Skip to main content

Czym są domki mobilne i dlaczego warto w nie zainwestować?

Najważniejszą zaletą domków holenderskich jest mobilność oraz niskie ceny, związane zarówno z zakupem, jak i eksploatacją tego rodzaju obiektów. To właśnie dlatego stały się one ciekawą alternatywą dla mieszkań w blokach czy prywatnych domów jednorodzinnych. Jakie warunki trzeba spełnić, by postawić domek na działce i ile kosztuje taka inwestycja?

Całoroczne domki holenderskie

Domek holenderski a prawo budowlane – jak to wygląda w praktyce?

W polskim prawie budowlanym nie funkcjonuje pojęcie „domek holenderski”, gdyż jest to wyłącznie nazwa handlowa. Taki domek traktowany jest jako obiekt tymczasowy, który nie posiada stałego połączenia z gruntem. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy na posadowienie domku holenderskiego na działce trzeba posiadać odpowiednie pozwolenie. Jak się okazuje, taki dokument nie jest potrzebny, jeśli obiekt nie jest połączony z gruntem na stałe. Jednak przeniesienie takiego obiektu w inne miejsce musi nastąpić w ciągu 120 dni od momentu rozpoczęcia budowy. To właśnie dlatego domki holenderskie są przesuwane właśnie przed tym terminem, co z reguły jest niekomfortowym, a zarazem kosztownym rozwiązaniem. W praktyce więc wielu właścicieli domków decyduje się na posadowienie ich na działce na podstawie odpowiedniego pozwolenia na budowę.

Czy za domki holenderskie płaci się podatek?

O ile kwestia pozwolenia na budowę została jasno zinterpretowana w prawie budowlanym, o tyle podatek od domków holenderskich nadal budzi spore emocje. Aby poznać ich przyczynę, warto sięgnąć do artykułu Czy za domek holenderski lub mobilny płaci się podatek?, w którym to poruszono najważniejsze kwestie, związane z tym właśnie tematem. Jak się okazuje, sprawa w dalszym ciągu nie została dokładnie wyjaśniona w obowiązującym prawie, a interpretacje przepisów nie są jednoznaczne. Z tego właśnie względu zdania ekspertów są podzielone, a na postawione wcześniej pytanie trudno udzielić oczywistej odpowiedzi.

Mobilne domki holenderskie

 Jaki jest koszt zakupu domku holenderskiego?

Poszukując tańszej alternatywy dla domków letniskowych, coraz częściej wybieramy domki holenderskie, których cena zależy od kilku istotnych czynników. Będzie to przede wszystkim standard wykończenia i wyposażenia oraz materiał, z którego powstał wybrany obiekt. Na współczesnym rynku dostępne są zarówno umeblowane domki, zaopatrzone w odpowiednie instalacje sanitarne i elektryczne, jak i takie, które wymagają jeszcze nieco inwestycji, związanych chociażby z zakupem niezbędnego wyposażenia i urządzenia wnętrza. Do ostatecznych kosztów całego przedsięwzięcia należy doliczyć również przewóz domku na miejsce docelowe. Organizując taki transport we własnym zakresie, konieczne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia, którego cena wynosi ok. 500 zł. W kosztorysie inwestycji warto również uwzględnić uzbrojenie działki, zwłaszcza, gdy domek będzie zamieszkiwany niezależnie od pory roku.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze komentarze
super wpis! dzięki niemu dużo się dowiedziałam o korekcie tekstu. brawa dla autora! 
Fajnie, że znalazłem te wskazówki, jak dbać o samochód przed zimą. Zastanawiałem się nad tym, żeby samemu zabezpieczyć auto przed korozją. Serio, do tej pory nie miałem pojęcia, że tak ważne jest dokładne czyszczenie i używanie dobrych środków ochronnych. Myślę też o tym, żeby oddać samochód fachowcom – tak na wszelki wypadek, żeby na pewno wszystko było zrobione jak trzeba. Super, że są różne opcje, i że można coś z tym zrobić, zanim problem się jeszcze bardziej pogorszy.
Świetny artykuł, wszystko jasno i zrozumiale wytłumaczone! Na pewno skorzystam ze skupu aut, bo szybka sprzedaż i brak problemów to dla mnie priorytet.

Wiktor 1 miesięcy temu Zabiegi stulejki
Z tego co słyszę, wiele osób bagatelizuje problem stulejki. Lepiej sprawdźcie, jakie mogą być konsekwencje nieleczenia stulejki - https://derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html/#konsekwencje-nieleczonej-stulejki - od stanów zapalnych, po nawet uszkodzenia nerek! Lepiej dbać o swoje zdrowie, badać się systematycznie, oraz nie bagatelizować wielu problemów ze zdrowiem.
Można zaszaleć z zaręczynami, a tak naprawdę większość kobiet marzy o intymnych i wcale nie wystrzałowych zaręczynach. Dobry pomysł to właśnie zaręczyny w plenerze. Gdzieś w samotności na plaży :)
Dzięki za wyjaśnienie. Jakie są przedziały cenowe takiej pomocy drogowej i holowania? Od czego to zależy?
Bartek T. 5 miesięcy temu Top 5 szkół surfingowych w Polsce
Dzięki za taki świetny ranking! Bardzo pomocny przy wyborze szkoły surferskiej. Na pewno skorzystam
Gabriel 5 miesięcy temu Wynajem busa to oszczędność
Nie wiedziałem, że wynajem busa może tak się opłacać. Raczej myślałem, że jest to drogie :D Super, przydatne info!
Hmmm... Zastanowię się w takim razie nad autem powypadkowym ze skupu. Może nie jest to głupi pomysł, skoro kupi się to u sprawdzonej firmy. 
Jakość jest bardzo ważna przy wyborze sprzętu rehabilitacyjnego, szczególnie dla starszych osób. Żeby rehabilitacja przyniosła efekty, lepiej zapłacic za sprzęt medyczny więcej. W końcu chodzi o nasze zdrowie i naszych bliskich.