Jak zaprojektować funkcjonalne mieszkanie?
Na wygląd i funkcjonalność wnętrza składa się wiele czynników, warunkujących komfort funkcjonowania w zaaranżowanej przestrzeni. O które z nich warto zadbać w pierwszej kolejności? Podpowiadamy, jak zaaranżować funkcjonalne mieszkanie.
Czy warto zainwestować w projekt funkcjonalny mieszkania?
Oczywiście, że warto! Dzięki odpowiednim rozwiązaniom, można bowiem optycznie powiększyć niewielką przestrzeń, zadbać o efekt płynności pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami i zorganizować praktyczne miejsce do przechowywania przedmiotów czy elementów garderoby. Niezwykle pomocne w tym zakresie może okazać się profesjonalne wsparcie. Takie oferuje biuro projektowe Ka Studio, którego ofertę znajdziesz po przejściu na proponowaną stronę. Korzystając z niej, każdy klient może liczyć nie tylko na atrakcyjnie zaaranżowaną przestrzeń, ale również i na funkcjonalne rozwiązania, budujące jakość życia. Funkcjonalne mieszkanie to również szansa na optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca oraz dobre samopoczucie, u podłoża którego leży brak chaosu i dezorganizacji oraz rozwiązania, szyte na miarę potrzeb domowników.
Jak zadbać o funkcjonalną kuchnię?
Funkcjonalna kuchnia to jeden z najważniejszych elementów każdego dobrze urządzonego mieszkania. Nic dziwnego, bowiem to właśnie ona stanowi bardzo często jego centralny punkt, w którym toczy się życie rodzinne. Pomocny w jej zaprojektowaniu może z kolei okazać się artykuł "Zalety i wady otwartej kuchni okiem projektantki wnętrz", w którym dokonano kompleksowej analizy możliwości, jakie stwarza otwarta kuchnia. Warto zapoznać się z nimi, wybierając najlepsze rozwiązanie do swojego mieszkania.
Przy projekcie funkcjonalnej kuchni niezwykle istotne będzie również jej umiejscowienie blisko drzwi wejściowych oraz stworzenie tzw. trójkąta roboczego. To nic innego, jak odpowiednie ustawienie względem siebie lodówki, kuchenki i zlewozmywaka, co znacznie skraca czas przygotowywania posiłków.
Jakie strefy użytkowe wyróżnić w mieszkaniu?
Projektując funkcjonalne mieszkanie, nie można zapominać również o strefach użytkowych. Powinny być one podzielone na dwie podstawowe grupy:
- prywatną strefę, tworzoną przez łazienkę i sypialnię oraz dodatkowe pomieszczenia, jak np. pralnię lub garderobę – taka strefa powinna znajdować się w głębi mieszkania, co zapewni domownikom odpowiedni poziom intymności i komfortu,
- strefę ogólnodostępną z salonem, aneksem lub kuchnią, przedpokojem i toaletą. Taka strefa – w przeciwieństwie do tej prywatnej – powinna znajdować się jak najbliżej wejścia.
Taki podział mieszkania dokonywany jest już na wstępnym etapie inwestycji. Po jej zakończeniu można z kolei przystąpić do dalszego strefowania.
Jak podzielić przestrzeń w mieszkaniu?
Kolejne strefy w funkcjonalnym projekcie można wyznaczyć przy pomocy: - ścian przesuwnych,
- mebli, które mogą pełnić funkcję ścianek działowych, stanowiąc jednocześnie praktyczne miejsca do przechowywania.
Ciekawym pomysłem na oddzielenie od siebie dwóch przestrzeni, może być również wykorzystanie różnych struktur powierzchni. Dla przykładu może być to parkiet w salonie i płytki w aneksie kuchennym, otwartym na pokój dzienny. Takie kreatywne połączenie nie tylko rozdzieli wizualnie dwa pomieszczenia, ale również zbuduje estetykę aranżacji, czyniąc ją niezwykle interesującą.
Jak kolorystyka i oświetlenie wpływają na przestrzeń?
Bardzo istotnym zagadnieniem przy projektowaniu funkcjonalnego wnętrza będzie również odpowiedni dobór oświetlenia. To należy podzielić na trzy grupy – główne, zadaniowe i dekoracyjne. Wszystkie powinny się natomiast nawzajem uzupełniać, zapewniając domownikom odpowiednią ilość światła. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również kolorystyka, odgrywająca niezwykle ważną rolę w aranżacji przestrzeni. Dzięki niej możemy osiągnąć różne efekty. I tak wprowadzając jasne kolory rozjaśnimy wnętrza, osiągając przy tym efekt harmonii, decydując się natomiast na kontrastowe barwy sprawimy, że przestrzeń stanie się zdecydowanie bardziej dynamiczna.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.