Dom z garażem — jak to dobrze zaplanować?
Przydomowy garaż, oprócz tego, że zabezpiecza samochód przed czynnikami atmosferycznymi, zapewnia również sporą wygodę. Może także pełnić dodatkowe funkcje, np. warsztatu czy miejsca do przechowywania. Planujesz budowę domu z garażem? A może masz zamiar dobudować takie pomieszczenie do istniejącego budynku? Sprawdź, jak zadbać o maksymalną funkcjonalność.
Przydomowy garaż — dlaczego warto go mieć?
Teoretycznie garaż w bryle domu lub do niej dobudowany nie jest konieczny do codziennego funkcjonowania. Samochód można przecież parkować np. na podjeździe.
Jeśli jednak planujesz budowę domu i jesteś na etapie wyboru projektu, dobrze się zastanów, czy rezygnacja z garażu będzie dobrym pomysłem. Takie pomieszczenie może być bowiem niezwykle funkcjonalne, a także wygodne.
Czy garaż w bryle domu to dobry pomysł?
Zastanawiasz się, dlaczego warto mieć garaż połączony z domem? Sprawdź, jakie korzyści daje takie rozwiązanie!
- Domowy garaż pozwala na wygodne przemieszczanie się do i z samochodu bez wychodzenia na zewnątrz — to szczególnie cenne, gdy jest zimno lub pada deszcz.
- Ogrzewany i suchy garaż chronią samochód przed degradacją, przedłużając jego żywotność i ograniczając np. rdzewienie.
- Garaż może służyć nie tylko jako miejsce na samochód, ale również jako magazyn domowego wyposażenia, warsztat itp.
Domowy garaż daje zatem naprawdę sporo korzyści. Jest tak jednak pod warunkiem, że zostanie on funkcjonalnie zaplanowany i urządzony.
Funkcjonalny garaż — czyli jaki?
Aby przydomowy garaż był jak maksymalnie funkcjonalny, warto przemyśleć jego rozmiar, organizację przestrzeni, oświetlenie oraz systemy zabezpieczeń. Niezwykle ważny jest również wjazd do garażu, który:
- ma odpowiednią wielkość,
- jest wyposażony w wygodną w obsłudze bramę garażową,
- jest dobrze zabezpieczony przed uciekaniem ciepła,
- ma systemy antywłamaniowe.
Warto także rozważyć sposób wyposażenia pomieszczenia. Przydatne mogą być regały, półki czy haki, np. do zawieszenia rowerów.
Jakie wymiary ma idealny garaż?
Przyjmuje się, że minimalne wymiary dla jednego samochodu osobowego to 3 × 6 m. Jeśli natomiast planujesz dodatkowe miejsce np. do przechowywania, warto zwiększyć szerokość pomieszczenia do 4-5 m. Wysokość powinna mieć minimum 2,2-2,5 m – w takim garażu bez problemu zaparkuje osobówka. W przypadku SUV-a dużej terenówki czy busa lepiej zaplanować co najmniej 3 m.
Wymiary garażu zależą również od tego, jakie funkcje ma pełnić. Jeśli chcesz urządzić domowy warsztat, uzyskać przestrzeń do przechowywania lub masz sporo sprzętu sportowego (np. rowery, kajak, narty), pomieszczenie musi być odpowiednio większe.
Wygodna brama garażowa — jaką wybrać?
Idealna będzie automatyczna brama garażowa. Sterowanie pilotem zwiększa wygodę użytkowania, ponieważ nie wymaga wysiadania z pojazdy w celu otwarcia bramy.
Warto zainstalować również dodatkowe drzwi boczne lub umieszczone w bramie, które zwiększają komfort wchodzenia i wychodzenia z pomieszczenia.
Warto wybrać bramę garażową o dobrej izolacyjności, która zabezpieczy przed szybkim wychładzaniem się wnętrza. Dzięki temu można nieco obniżyć domowe rachunki.
Podsumowując — aby garaż był w pełni funkcjonalny, warto zadbać przede wszystkim o jego odpowiednie wymiary, dobrej jakości bramę garażową, a także przemyślane wyposażenie.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.




