkolny mit

Nie warto wierzyć w mit, który mówi, że wszystkie przedszkola są takie same. Dlatego nie ważne gdzie się zapisze dziecko, wszędzie będzie tak samo, bo przecież w każdym przedszkolu dzieci się głównie bawią. Oczywiście zabawa jest głównym punktem programu podstawy programowej w przedszkolach. Aktywizuje dzieci i uczy nowych rzeczy, ale nieprawdą i krzywdzącym stereotypem jest powielany mit, że wszystkie przedszkola są takie same. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Każde przedszkole jest inne, a w szczególności te prywatne zapewniają szereg dodatkowych zajęć i atrakcji. Takim miejscem jest Przedszkole Mówiś Słupsk mieszczące się przy ul. Orląt Lwowskich 2 (Tel: 661 311 103), którego oferta dostępna jest na stronie: przedszkole-slupsk.pl, oferuje ciekawe atrakcje, takie jak: wycieczki terenowe, współpracę z animatorami, animaloterapię oraz wystąpienia teatrzyków. Okres do 6 roku życia dziecka to jeden z ważniejszych momentów, kiedy kształtuje się wiele umiejętności. To właśnie na czas przedszkolny przypada najlepsza chłonność i plastyczność dziecięcego umysłu, dlatego niezwykle ważny jest dobór odpowiedniej placówki, która zadba o symulację i rozwój dzieci, poprzez przygotowanie odpowiednich zajęć i atrakcji. 

Pedagogika przedszkolna

Przed wyborem przedszkola dla swojego dziecka warto zadać sobie zasadnicze pytanie: na czym szczególnie mi zależy? Czy wystarczy, że to będzie przedszkole z zaangażowaną kadrą, czy chcemy wybrać przedszkole z konkretnym nurtem nauczania, a może mamy jeszcze inne wytyczne, które musi spełniać placówka do, której poślemy dziecko? W dużych miastach wybór placówek jest większy i łatwiej tam znaleźć przedszkola pracujące w nurcie Montessori czy placówki waldorfskie. Choć tych drugich jest zdecydowanie mniej niż pierwszych. Od niedawna można też zapisać dzieci do przedszkola, które bazuje na podejściu Marshalla Rosenberga. W takim przedszkolu uczy się dzieci metodą komunikacji bez przemocy.

Bez względu na wybór nurtu są podstawowe zasady, które należy sprawdzić przed zapisaniem dziecka do danej placówki:

  • jak rozwiązywane są sytuacje konfliktowe,
  • jak nauczycielki zachowują się w przypadku trudnych emocji dziecka,
  • jak wygląda system kar i nagród.

Główny filar każdego przedszkola stanowi kadra, w której skład powinni wchodzić doświadczeni pedagodzy. To od nauczycielek sprawujących piecze nad dziećmi zależy najwięcej. Czy tworzą atmosferę w, której dzieci czują się bezpieczne i szczęśliwe, czy wręcz odwrotnie. To one są najważniejsze, bo pod ich opieką zostawiamy dzieci. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze placówki warto sprawdzić, czy wszystkie osoby, które będą zajmować się dzieckiem mają odpowiednie przygotowanie do tego rodzaju pracy. Czy są to osoby empatyczne i w jaki sposób reagują w przypadkach konfliktowych i budzących w dziecku lęk. Niezwykle ważna jest też komunikacja na drodze pracownik - rodzic. Im lepsza współpraca pomiędzy domem, a przedszkolem tym większe szanse na to, że dziecko szybko zaaklimatyzuje się w nowym środowisku.

 

 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Jako świeżo upieczona mama zdecydowałam się na plastykę brzucha, bo ...
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...
Wydaje mi się, że domki holenderskie to świetna opcja na ...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są ...