Na czym polega praca jako radca prawny?

Dodaj komentarz

Sytuacje, w których potrzebna nam jest pomoc prawna, nie należą do rzadkości. Najczęściej uzyskanie porady lub skorzystanie z innej usługi w tym zakresie wiąże się z wizytą w kancelarii adwokackiej, warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyne rozwiązanie. Pomocy o podobnym charakterze mogą bowiem udzielić również radcy prawni. W naszym artykule postaramy się przybliżyć ich działalność i pokazać, czym zajmują się oni w swojej pracy.

Kancelaria prawna w Zamościu

Kim właściwie jest radca prawny?

Radca prawny to osoba, która ukończyła studia prawnicze, a następnie odpowiednią aplikację oraz zdała egzamin, w efekcie uzyskując wpis na listę radców prawnych. Dzięki temu ostatniemu rozwiązaniu klient, któremu potrzebna jest na przykład pomoc prawna w Zamościu, może bez problemu sprawdzić, czy prawnik, do którego się zgłasza, został wpisany do tego typu rejestru i może udzielić fachowej porady. Trzeba też zaznaczyć, że profesjonalizm radców prawnych jest systematycznie sprawdzany, dzięki czemu ich klienci mogą liczyć na niezawodność specjalistów z tej grupy zawodowej.

Jak wygląda praca radcy prawnego?

Radca prawny w trakcie swej pracy zajmuje się głównie udzielaniem różnego rodzaju porad. Tłumaczy również niejasności w obowiązujących przepisach, pomaga w sporządzaniu pism oraz reprezentuje swoich klientów przed różnymi urzędami i sądami. Co ciekawe - w ostatnim czasie, w wyniku zmiany przepisów, radcy prawni mogą również pełnić rolę obrońców w procesie karnym lub karnoskarbowym. W praktyce zakres ich usług nie odbiega więc obecnie znacząco od tego, który oferują kancelarie adwokackie.

Radca prawny Zamość

Jakie możliwości pracy ma radca prawny?

Radcy prawni najczęściej przyjmują swoich klientów w specjalistycznych kancelariach. Otworzenie własnej praktyki jest jednak tylko jedną z możliwych dróg kariery fachowca tego typu - drugą jest praca etatowa w przedsiębiorstwie lub instytucji publicznej. Jest to jedna z istotnych różnic pomiędzy radcą prawnym a adwokatem - ten ostatni nie ma bowiem takiej możliwości. Praca etatowa wiąże się co prawda z ograniczeniem niektórych uprawnień radcy prawnego, jest jednak często wybierana ze względu na możliwość osiągania stabilnych dochodów.

Jak znaleźć radcę prawnego?

Najprostszą metodą znalezienia radcy prawnego jest posłużenie się internetem. Większość renomowanych kancelarii tego typu prowadzi własne strony, na których bez problemu można wyszukać wiadomości na temat zakresu oferowanych przez nie usług. Cennym źródłem informacji są również wspomniane wcześniej listy, prowadzone przez Okręgowe Izby Radców Prawnych. Wielu specjalistów oferuje też swoje usługi w popularnych serwisach ogłoszeniowych oraz w lokalnej prasie. Oczywiście zawsze można też zasięgnąć informacji u znajomych lub rodziny - wiele z tych osób korzystało już wcześniej z usług radcy prawnego.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.