Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny?

Wybór odpowiedniego tynku to jeden z podstawowych problemów, z którymi zmagają się inwestorzy budowy. Należy tu wziąć pod uwagę głównie walory użytkowe danego tynku i jego zachowywanie się już po zakończeniu budowy. Nikt przecież nie chce mieszkać w domu, gdzie tynki odpadają z nierównych ścian a w rogach czai się niebezpieczna dla zdrowia pleśń. To jaki tynk wybierzemy jeszcze na etapie projektów będzie rzutowało na naszym dalszym życiu w nowym domu, dlatego warto dobrze zastanowić się przed podjęciem ostatecznej decyzji.

tynki maszynowe

Jak położyć tynki, by nie bać się pęknięć?

Podczas rozmowy z właścicielem firmy Artynk Tynki Maszynowe, mieszczącej się w Szczecinie, dowiedzieliśmy się, że niezależnie od tego, czy nasz wybór padnie na tynki maszynowe gipsowe czy tez tynki maszynowe cementowo-wapienne najważniejsze jest ich położenie zgodnie z wszelkimi elementami sztuki budowlanej. Jest to podstawa, ponieważ jedynie wykonany prawidłowo tynk nie będzie pękał ani odpadał. Podstawa to oczywiście odpowiednio przygotowane podłoże, które nie może być zmarznięte, mokre, zakurzone ani zabrudzone. Ważna jest również temperatura panująca w trakcie odbywania się wszelkich prac. Nie może by ona niższa niż 5°C a wilgotność nie może przekraczać 3%.

W przypadku tynków maszynowych cementowo-wapiennych należy również pamiętać, by nie kłaść zbyt szybko kolejnych warstw, które mogą powodować późniejsze pękanie. Istotne jest tutaj zachowanie wszelkich terminów określonych w karcie technologicznej.

Z kolei tynki maszynowe gipsowe z uwagi na swoja jednowarstwową strukturę powinny zostać odpowiednio zagruntowane na około dobę przed ich położeniem.

Nie będziemy również ukrywać, że tynki pękają czasem samoistnie w skutek pracy podłoża. W tym przypadku dużo gorzej zachowują się tynki cementowo-wapienne, które skłonne są do mikropęknięć. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie wysychania cement może się kurczyć co spowoduje wystąpienie pajęczynki z mikropęknięć. Tego typu zjawisko nie jest zauważalne w przypadku tynków gipsowych, które są bardziej elastyczne i nie kurczą się w trakcie wysychania. 

tynki gipsowe

Stop grzybom i pleśni

Bez różnicy, który tynk wybierzemy, jedno jest pewne, pomieszczenia z mokrym tynkiem należy wietrzyć. Pozwoli to uniknąć przyszłych kłopotów z pojawieniem się niebezpiecznej pleśni i grzybów.

Tynki maszynowe cementowo-wapienne powinny być wietrzone około 30 dni, z kolei tynki maszynowe gipsowe jedynie 2 tygodnie. Dodatkowo oba te surowce zachowują się całkowicie inaczej w kontakcie z wilgocią. Cement wolno schnie ale i wolno chłonie wilgoć. Z koli szybkoschnący gips równie szybko chłonie wilgoć jednak by następnie oddać ją do otoczenia. Pozwala to na utrzymywanie wilgotności pomieszczenia na neutralnym poziomie. Więcej informacji na ten temat można uzyskać, kontaktując się z właścicielem wspomnianej wcześniej firmy, zajmującej się wykonywaniem tynków maszynowych. Kliknij tutaj, aby uzyskać numer telefonu lub wyznaczyć trasę dojazdu.

Efekty wizualne

Na koniec warto przyjrzeć się dokładniej wyglądowi tynków, by wybrać najbardziej nam odpowiadający. Tynki maszynowe cementowo-wapienne są szare, szorstkie, porowate i pokryte pajęczynkami mikropęknięć. Dają raczej chłodne wrażenie i nie tworzą efektu przytulności. Tynki maszynowe gipsowe są z kolei ciepłe: kremowe lub białe i dosyć gładkie. Dodatkowo warto wspomnieć, że tynki cementowo-wapienne są dużo bardziej wytrzymałe niż miękkie tynki gipsowe.

Przedstawiona powyżej analiza dowodzi, że większą pulę zalet wykazują tynki maszynowe gipsowe, które sprawiają wrażenie dużo gładszych i przytulniejszych Wszystko jednak zależy od indywidualnych potrzeb inwestora i jego oczekiwań, co do tynku jaki znajdzie się w jego domu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież