Transkrypcja nagrań – co to jest i do czego służy?

Dodaj komentarz

Współcześnie, w dobie niczym nieograniczonego dostępu do nowoczesnych smartfonów z funkcją dyktafonu, nagrywanie dźwięku nie stanowi żadnego problemu. To spore ułatwienie w pracy dziennikarza czy prawnika. Problem może rodzić jednak konieczność uzyskania postaci pisemnej dokonanego wcześniej nagrania. Czym jest i do czego służy transkrypcja?

Transkrypcje SpiszeTo

Czym jest transkrypcja?

Rozwój technologii umożliwił zapis informacji w rzeczywistym czasie. To z kolei wyeliminowało możliwość popełnienia jakiegokolwiek błędu czy istotnego dla sprawy przeoczenia. Niestety, tego rodzaju rozwiązania mają również swoje wady. Pojawiają się one, chociażby wówczas, gdy potrzebujemy w zapisie odnaleźć jakąś istotną informację. Często wymaga to poświęcenia dużej ilości czasu oraz cierpliwości do wielokrotnego słuchania tego samego nagrania. Najlepszą alternatywą stają się wówczas transkrypcje nagrań. Wiele osób zastanawia się pewnie teraz czym jest transkrypcja nagrania i w jakim celu się ją wykonuje? Otóż transkrypcja nagrania polega na przeniesieniu zapisu audio do formy tekstowej. Dzięki temu odnalezienie poszczególnych informacji staje się zdecydowanie szybsze, a zarazem łatwiejsze.

Kto najczęściej wykorzystuje transkrypcję?

Dźwięk w czasie rzeczywistym nagrywają dziennikarze, prawnicy, ale również i studenci, chętnie korzystający z tego rozwiązania podczas wykładów na uczelni. W taki sposób zapisuje się przebieg ważnych spotkań czy wydarzeń w urzędach i instytucjach oraz w dużych firmach. Transkrypcje nagrań.bardzo często wykorzystuje się również wówczas, gdy zaistnieje konieczność przygotowania napisów, towarzyszących nagraniom video.

Czy transkrypcja jest łatwa do przeprowadzenia?

Nie można jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony przepisanie słyszanego tekstu nie wydaje się być trudnym zadaniem. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że bardzo często dźwięk w nagraniu pozostawia wiele do życzenia, jeśli chodzi o jakość. Spowodowane jest to sprzętem, sposobem nagrania czy szumem, pochodzącym z otoczenia. Problem pojawia się również wówczas, gdy w nagraniu uczestniczy wiele osób, mówiących często jednocześnie. W takich sytuacjach duże znaczenie mają doświadczenie i umiejętności osoby, która dokonuje transkrypcji. Dlatego też ważne jest, aby zlecać je osobom świadczącym profesjonalnie tego typu usługi. Daje to gwarancję wysokiej jakości wykonanej pracy oraz szybkości realizacji zlecenia. Oczywiście każdy z nas może podjąć się tego zadania samodzielnie, choć jego realizacja zostanie z pewnością spowolniona, a pojawiające się trudności mogą wypłynąć na ostateczny efekt pracy.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.