Skip to main content

Jak sztuka pomaga osobom starszym - czyli o tajnikach arteterapii

Arteterapia to, krótko mówiąc, terapia sztuką, polega ona na wykorzystaniu różnych technik kreatywnych, jak na przykład rysowanie, szkicowanie, rzeźbienie, malowanie, kolorowanie lub robienie kolaży. Wszystko po to, aby wyrazić się artystycznie i emocjonalnie. Będąc pod nadzorem dobrego terapeuty, osoby w podeszłym wieku mogą nauczyć się przekazywać swoje potrzeby i dogłębnie zrozumieć swoje uczucia. Jest to również doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego. Arterapia podczas zajęć grupowych zmniejsza poczucie wykluczenia społecznego i zapewnia integrację z innymi seniorami o podobnych zainteresowaniach. Podczas takich spotkań osoby podobne sobie mogą wymieniać się przeżyciami, wspomnieniami jak i pomysłami.

Arteterapia - Anna Sikorska

Co to jest arteterapia?

Na początku rozważań na temat leczenia sztuką warto odpowiedzieć sobie czym jest arteterapia i do kogo jest skierowana. Termin ten to zlepek dwóch słów. Art — w rozumieniu jako sztuka i terapia — czyli określony sposób leczenia. W Polsce metoda ta została rozsławiona początkiem 20 wieku poprzez Stefana Szumana, który zgłębiał tajniki tego rodzaju leczenia, a Julian Aleksandrowicz — onkolog, wprowadził technikę tę do szpitali w całym kraju jako dopełnienie innych metod kuracji. Taką terapią zajmują się wysoko wykwalifikowane osoby, zazwyczaj o wykształceniu artystycznym. Jednak każdy we własnym zakresie może wprowadzić odrobinę sztuki, na przykład poprzez wieczorne kolorowanie malowanek dla dorosłych. Przynosi to spore efekty, jeśli chodzi o rozładowanie stresu.

Arteterapia to wybitna pomoc dla artystycznego wyrazu i zadbanie o psychologiczne i emocjonalne potrzeby. Za jej pomocą seniorzy mogą się odprężyć, zajmuje to ich czas, uczą się lepiej rozumieć i wyrażać emocje, a co najważniejsze, ten rodzaj terapii zapewnia ukojenie, oderwanie się od codziennych problemów i zmniejsza poziom stresu. 

Kto skorzysta z terapii?

Jest ona skierowana do każdego. Forma terapeutyczna jest skuteczna w przypadku osób, które mają trudności z okazywaniem uczuć, wyrażaniem myśli poprzez werbalne środki przekazu, osoby zmagające się z depresją, zaburzeniami lękowymi czy osobom, które przeszły traumę. Z arteterapii mogą korzystać także dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i wychowawczymi. Więcej na temat arteterapii dla dzieci i młodzieży można znaleźć na stronie https://sensarte.pl/arteterapia-indywidualna-dla-dzieci/, gdzie dowiesz się jakie efekty przynosi leczenie sztuką i do kogo jest skierowane. Dzięki takiej terapii dziecko może otworzyć się na nowe doświadczenia i uczyć poprzez zabawę i kontakt ze sztuką. Terapia prowadzona jest również dla pacjentów niepełnosprawnych intelektualnie, dzieci ze spektrum autyzmu, jest to też dopełnienie w procesie leczenia nowotworów.

Przebieg i rezultaty

Arteterapia może pomóc powrócić do codziennego funkcjonowania. Najlepsze rezultaty przynosi przy długotrwałym procesie leczenia, ale już przy pierwszych sesjach można poczuć pozytywne skutki. Leczenie zaczyna się od rozmowy z terapeutą i określeniu planu leczenia. Rezultaty terapii to m.in.: 

  • zmniejszenie poziomu napięcia
  • zwiększenie akceptacji samego siebie
  • ułatwienie komunikacji niewerbalnej
  • odreagowanie emocji
  • większe poczucie bezpieczeństwa

Arteterapia to metoda stosowana jako terapia lecznicza, wspomaga rozwój, jest metodą rozwoju osobistego. Coraz częściej jest też wykorzystywana w profilaktyce społecznej, w tym pracy z osobami starszymi, chorymi. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...
Wydaje mi się, że domki holenderskie to świetna opcja na ...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są ...
Maja 28 dni temu Czas rozliczeń podatkowych
Muszę przyznać, że podatki to dla mnie czarna magia, mimo ...