Dlaczego warto wysłać dziecko na wymianę międzynarodową?

Lata szkolne mają kluczowy wpływ na młodych ludzi. To właśnie wtedy dzieci nie tylko przyswajają wiedzę, ale uczą się także nawiązywać więzi społeczne, funkcjonować w grupie i poznawać świat. W tym ostatnim szczególnie mogą pomóc wyjazdy – w końcu od dawna mówi się, że „podróże kształcą”. Dlatego też wiele placówek oświatowych oferuje program wymian międzyszkolnych.

Na czym polega wymiana?

Wymiana to naprawdę ciekawe doświadczenie, dlatego dobrą wiadomością jest, że coraz więcej szkół decyduje się na wprowadzenie takiego programu. Kierunki wyjazdów zależą od poszczególnych ustaleń między placówkami. W Polsce najpopularniejszymi destynacjami są inne kraje europejskie – przede wszystkim Wielka Brytania, Włochy, Francja, i Niemcy. Szczególną popularnością cieszy się wymiana polsko niemiecka, dzięki której uczniowie mogą poznać język i kulturę naszych sąsiadów. Aby wziąć udział w wymianie międzyszkolnej, nie trzeba przechodzić skomplikowanych procedur. Najważniejsze jest to, by dziecko było ciekawe świata i otwarte na nowe znajomości i doświadczenia. Należy oczywiście wziąć pod uwagę też wiek dziecka. Dlatego wymiany organizowane są dla dzieci i młodzieży, począwszy od starszych klas szkoły podstawowej. Najczęściej spotykanym modelem jest wymiana tygodniowa. Dzieci dobiera się w pary, często na podstawie zainteresowań. Następnie przyjmujemy gości z zagranicy lub rodzina z innego kraju gości nasze dziecko. Po jakimś czasie następuje rewizyta. Dzieci uczestniczą w niektórych zajęciach szkolnych i dodatkowych, poza tym goszcząc w domu gospodarzy mają okazję „z bliska” przyjrzeć się kulturze, zwyczajom, a nawet potrawom.

Nauka języka, i nie tylko

Poznanie świata i podszkolenie języka – takie korzyści od razu przychodzą na myśl na hasło „wymiana szkolna”. Wymianami międzynarodowymi zajmuje się między innymi Bacalarus - Szkoła Języków Obcych, która jako akademia funkcjonuje już 25 lat i skutecznie organizuje wymiany uczniowskie swoich podopiecznych. Wymiana to doskonały sposób na to, by nasza pociecha miała okazję sprawdzić i rozwinąć swoje kompetencje językowe. Dodatkowym plusem jest fakt, że rozmawiając z rówieśnikami, czasem łatwiej przełamać barierę językową. Daje to też możliwość osłuchania się z żywym, codziennym językiem. Wymiana pozwala też poznać obcy kraj z perspektywy mieszkańca. Dzieci uczestniczą w zajęciach zorganizowanych (takich jak zwiedzanie zabytków czy wycieczki do muzeów), a rodzina goszcząca stara się ze swojej strony pokazać gościowi niektóre tradycje czy zwyczaje. 

Przyjaciele z całego świata

Poza walorami edukacyjnymi, udział w wymianie międzyszkolnej to fantastyczna okazja na poznanie nowych osób. Dzieci spędzają czas w grupie, a ponieważ łączą je podobne doświadczenia, łatwiej może im być przełamać bariery. Dzięki temu mają też szansę na poznanie osób, z którymi raczej nie spotkałyby się w inny sposób. Wymiany mogą podsycać w dzieciach ciekawość świata, co może znacząco zaprocentować w przyszłości. Udział w takim programie może więc pomóc im nie tylko nawiązać nowe kontakty, ale sprawić, że w przyszłości będą chciały uczestniczyć w podobnych wydarzeniach.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież