Skip to main content

Pompy ciepła - co trzeba o nich wiedzieć?

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki tym innowacyjnym urządzeniom możliwe staje się pozyskiwanie ciepła z odnawialnych źródeł, jak chociażby powietrze czy woda. Umożliwia to ogrzewanie domu i wody użytkowej w sposób ekologiczny, ale również i wyjątkowo oszczędny. Co trzeba wiedzieć o pompach ciepła, zanim zdecydujemy się na taką inwestycję? Zebraliśmy najważniejsze informacje w jednym miejscu, by ułatwić podjęcie decyzji.

Montaż i serwis pomp ciepła Kraków

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła podzielone zostały na trzy kategorie. Podstawę do takiego podziału stanowiło źródło, z którego urządzenie czerpie energię. I tak pierwszą kategorię stanowią pompy gruntowe, będące jedną z najpopularniejszych form takiej instalacji. Ciepło pozyskiwane jest tutaj z gruntu, dzięki czemu pomieszczenia mogą być ogrzewane nawet w czasie ujemnych temperatur. Podobną wydajnością grzewczą cechuje się również pompa wodna. W tym przypadku energia pozyskiwana jest z ciepłej wody płynącej. Taka pompa zapewnia komfort cieplny niezależnie od pory roku, dlatego też zainteresowanie tego rodzaju ogrzewaniem rośnie w stosunkowo szybkim tempie. Z kolei pompa powietrzna cechuje się najniższymi kosztami całej inwestycji. Tutaj ciepło pozyskiwane jest z powietrza. Takie rozwiązanie ma jednak jeden dość znaczący minus. Mianowicie nie może być ono jedynym systemem grzewczym w okresie zimowym, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Niemniej jednak taka pompa doskonale współpracuje z innymi systemami, w tym z ogrzewaniem połogowym. Więcej na temat wymienionych rozwiązań można dowiedzieć się, odwiedzając stronę Pompy Ciepła Miechów - Serwis i Montaż – Sevro, która należy do firmy, zajmującej się w pełni profesjonalnym montażem i serwisem pomp ciepła.

Jak działają pompy ciepła?

Ważnym elementem składowym każdej pompy ciepła będzie wymiennik, którego zadaniem jest pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Pompa składa się również ze sprężarki, zapewniającej prawidłowy obieg ciepła oraz z wymiennika, który to ciepło oddaje. W pompie znajduje się również zawór rozprężony. Wszystkie pompy ciepła działają na podstawie podobnego mechanizmu. W momencie sprężania wzrasta temperatura gazu, zaś w czasie rozprężania spora ilość ciepła jest pobierana z powietrza. Prawidłowe krążenie czynnika grzewczego w całym systemie zapewnia sprężarka. Kiedy gaz paruje, ciepło jest pobierane z otoczenia, gdy natomiast jest on skraplany, pobrane ciepło trafia do instalacji. 

Pompy ciepła Kraków Sevro

Jakie są zalety pomp ciepła?

