Pompy ciepła - co trzeba o nich wiedzieć?
Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki tym innowacyjnym urządzeniom możliwe staje się pozyskiwanie ciepła z odnawialnych źródeł, jak chociażby powietrze czy woda. Umożliwia to ogrzewanie domu i wody użytkowej w sposób ekologiczny, ale również i wyjątkowo oszczędny. Co trzeba wiedzieć o pompach ciepła, zanim zdecydujemy się na taką inwestycję? Zebraliśmy najważniejsze informacje w jednym miejscu, by ułatwić podjęcie decyzji.
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Pompy ciepła podzielone zostały na trzy kategorie. Podstawę do takiego podziału stanowiło źródło, z którego urządzenie czerpie energię. I tak pierwszą kategorię stanowią pompy gruntowe, będące jedną z najpopularniejszych form takiej instalacji. Ciepło pozyskiwane jest tutaj z gruntu, dzięki czemu pomieszczenia mogą być ogrzewane nawet w czasie ujemnych temperatur. Podobną wydajnością grzewczą cechuje się również pompa wodna. W tym przypadku energia pozyskiwana jest z ciepłej wody płynącej. Taka pompa zapewnia komfort cieplny niezależnie od pory roku, dlatego też zainteresowanie tego rodzaju ogrzewaniem rośnie w stosunkowo szybkim tempie. Z kolei pompa powietrzna cechuje się najniższymi kosztami całej inwestycji. Tutaj ciepło pozyskiwane jest z powietrza. Takie rozwiązanie ma jednak jeden dość znaczący minus. Mianowicie nie może być ono jedynym systemem grzewczym w okresie zimowym, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Niemniej jednak taka pompa doskonale współpracuje z innymi systemami, w tym z ogrzewaniem połogowym. Więcej na temat wymienionych rozwiązań można dowiedzieć się, odwiedzając stronę Pompy Ciepła Miechów - Serwis i Montaż – Sevro, która należy do firmy, zajmującej się w pełni profesjonalnym montażem i serwisem pomp ciepła.
Jak działają pompy ciepła?
Ważnym elementem składowym każdej pompy ciepła będzie wymiennik, którego zadaniem jest pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Pompa składa się również ze sprężarki, zapewniającej prawidłowy obieg ciepła oraz z wymiennika, który to ciepło oddaje. W pompie znajduje się również zawór rozprężony. Wszystkie pompy ciepła działają na podstawie podobnego mechanizmu. W momencie sprężania wzrasta temperatura gazu, zaś w czasie rozprężania spora ilość ciepła jest pobierana z powietrza. Prawidłowe krążenie czynnika grzewczego w całym systemie zapewnia sprężarka. Kiedy gaz paruje, ciepło jest pobierane z otoczenia, gdy natomiast jest on skraplany, pobrane ciepło trafia do instalacji.
Jakie są zalety pomp ciepła?
Pompy ciepła już od lat cieszą się dużą popularnością poza granicami Polski. Jednak w ostatnim czasie rośnie również zainteresowanie takimi rozwiązaniami w naszym kraju. Nic dziwnego, bo mają one cały szereg ważnych zalet. Pozyskują one darmową energię z odnawialnych źródeł. Są również w pełni ekologiczne, gdyż nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery. Pompy ciepła charakteryzują się również dużą skutecznością i wydajnością, także w okresie niskich temperatur. Dzięki nim nie musimy martwić się rosnącymi kosztami ogrzewania. Co więcej, przy pomocy pomp można także ogrzewać wodę użytkową. Są to również urządzenia bardzo łatwe w obsłudze. Aby poznać więcej zalet, warto skontaktować się z firmą sevro.pl, czyli Sevro - Klimatyzacja, Pompy ciepła, Rekuperacja, Fotowoltaika - montaż i serwis Kraków, z siedzibą na ul. Zygmunta Glogera 67/31, 31-222 Kraków (Tel: 798230260), specjalizującą się we wprowadzaniu tego rodzaju innowacyjnych rozwiązań na polski rynek.
lub dodaj komentarz jako gość
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).· 26 dni temuArtykuł rozwiał moje wątpliwości co do pomp ciepła. Teraz wiem, że to nie tylko ekologiczne, ale też długoterminowo opłacalne rozwiązanie dla mojego domu. Czas na montaż!
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).