Skip to main content

Ogrzewanie domu pompą ciepła – dlaczego się opłaca?

Na rynku dostępne są współcześnie różne systemy ogrzewania domów. To, co ich od siebie odróżnia, to przede wszystkich koszty inwestycji, ale również i opłaty, które należy ponosić w związku z ich eksploatacją. Jak wiadomo, ceny prądu i gazu rosną w wyjątkowo szybkim tempie. Nic dziwnego, że wiele osób poszukuje alternatywnych rozwiązań dla olejowych czy węglowych kotłów. Co więcej, wraz z upływem kolejnych lat, rośnie również świadomość ekologiczna Polaków. Stąd też sukcesywnie wzrastającym zainteresowaniem cieszą się chociażby pompy ciepła, pracujące w oparciu o odnawialne źródła energii. Czy rzeczywiście opłaca się w nie inwestować?

Pompy ciepła Kielce - obniż wydatki na energię | APP Energy

Jakie są koszty inwestycji w pompę ciepła?

Spośród różnorodnych możliwości, inwestorzy wybierają współcześnie ogrzewanie gazowe lub też pompy ciepła jako najlepszy system grzewczy. Oba systemy mają swoje zalety. Przede wszystkim nie wymagają one gromadzenia opału i są praktycznie bezobsługowe. Tego rodzaju ogrzewanie nie generuje ani hałasu, ani tym bardziej odpadów, które w innych przypadkach trzeba w odpowiedzialny sposób zagospodarować. Kotłownia gazowa to współcześnie inwestycja rzędu ok. 20 000 zł. Podobny koszt wiąże się z zakupieniem pompy ciepła, choć urządzenie to nie wymaga komina, by ogrzewać pomieszczenia.

Jakie są zalety pomp ciepła?

O zaletach pomp ciepła mówi się coraz więcej. Umożliwiają one ogrzanie całej powierzchni domu, ale również i podgrzewanie wody użytkowej. To jednak jeszcze nie wszystkie możliwości, które stwarza to nowoczesne urządzenie. Jak się bowiem okazuje, pompa może również pełnić rolę klimatyzatora, schładzając powietrze w upalne dni. Urządzenie pracuje cicho i jest intuicyjne w obsłudze, co z pewnością docenią osoby, które nie są na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Więcej o zaletach pomp ciepła przeczytać można na stronie Pompy ciepła Kielce – obniż wydatki na energię | App Energy, gdzie zamieszczono również opinie klientów, którzy już zdecydowali się na taką właśnie inwestycję.

Montaż pomp ciepła - APP Energy Lublin

Jakie dofinansowanie przysługuje na zakup pompy ciepła?

Osoby, które rozważają tego rodzaju inwestycję, z reguły boją się jej wysokich kosztów. Jak się jednak okazuje, mogą one zostać znacznie obniżone, dzięki różnego rodzaju dofinansowaniom. Pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii. Dlatego też na ich montaż można zdobyć dofinansowanie z programu Czyste Powietrze czy Moje Ciepło. Takie dofinansowanie zależy od wysokości dochodów i może wynosić nawet 21 000 zł.

Dlaczego ogrzewanie domu pompą ciepła jest opłacalne?

Pompy ciepła zużywają mało prądu w porównaniu do innych systemów grzewczych. Takie urządzenie nie tylko ogrzewa pomieszczenia, ale również chłodzi je w trakcie upałów i podgrzewa wodę użytkową. Jeśli dodatkowo zostanie ono połączone z fotowoltaiką, koszty eksploatacji zostają diametralnie obniżone. Co ważne, nowoczesne pompy ciepła są długowieczne – mogą one pracować nawet ponad 25 lat, co sprawia, że inwestycja zwraca się wielokrotnie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Wiktoria F. · 9 miesięcy temu
    Wow, nie wiedziałam, że istnieje taka opcja systemu grzewczego dla domu, a w dodatku tak opłacalna! Muszę podesłać ten artykuł moich rodzicom — myślę, że w przypadku ich dużego domu to rozwiązanie będzie dobrą opcją!
Najnowsze komentarze
A według mnie jeśli Panna Młoda czuje się dobrze ze swoim ciałem, to nie ma sensu dobierać sukni, która specjalnie ją wyszczupli albo podkreśli to i owo. Ślub ma nie być dla niej torturą, podczas której będzie wciągać brzuch przez kilka godzin, bo czuła presję, żeby się dopiąć w jakąś sukienkę. Najważniejszą cechą sukni ślubnej jest to, że Panna Młoda czuje się w niej komfortowo, a nie czy coś podkreśla, czy nie :)
Ja wypowiem się z nieco innej perspektywy. Od zawsze byłem fanem motoryzacji i sporo czasu poświęcam na szukanie ciekawych ofert dotyczących sprzedaży aut. Tak znalazłem się na stronie https://zasada24.pl/#ostatnio-skupione-pojazdy-w-poznaniu, na której prezentowane są samochody skupione przez jeden ze skupów aut. Co ciekawe - jest możliwość kupienia tych pojazdów! Polecam każdemu miłośnikowi samochodów, bo można wypatrzeć różne perełki w stosunkowo niskich cenach. Jednak przed skorzystaniem z usług skupu - zarówno jako sprzedający, jak i kupujący - polecam się upewnić, czy działa on w sposób legalny.
Moje dzieci są niestety bardzo oporne na wycieczki rowerowe. Wzięłam ich kiedyś ze sobą na dosyć przyjemną trasę, ale po 15 minutach zaczęły narzekać, że są zmęczone... Chyba muszę jednak dawkować im jazdę na rowerze 😓
Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że wydajność pompy ciepła może zależeć od temperatury. Trzeba na pewno mieć to z tyłu głowy, kiedy decyduje się na zakup takiego sprzętu. Jednak niewątpliwie jest to urządzenie o wielu zaletach.
Jestem pasjonatem samochodowym i już niejednokrotnie kupiłem samochód po wypadku. Wystarczy tylko trochę wprawy przy naprawianiu i można w tani i szybki sposób pozyskać nowe, sprawne wozy.
Szukam właśnie prezentu urodzinowego dla taty, który uwielbia majsterkować i robię rekonesans, bo absolutnie się nie znam na narzędziach. Teraz będę musiała podejrzeć, które z wymienionych przyrządów tata ma w wyposażeniu, a których jeszcze nie...
Mam rodzinę w Niemczech i opowiadali mi jakie modne są u nich domki mobilne. Nie potrafiłam sobie wyobrazić takiego stylu życia, ale jak słucham ich opowieści, to muszę przyznać, że wydaje mi się to bardzo ciekawa alternatywa do zwyczajnego domu.
Razem z koleżankami zastanawiamy się nad jakimiś zabiegami z użyciem botoksu, ale niestety nie należymy do odważnych i troszkę się obawiamy... Uspokoiło mnie to, co zostało tutaj napisane, że to metoda bezpieczna i są bardzo małe szanse na wystąpienie powikłań.
Jako świeżo upieczona mama zdecydowałam się na plastykę brzucha, bo jego wygląd po ciąży spędzał mi sen z powiek... Pomimo wielu godzin ćwiczeń, nie byłam w stanie w żaden sposób wpłynąć na mój wygląd. Finalnie cieszę się, że zdecydowałam się na operację.
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście jest ważne wcześniejsze opracowanie planu z uwzględnieniem każdej rzeczy, którą trzeba załatwić. Warto mieć na uwadze, że trzeba też odpowiednio wcześnie skontaktować się z obsługą hotelu i poinformować ich o istotnych dla nich szczegółach.