Skip to main content

Jak rozpoznać jakość diamentu? Wprowadzenie do 4C

Diamenty jako najcenniejsze kamienie szlachetne są wyjątkowo piękne. Oprócz tego, że zachwycają swoim blaskiem, stanowią stosunkowo bezpieczny sposób na inwestycję kapitału. Nic dziwnego więc, że te drogocenne klejnoty znajdują się w centrum zainteresowania nie tylko klientów salonów jubilerskich, ale także fałszerzy. Chcesz uniknąć zakupu podróbki? Dowiedz się, jak rozpoznać jakość diamentu przy pomocy zasady 4C.

Jak rozpoznać jakość diamentu?

Co decyduje o wartości diamentu?

O wartości diamentów decydują cztery kryteria - masa w karatach, czystość, kolor i szlif. Wszystkie razem składają się na zasadę 4C, światowy standard oceny jakości diamentów, opracowany prawie 100 lat temu przez Amerykański Instytut Gemmologiczny - Gemological Institute of America, GIA. Zasada 4C pozwala ocenić wartość diamentu według ustalonych parametrów i wpływa na jego cenę. Na stronie https://lodzinscy.eu/blog/porady/w-krainie-diamentow-jak-wlasciwie-oceniac-ich-wartosc-i-jakosc znajdziesz więcej informacji o kryteriach oceny diamentów według zasady 4C.

Karat — jak wpływa na wartość diamentu?

Jednym z parametrów określających jakość diamentów jest ich masa wyrażona w karatach. Jeden karat to 0,2 g. Przy wycenie diamentów uwzględnia się nie tylko ich masę, ale także rozmiar. Jeden diament ważący kilkadziesiąt karatów kosztuje dużo więcej niż dwa mniejsze o takiej samej wadze łącznej. Większe diamenty występują rzadziej, jako unikaty cieszą się dużym zainteresowaniem i są droższe. Częściej spotyka się diamenty o wadze poniżej 0,5 karata. W artykule "Karat — czym jest i co musisz o nim wiedzieć?" przeczytasz o tym, jak liczba karatów wpływa na wartość diamentu.

Czystość — jakie są klasy czystości diamentów?

Idealnie czyste diamenty, bez zanieczyszczeń wewnętrznych lub uszkodzeń zewnętrznych, występują rzadko. Diamenty o najwyższym stopniu czystości oznacza się symbolem FL, a te z minimalnymi skazami - IF. Na czystość kamienia zwróć uwagę również wtedy, gdy chcesz odróżnić prawdziwy diament od podróbki lub łudząco podobnej do niego cyrkonii. Sztucznie wytworzone kamienie, na przykład cyrkonie, wydają się doskonałe, całkowicie pozbawione skaz. W artykule "Kamienie szlachetne i ich imitacje — jak rozpoznać diament i odróżnić go od cyrkonii?" znajdziesz więcej wskazówek, które pomogą Ci odróżnić diament od cyrkonii.

Co musisz wiedzieć o karatach?

Kolor — jak oznacza się barwę diamentów?

Kolory diamentów w dużym stopniu decydują o ich wartości. Oznacza się je literami alfabetu od D - bezbarwne do Z - jasnożółte. Cała skala obejmuje 5 grup kolorystycznych. Diamenty bezbarwne, podobnie jak fantazyjne - różowe, czerwone czy zielone występują rzadko, uchodzą za najcenniejsze i najdroższe. Niższą ceną odznaczają się diamenty w kolorze poprawionym przez podgrzewanie.

Szlif — jaki ma wpływ na jakość diamentu?

Obróbka surowych diamentów obejmuje ich cięcie i szlifowanie - umiejscowienie symetrycznych płaszczyzn, odbijających światło pod odpowiednim kątem. Idealny szlif wpływa na blask i wartość klejnotu. Szlif okrągły nazywany też brylantowym, dzięki któremu diament staje się brylantem, jest wyjątkowo piękny, cenny i drogi. Do najpopularniejszych szlifów należą owalny, markiza, princessa i szmaragdowy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Nie wiem, jak Wy, ale ja wolę zapłacić firmie sprzątającej ...
Przydatny artykuł. Każdy powinien mieć kontakt do pomocy drogowej pod ...
Artykuł rozwiał moje wątpliwości co do pomp ciepła. Teraz wiem, ...
Jako świeżo upieczona mama zdecydowałam się na plastykę brzucha, bo ...
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...