Pompy ciepła już od lat cieszą się dużą popularnością poza granicami Polski. Jednak w ostatnim czasie rośnie również zainteresowanie takimi rozwiązaniami w naszym kraju. Nic dziwnego, bo mają one cały szereg ważnych zalet. Pozyskują one darmową energię z odnawialnych źródeł. Są również w pełni ekologiczne, gdyż nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery. Pompy ciepła charakteryzują się również dużą skutecznością i wydajnością, także w okresie niskich temperatur. Dzięki nim nie musimy martwić się rosnącymi kosztami ogrzewania. Co więcej, przy pomocy pomp można także ogrzewać wodę użytkową. Są to również urządzenia bardzo łatwe w obsłudze. Aby poznać więcej zalet, warto skontaktować się z firmą sevro.pl, czyli Sevro - Klimatyzacja, Pompy ciepła, Rekuperacja, Fotowoltaika - montaż i serwis Kraków, z siedzibą na ul. Zygmunta Glogera 67/31, 31-222 Kraków (Tel: 798230260), specjalizującą się we wprowadzaniu tego rodzaju innowacyjnych rozwiązań na polski rynek.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Artur Ł · 1 lat temu
    Dzięki temu artykułowi nabyłem dużo potrzebnych informacji, które przydadzą mi się, gdy zacznę niedługo budowę własnego domu. Ciekawy również jestem, jak wygląda kwestia montażu klimatyzacji? Chętnie przeczytałbym u was taki artykuł 
Najnowsze komentarze
A według mnie jeśli Panna Młoda czuje się dobrze ze swoim ciałem, to nie ma sensu dobierać sukni, która specjalnie ją wyszczupli albo podkreśli to i owo. Ślub ma nie być dla niej torturą, podczas której będzie wciągać brzuch przez kilka godzin, bo czuła presję, żeby się dopiąć w jakąś sukienkę. Najważniejszą cechą sukni ślubnej jest to, że Panna Młoda czuje się w niej komfortowo, a nie czy coś podkreśla, czy nie :)
Ja wypowiem się z nieco innej perspektywy. Od zawsze byłem fanem motoryzacji i sporo czasu poświęcam na szukanie ciekawych ofert dotyczących sprzedaży aut. Tak znalazłem się na stronie https://zasada24.pl/#ostatnio-skupione-pojazdy-w-poznaniu, na której prezentowane są samochody skupione przez jeden ze skupów aut. Co ciekawe - jest możliwość kupienia tych pojazdów! Polecam każdemu miłośnikowi samochodów, bo można wypatrzeć różne perełki w stosunkowo niskich cenach. Jednak przed skorzystaniem z usług skupu - zarówno jako sprzedający, jak i kupujący - polecam się upewnić, czy działa on w sposób legalny.
Moje dzieci są niestety bardzo oporne na wycieczki rowerowe. Wzięłam ich kiedyś ze sobą na dosyć przyjemną trasę, ale po 15 minutach zaczęły narzekać, że są zmęczone... Chyba muszę jednak dawkować im jazdę na rowerze 😓
Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że wydajność pompy ciepła może zależeć od temperatury. Trzeba na pewno mieć to z tyłu głowy, kiedy decyduje się na zakup takiego sprzętu. Jednak niewątpliwie jest to urządzenie o wielu zaletach.
Jestem pasjonatem samochodowym i już niejednokrotnie kupiłem samochód po wypadku. Wystarczy tylko trochę wprawy przy naprawianiu i można w tani i szybki sposób pozyskać nowe, sprawne wozy.
Szukam właśnie prezentu urodzinowego dla taty, który uwielbia majsterkować i robię rekonesans, bo absolutnie się nie znam na narzędziach. Teraz będę musiała podejrzeć, które z wymienionych przyrządów tata ma w wyposażeniu, a których jeszcze nie...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są u nich domki mobilne. Nie potrafiłam sobie wyobrazić takiego stylu życia, ale jak słucham ich opowieści, to muszę przyznać, że wydaje mi się to bardzo ciekawa alternatywa do zwyczajnego domu.
Razem z koleżankami zastanawiamy się nad jakimiś zabiegami z użyciem botoksu, ale niestety nie należymy do odważnych i troszkę się obawiamy... Uspokoiło mnie to, co zostało tutaj napisane, że to metoda bezpieczna i są bardzo małe szanse na wystąpienie powikłań.
Jako świeżo upieczona mama zdecydowałam się na plastykę brzucha, bo jego wygląd po ciąży spędzał mi sen z powiek... Pomimo wielu godzin ćwiczeń, nie byłam w stanie w żaden sposób wpłynąć na mój wygląd. Finalnie cieszę się, że zdecydowałam się na operację.
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście jest ważne wcześniejsze opracowanie planu z uwzględnieniem każdej rzeczy, którą trzeba załatwić. Warto mieć na uwadze, że trzeba też odpowiednio wcześnie skontaktować się z obsługą hotelu i poinformować ich o istotnych dla nich szczegółach.