Ogrzewanie domu pompą ciepła – dlaczego się opłaca?

1 komentarz

Na rynku dostępne są współcześnie różne systemy ogrzewania domów. To, co ich od siebie odróżnia, to przede wszystkich koszty inwestycji, ale również i opłaty, które należy ponosić w związku z ich eksploatacją. Jak wiadomo, ceny prądu i gazu rosną w wyjątkowo szybkim tempie. Nic dziwnego, że wiele osób poszukuje alternatywnych rozwiązań dla olejowych czy węglowych kotłów. Co więcej, wraz z upływem kolejnych lat, rośnie również świadomość ekologiczna Polaków. Stąd też sukcesywnie wzrastającym zainteresowaniem cieszą się chociażby pompy ciepła, pracujące w oparciu o odnawialne źródła energii. Czy rzeczywiście opłaca się w nie inwestować?

Pompy ciepła Kielce - obniż wydatki na energię | APP Energy

Jakie są koszty inwestycji w pompę ciepła?

Spośród różnorodnych możliwości, inwestorzy wybierają współcześnie ogrzewanie gazowe lub też pompy ciepła jako najlepszy system grzewczy. Oba systemy mają swoje zalety. Przede wszystkim nie wymagają one gromadzenia opału i są praktycznie bezobsługowe. Tego rodzaju ogrzewanie nie generuje ani hałasu, ani tym bardziej odpadów, które w innych przypadkach trzeba w odpowiedzialny sposób zagospodarować. Kotłownia gazowa to współcześnie inwestycja rzędu ok. 20 000 zł. Podobny koszt wiąże się z zakupieniem pompy ciepła, choć urządzenie to nie wymaga komina, by ogrzewać pomieszczenia.

Jakie są zalety pomp ciepła?

O zaletach pomp ciepła mówi się coraz więcej. Umożliwiają one ogrzanie całej powierzchni domu, ale również i podgrzewanie wody użytkowej. To jednak jeszcze nie wszystkie możliwości, które stwarza to nowoczesne urządzenie. Jak się bowiem okazuje, pompa może również pełnić rolę klimatyzatora, schładzając powietrze w upalne dni. Urządzenie pracuje cicho i jest intuicyjne w obsłudze, co z pewnością docenią osoby, które nie są na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Więcej o zaletach pomp ciepła przeczytać można na stronie Pompy ciepła Kielce – obniż wydatki na energię | App Energy, gdzie zamieszczono również opinie klientów, którzy już zdecydowali się na taką właśnie inwestycję.

Montaż pomp ciepła - APP Energy Lublin

Jakie dofinansowanie przysługuje na zakup pompy ciepła?

Osoby, które rozważają tego rodzaju inwestycję, z reguły boją się jej wysokich kosztów. Jak się jednak okazuje, mogą one zostać znacznie obniżone, dzięki różnego rodzaju dofinansowaniom. Pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii. Dlatego też na ich montaż można zdobyć dofinansowanie z programu Czyste Powietrze czy Moje Ciepło. Takie dofinansowanie zależy od wysokości dochodów i może wynosić nawet 21 000 zł.

Dlaczego ogrzewanie domu pompą ciepła jest opłacalne?

Pompy ciepła zużywają mało prądu w porównaniu do innych systemów grzewczych. Takie urządzenie nie tylko ogrzewa pomieszczenia, ale również chłodzi je w trakcie upałów i podgrzewa wodę użytkową. Jeśli dodatkowo zostanie ono połączone z fotowoltaiką, koszty eksploatacji zostają diametralnie obniżone. Co ważne, nowoczesne pompy ciepła są długowieczne – mogą one pracować nawet ponad 25 lat, co sprawia, że inwestycja zwraca się wielokrotnie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Wiktoria F. · 16 dni temu
    Wow, nie wiedziałam, że istnieje taka opcja systemu grzewczego dla domu, a w dodatku tak opłacalna! Muszę podesłać ten artykuł moich rodzicom — myślę, że w przypadku ich dużego domu to rozwiązanie będzie dobrą opcją!