Pompy ciepła - poznaj najważniejsze informacje tego rozwiązania

1 komentarz

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zaufaniem polskiego społeczeństwa. Za taki stan odpowiedzialne są przede wszystkim korzyści, płynące z wykorzystania tego typu urządzeń w gospodarstwach domowych. Czym są, jak działają i dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, rozwiewając wszelkie wątpliwości.

Pompa ciepła - APP Energy Lublin

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, dzięki któremu możliwe staje się nie tylko ogrzanie domu, ale również zapewnienie ciepłej wody użytkowej w gospodarstwie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu odparowywania i skraplania czynnika chłodniczego. W praktyce oznacza to, że ciepło pobierane jest ze środowiska zewnętrznego, a następnie przekazywane do środka, czyli do systemów grzewczych. Wiele osób z pewnością porównało właśnie pompy ciepła do klimatyzacji. Zasada działania jest bowiem w tym przypadku podobna, dlatego też pompy inwersyjne mogą również chłodzić pomieszczenia w okresie letnich upałów.

Jak dzielą się pompy ciepła?

Pompy ciepła dzielą się np. na te, które wykorzystują węgiel aktywny, na pompy absorbujące czy też na pompy, których podstawą działania jest sprężarka, napędzana elektrycznym silnikiem. Pompy powietrzne z kolei można podzielić na split i monoblok. Monoblok umieszczany jest poza budynkiem, z kolei split składa się z dwóch jednostek, z których jedna jest instalowana w domu, a druga poza nim. Każda pompa posiada zarówno cechy pozytywne, jak i negatywne, które warto dokładnie przeanalizować, decydując się na wybór takiego rodzaju ogrzewania.

pompy ciepła Lublin

Skąd pobierają energię pompy ciepła?

Mogą one czerpać energię z kilku źródeł. I tak pompy ciepła dzieli się na gruntowe, wodne i powietrzne. To właśnie te ostatnie zyskują na popularności w ostatnich latach. Są one zdecydowanie łatwiejsze do zainstalowania, a przez to mniej kosztowne. Pompy gruntowe wymagają szerokiego dołu i orurowania z glikolem, co generuje spore koszty. Zdecydowanie największy budżet pochłaniają jednak pompy wodne, wymagające odwiertów, prowadzących aż do pokładów wód głębinowych lub też do utworzonych wcześniej studni głębinowych.

Czy pompy ciepła są ekonomiczne?

Zakup i instalacja pompy ciepła wiąże się ze sporymi kosztami, które mogą wynieść nawet 65 000 zł w zależności od producenta, rodzaju czy mocy urządzenia. Niemniej jednak urządzenia te są znacznie bardziej ekonomiczne pod względem kosztów użytkowania. Współcześnie to zdecydowanie jedno z najtańszych źródeł energii. O jakości tego typu rozwiązań świadczy fakt, że decyduje się na nie coraz więcej Polaków. Nic dziwnego, bo ogrzewanie elektryczne może generować nawet 4 razy większe koszty. Nie ulega więc wątpliwości fakt, że zakup i instalacja pompy zwraca się stosunkowo szybko w czasie użytkowania urządzenia.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Klaudia · 26 dni temu
    Fajny artykuł, sama zastanawiam się nad zamontowaniem pompy ciepła, ale zastanawia mnie jedna rzecz. Lepsza będzie gruntowa czy powietrzna pompa ciepła? Nie mam mam na myśli kosztów zakupu itd. ale raczej późniejszą pracę pompy, pobór prądu etc.