Jak wybrać dobrego korektora? 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę
Dobry korektor to osoba, dzięki której Twój tekst pozbawiony zostanie błędów, rzutujących w znacznej mierze na jego odbiór. Czym jednak kierować się, poszukując prawdziwego specjalisty w tym zakresie? Sprawdź 5 aspektów, na które warto zwrócić uwagę, by podjąć właściwą decyzję.
Zakres wsparcia
Przygotowując materiały do publikacji, niezależnie od tego, czy będzie to książka, czy też treści na stronę lub artykuł naukowy, warto zadbać o profesjonalne wsparcie. Dzięki temu będą one rzetelnie opracowane, co wpłynie na ich poważny odbiór. Mowa tutaj nie tylko o pracach korektorskich, ale również i redakcji, dzięki której tekst zostanie pozbawiony urwanych wątków czy nijakich bohaterów.
Taka korekta tekstu wraz z redakcją wykonywana jest niekiedy przez jedną osobę, a ofertę z tej kategorii zobaczysz na proponowanej stronie. Skorzystanie z niej to szansa na wzniesienie tekstu na zupełnie inny poziom, dzięki czemu odbiorca nie tylko zrozumie jego sens, ale także przeczyta go z przyjemnością, doceniając jego profesjonalizm.
Doświadczenie
Wybór doświadczonego korektora to krok do sukcesu jeśli chodzi o stworzenie najlepszej jakości tekstu, pozbawionego błędów. Co więcej, osoba z dużym doświadczeniem:
- nie będzie poprawiać tego, co nie jest konieczne,
- postawi na dobrą współpracę, nie generując przy tym dodatkowych problemów,
- będzie służyć radą także przy publikacji materiałów, niezależnie od tego, czy będą one wydawane, czy też zamieszczane na stronach internetowych.
Doświadczonego korektora poznasz z pewnością po portfolio, stanowiącym solidny fundament pod jego weryfikację. Dodatkowo warto również skupić się na wolnej od błędów komunikacji, stanowiącej najlepszą wizytówkę profesjonalisty.
Specjalizacja
Bardzo często zdarza się, że autorzy poszukują korektora, którego specjalizacja pokrywa się z tematyką dzieła. To nie przypadek, bowiem osoba, doskonale poruszająca się w danej dziedzinie czy branży zdecydowanie lepiej poradzi sobie ze specjalistycznym językiem i wychwyci ewentualne nieścisłości w tekście. Jeśli więc zależy Ci na korekcie tekstów biznesowych, zwróć uwagę na osobę, która posiada takie w swoim portfolio. Jeśli jednak wydajesz powieść lub kryminał, wybierz korektora poprawiającego zawodowo beletrystykę.
Koszty współpracy
Cena to jeden z najważniejszych aspektów, na który należy zwrócić uwagę w trakcie poszukiwania dobrego korektora. Co ważne, sygnałem alarmowym powinny być:
- zbyt wysokie ceny – świadczące o nieznajomości rynku, zwłaszcza jeśli są on wyższe, niż proponują najlepsi, najbardziej rozchwytywani korektorzy, liczący i tak nieco więcej za swoje usługi,
- zbyt niskie – co może wskazywać na brak doświadczenia korektora, chcącego zrekompensować swoim klientom lekkie niedociągnięcia.
Wybierając korektora warto więc porównać kilka ofert, by zapoznać się z aktualnymi stawkami i nie dać się zaskoczyć efektom współpracy.
Termin realizacji
Termin to ostatni, choć równie istotny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, wybierając korektora. Jeśli jest on zbyt krótki możesz podejrzewać, że wybrana osoba:
- nie ma zbyt dużo zleceń, co może stanowić wyraźny sygnał alarmowy,
- prowadzi agencję, co z kolei pozwala na znacznie przyśpieszenie pracy i realizację usługi, nawet w momencie dłuższej nieobecności, gdyż obowiązki może przejąć inna osoba.
Długi termin świadczy z kolei o sporym zainteresowaniu konkretnymi usługami. Co ważne, czasem warto nieco poczekać, by finalnie zyskać pełną satysfakcję z poprawionego tekstu.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.




