Zmniejszanie kosztów za prąd czyli kompensacja mocy biernej

Dodaj komentarz

Wydatki na energię elektryczną mają znaczący udział w kosztach wielu przedsiębiorstw. Dynamicznie zmieniające się ceny za energię elektryczną wpływają istotnie na wydajność pracy zakładów przemysłowych jak i usług. Odbiorcy rozliczają się z pobierania energii czynnej i biernej. Energia czynna jest zamieniana na pracę użytkową, a energia bierna, mimo iż nie jest zamieniana na pracę, to jest wymagana do prawidłowego funkcjonowania wielu odbiorników. Sposobem na obniżenie rachunków za energię jest kompensacja mocy biernej.

Czym jest moc bierna?

Rachunki za prąd nieustannie rosną. Przyczyną są rzecz jasna, podwyżki cen energii elektrycznej. Jednak, za część tych rachunków odpowiadamy my sami, tak więc swoimi decyzjami i działaniami możemy coś zrobić, aby były one mniejsze. Pytanie tylko, jak obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie zaoszczędzić? 

Moc bierna jest jednym z trzech rodzajów mocy, jakie posiada obwód elektryczny. Występuje ona między źródłem a odbiornikiem mocy. Energia bierna, jest tak samo jak czynna wytwarzana w elektrowniach, jednak nie jest zużywana, tylko przepływa tam i z powrotem pomiędzy elektrownią a odbiorcą. Dodatkowo moc bierna można podzielić na dwa rodzaje: pojemnościową i indukcyjną. Indukcyjna moc bierna jest niezbędna do wytwarzania pola magnetycznego. Jego obecność jest potrzebna do prawidłowego działania transformatorów, silników oraz dławików.

Moc bierna pojemnościowa jest cały czas oddawana do ogólnej sieci elektroenergetycznej, przy pomocy takich odbiorników jak oświetlenie LED, kondensator oraz podtrzymanie zasilania UPS. Moc bierna może być zatem pobierana i oddawana do sieci przez odbiorniki. Obciąża jednak źródło prądu i jest powodem utraty ciepła. Negatywnie oddziałuje na dystrybuowanie energii czynnej i może powodować częstsze awarie sieci zasilającej.

Dlaczego warto kompensować moc bierną?

Zbyt duży przepływ w sieci mocy biernej wymusza instalacje dodatkowych urządzeń i przewodów o większych przekrojach. Moc bierna zmniejsza także przepustowość sieci zasilającej i zwiększa starty energii czynnej w transformatorach. Z tego powodu przepisy jasno ograniczają ilość pobierania mocy biernej. Niezastosowanie się do tych przepisów może skutkować karami finansowymi.

Kontrola mocy biernej jest częścią systemu racjonalnego gospodarowania energią elektryczną. Pobór mocy biernej indukcyjnej można zmniejszyć za pomocą przyłączenia baterii kondensatorów. Moc bierna pojemnościowa może być zmniejszona przez stosowanie baterii dławików indukcyjnych. Baterie te wytwarzają energię bierną przeciwną w pobliżu odbiornika. Dzięki temu nie ma potrzeby transportowania jej poprzez siec elektroenergetyczną. Po zainstalowaniu kompensatora sprawiamy, że energia bierna przepływa jedynie między kompensatorem a odbiornikiem

Redukcja kosztów poprzez kompensowanie mocy biernej

Opłaty za energię bierną mogą znacząco obciążyć nasz budżet. Dlatego warto na początku sięgnąć do faktur za energię. Sprawdzimy wtedy, czy nie przekraczamy limitów określonych w umowie. Jeżeli tak jest, to doliczane są dodatkowe opłaty. Opłaty naliczone za zbyt duży pobór mocy biernej mogą podnieść wysokość rachunku nawet o 30%. Wydatki można również zmniejszyć przez zastosowanie urządzeń kompensacyjnych. Skutecznie eliminują opłaty za moc bierną, a dodatkowo mogą zmniejszyć opłaty za moc czynną o nawet kilka procent. Ważne jest tylko, aby wybrać odpowiednie urządzenie do tego celu. Wybór złego, może przynieść negatywne skutki, w postaci zaprzestania jego pracy już po krótkim czasie. Z racji tego, istotnym jest, aby prace w tym obszarze powierzyć zaufanym doradcom i doświadczonej firmie TRE-ELEKTRYK, której specjalizacją jest właśnie kompensacja mocy biernej. Pod wskazanym adresem - https://www.treelektryk.pl/kompensacja-mocy-biernej.html, możecie Państwo sprawdzić szczegółową ofertę przywołanej firmy. 

Urządzenia służące do kompensacji, aby działały poprawnie, muszą być dobrane do konkretnych odbiorników. Jeżeli tego nie zrobimy, to nie będą one działały poprawnie już po kilku miesiącach, a koszty zakupu się nam nie zwrócą. Wydatek, jaki poniesiemy na urządzenie kompensacyjne, zwróci się najpewniej w ciągu najbliższego roku od instalacji.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.