Skip to main content

Wkłady kominkowe - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kominek już od wielu lat odgrywa istotną rolę w gospodarstwach domowych, choć jego funkcja wraz z upływem czasu uległa zmianie. Jeszcze całkiem niedawno wykorzystywany był on jako palenisko, stając się centrum życia rodzinnego i miejscem, dzięki któremu możliwe było przygotowywanie posiłków. W zimniejsze dni kominek ogrzewał również dom, zapewniając ciepło w okresie jesiennych przymrozków i ujemnych temperatur w czasie mroźnych zim.

Jakie funkcje pełni dziś kominek?

Współcześnie rola kominka diametralnie się zmieniła. Poza oczywistą funkcją praktyczną zaczął on również pełnić funkcje estetyczne. Spore zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania, spowodowało z kolei wzrost konkurencji wśród producentów różnego rodzaju kominków. Prześcigają się oni w pomysłach i technologiach, mających zwrócić uwagę konsumentów na ich produkt. Dzięki temu klient ma ogromną możliwość wyboru. Na rynku dostępne są kominy, które mogą wpasować się w każdą aranżację, stanowiąc odpowiedź na indywidualne gusta i preferencje. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o systemy kominowe. Bez nich kominek nie może prawidłowo funkcjonować. Stanowią one bowiem jego integralną część i ściśle dopasowane uzupełnienie.

Jaki wkład kominowy wybrać?

Współcześnie możemy wybierać spośród kilku rodzajów wkładów kominkowych. Dzięki temu istnieje możliwość dopasowania ich do poszczególnych aranżacji wnętrz. Pomimo zachodzących nieustannie zmian w obowiązujących trendach, nadal wielkim zainteresowaniem cieszą się kominki klasyczne. Ich charakterystyczną cechą jest zamykany wkład. Ciekawą alternatywą są kominki otwarte, które sukcesywnie zyskują coraz większe grono zwolenników. Pomimo wielu zalet uważa się, że pełnią one raczej funkcję dekoracyjną, niż praktyczną. Ich konstrukcja generuje bowiem znaczne straty ciepła, które przenika na zewnątrz, zamiast ogrzewać wnętrze budynku. To z kolei rodzi dodatkowe koszty, związane z koniecznością zakupu dodatkowego opału.

 

Na co zwrócić uwagę, kupując wkład kominkowy?

Zakup wkładu kominkowego nie powinien być przypadkowy. Należy dokładnie przemyśleć, czego potrzebujemy i jakie rozwiązania spełnią nasze oczekiwania. Pod uwagę należy wziąć również wysokość czopucha, umożliwiającego sprawne odprowadzenie spalin oraz grubość ścianek, która nie może być mniejsza, niż 8 mm, by kominy mogły spełniać powierzone im funkcje. Rodzaj wkładu kominowego musi być dopasowany do źródła ciepła oraz rodzaju paliwa, które jest w nim używane. Dlatego też każdy zakup warto skonsultować z profesjonalistami z firmy MAT-KOM - https://mat-kom.eu/oferta/kominy, by mieć pewność, że podjęta decyzja jest w pełni słuszna, a każdy zainstalowany element buduje komfort i bezpieczeństwo użytkowania kominków w gospodarstwach domowych.

Jakie są rodzaje wkładów?

Wkłady kominowe dzieli się na dwa główne rodzaje. Biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane, wyróżnia się wkłady stalowe i żeliwne. Mają one kształt paleniska, jednak połączone są również z wylotem spalin. Głównym zadaniem, jakie stawia się przed wkładem kominkowym, jest przede wszystkim optymalizacja możliwości cieplnych paleniska. Jest to możliwe dzięki szybie, oddzielającej palenisko od reszty pomieszczenia. Zapewnia ona bowiem redukcję pobierania powietrza z przestrzeni, w której kominek został ustawiony.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...
Artykuł jest świetnym przewodnikiem dla osób szukających najlepszego rozwiązania ERP ...
Wydaje mi się, że domki holenderskie to świetna opcja na ...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są ...
Maja 1 miesięcy temu Czas rozliczeń podatkowych
Muszę przyznać, że podatki to dla mnie czarna magia, mimo ...