Jak wybrać okna? - Poradnik krok po kroku

Wbrew pozorom okna to niełatwy w swej budowie produkt składający się z wielu elementów. Mogą być drewniane, typu PCV lub aluminiowe, wszystkie rodzaje mają zalety jak i wady. Wpływ na jakość mają przede wszystkim materiały, z jakich są wykonane. Warto przemyśleć kupno okien krok po kroku, aby nie popełnić błędu.

Okno PCV

Okna plastikowe PCV

Okna PCV to po prostu okna z plastikową ramą, obecnie są najczęściej wybierane do domów jednorodzinnych i mieszkań. W porównaniu do okien drewnianych i aluminiowych wypadają one korzystniej ze względu na swoje parametry oraz cenę. Są szczelne, nietrudne w utrzymaniu, ich wadą jednak jest to, że pod wpływem ciepła tracą swój pierwotny kolor oraz zdarza się im odkształcać.

Okna drewniane

Klasyczny i niebanalny często wygląd okien drewnianych to niepodważalnie ich zaleta. Cena ich jest jednak trochę wyższa niż okien plastikowych (PCV), są one wytrzymałe na warunki atmosferyczne tylko wtedy, kiedy są regularnie poddawane konserwacji. Jeżeli nie chcemy zbyt często płacić za konserwację takich okien, należy o takie wytrwale dbać. W salonie OP Invest w Bochni przy ulicy Brzeskiej 47A znajdziesz okna PCV i drewniane, o dostępność możesz pytać pod numerem 723 600 100.

Okna aluminiowe

Do najdroższych, tym samym najbardziej wytrzymałych okien należą zdecydowanie okna aluminiowe, stabilne i wytrzymałe są dostępne w coraz to lepszych jakościowo odsłonach, a plastyczność materiału jakim jest aluminium jest dużą zaletą, dzięki temu kształt ich kształt, kolor i rozmiar mogą być dowolne, wedle uznania klienta. Wizyta w salonie z oknami pomoże nam w wyborze idealnego rodzaju okna.

Montaż okien przez pracownika OP Invest

Rodzaje okien

Te balkonowe lub tarasowe również mają swoje warianty takie jak rozwierno-uchylne, składane, uchylno-przesuwne czy tylko przesuwne, w wersji bez progu, z progiem a ten też może być zależnie od potrzeb wyższy lub niższy. Jeśli zależy nam na oknie w dachu, inaczej oknie połaciowym to może być ono tylko obrotowe jak i możliwością obrotu oraz uchylenia, czyli uchylno-obrotowe. Wreszcie okna tradycyjne, a te najczęściej spotykamy w wersji uchylno-rozwiernych, to oznacza, że możemy je uchylić lub otworzyć dosłownie jak drzwi. Do tradycyjnych zaliczymy również fixy (okna nieotwierane), tylko uchylne i tylko rozwierne.

Parametry okien

Jednym z najbardziej godnych uwagi parametrów jest współczynnik przenikania ciepła, im cieplejsze okna, tym lepiej. Do ważnych parametrów należą również ochrona przed wiatrem i hałasem oraz wodoszczelność. Na prawidłowy efekt oraz funkcjonowanie okien ma wpływ sposób montażu. Jeśli ten będzie źle wykonany, nawet najlepsze i najdroższe okno nie będzie spełniało swojego przeznaczenia. Ile ludzi tyle nazewnictw i dla określonego typu montażu, podobnie jest z opiniami na ich temat. Podczas rozmowy ze sprzedawcą nie bój się pytać, aby rozwiać swoje wątpliwości, przy montażu zwróć uwagę sposób pracę i dokładność monterów. Samodzielnie możesz sprawdzić pion i poziom okien poziomicą, czy zamontowano kliny oraz czy okna zostały dobrze uszczelnione odpowiednią ilością piany.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież