Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie ERP dla firmy?

Dodaj komentarz

Wybór odpowiedniego systemu ERP jest niezwykle istotny dla prawidłowego działania firmy, bowiem jej pracownicy oprogramowaniem tym będą posługiwać się przez co najmniej kilka lat. Warto więc w trakcie tego procesu stawiać na systemy, które zapewnią spokój, a przy tym wspomogą realizację najważniejszych funkcji danego podmiotu. Dzięki temu możliwe będzie realne usprawnienie procesów biznesowych w przedsiębiorstwie, a przez to - zwiększenie jego efektywności.

Oprogramowanie ERP

Jak wybrać system ERP dostosowany do potrzeb przedsiębiorstwa?

Każdy z dostępnych na rynku systemów ERP posiada swoją specyfikę oraz związane z nią wady i zalety. Wiele z nich jest przy tym dopasowanych do wymagań konkretnych branż i najlepiej sprawdza się w przedsiębiorstwach, które je reprezentują. Wybór nie jest więc łatwy. Aby go dokonać, warto z jednej strony posłużyć się rankingami, takimi jak top 10 systemów ERP, z drugiej natomiast - skonsultować wybór konkretnego oprogramowania z pracownikami, którzy będą z niego korzystać w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Ich wiedza i doświadczenie pozwolą na ustalenie priorytetów w procesie wyboru odpowiedniego systemu tej klasy.

Czy warto stawiać na elastyczne systemy ERP?

Zmiany w przedsiębiorstwie są naturalnym efektem jego rozwoju lub też dostosowania działalności do aktualnych warunków rynkowych. Dlatego też warto wybrać system ERP, który z łatwością dopasuje się do każdej z tych sytuacji. Jest to istotne przede wszystkim wówczas, gdy planowana jest ekspansja firmy, a w szczególności - jej wejście na nowe rynki. Wybór systemu ERP o wysokiej elastyczności jest w tym kontekście najbardziej optymalnym rozwiązaniem, pozwoli bowiem na lepszą koordynację działań przedsiębiorstwa, bez konieczności dokonywania przebudowy tego systemu.

System ERP w firmie

Czym kierować się przy wyborze producenta oprogramowania ERP?

Wybierając system ERP warto stawiać przede wszystkim na rozwiązania firm, które są obecne na tym rynku od wielu lat - oferowany przez nie software został wypróbowany przez wielu użytkowników, a ewentualne błędy, charakterystyczne dla początkowych faz funkcjonowania każdego praktycznie programu, zostały już dawno poprawione. Na dodatek oferent taki z pewnością będzie funkcjonował jeszcze przez długi czas - możemy więc liczyć na jego wsparcie dla oprogramowania oraz ustawiczny rozwój jego nowych funkcji. Warto również sprawdzić, jakie referencje otrzymało dotychczas przedsiębiorstwo, od którego chcemy nabyć system tego typu.

Jak wybrać oprogramowanie ERP?

W wyborze odpowiedniego oprogramowania dla firm pomóc może jego wersja demonstracyjna - dzięki niej użytkownik może sprawdzić, czy interfejs jest wystarczająco przejrzysty i pozwala na łatwe dotarcie do najważniejszych opcji. Podczas prezentacji systemu można też zadać pytania przedstawicielom firmy, która ma zająć się wdrożeniem tego rozwiązania - nie musi być to producent, bardzo często prace te zlecane są jego partnerom (warto więc sprawdzić również referencje firm wdrożeniowych). Należy też zwrócić uwagę na koszty poszczególnych rozwiązań - nie tylko te, które odnoszą się do zakupu systemu, lecz również związane z aktualizacjami, dodatkami czy przeszkoleniem personelu.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.