Skip to main content

Czym jest umowa deweloperska?

Obecne realia rynku nieruchomości sprawiają, że często wszystkie dostępne mieszkania zostają wyprzedane, zanim jeszcze rozpoczną się prace budowlane. Transakcje zawierane w ciemno pomiędzy nabywcami i deweloperem mogą jednak wiązać się z pewnym zagrożeniem. Jak zabezpieczyć obie strony umowy i zadbać o wywiązanie się z obowiązków? W tym celu stosuje się umowę deweloperską!

Kiedy powinno się zawrzeć umowę deweloperską?

Czym jest umowa deweloperska i kto może ją zawrzeć?

Wspomniana przed momentem umowa deweloperska to nic innego jak dokument, w którym deweloper zarządzający lokalem oraz nabywca, który zdecyduje się na zakup nieruchomości, prawnie zobowiązują się do wywiązania z ustalonych obowiązków. Umowa, zawierana w formie aktu notarialnego, zawiera zapisy o cenie lokalu, jaka została ustalona pomiędzy stronami, zobowiązując nabywcę do zapłaty określonej kwoty na rzecz sprzedającego. Z kolei deweloper w chwili zawarcia umowy jest zobligowany do dopełnienia swoich obowiązków, a więc do wybudowania obiektu oraz przeniesienia prawa własności na rzecz nabywcy. Umowę zawiera się w obecności notariusza, który potwierdza ważność dokumentu.

Zastanawiasz się, ile kosztuje sprawdzenie umowy deweloperskiej? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w specjalistycznym artykule, który dostępny jest po kliknięciu w link!

Dlaczego warto podpisać umowę deweloperską?

Umowa deweloperska stanowi prawne poświadczenie, w którym sprzedający lokal, nazywany również deweloperem, zobowiązuje się do ukończenia budowy oraz przekazania praw własności w terminie następującym bezpośrednio po oddaniu obiektu do użytku. Dzięki temu nabywca, który zdecyduje się na zakup domu lub mieszkania, nie musi martwić się o ewentualne problemy prawne w sytuacji, gdyby deweloper nie wywiązał się ze swoich obowiązków.

Decydując się na zawarcie umowy deweloperskiej, warto skorzystać z pomocy prawnika w celu analizy zawartych w dokumencie zapisów. Osoby pochodzące z okolic Trójmiasta mogą skorzystać z usług, jakie oferuje Radca prawny Bogna Szyczewska, ekspertka w dziedzinie nieruchomości oraz przygotowywania umów. Kontakt z kancelarią można nawiązać osobiście lub telefonicznie - pod adresem ul. Szuwary 3A/24, Gdańsk, tel: 601 611 494. Pani Bogna Szyczewska ma ogromne doświadczenie w kwestii weryfikacji umów związanych z zakupem nieruchomości, dzięki czemu z pewnością skrupulatnie sprawdzi każdy z zapisów i zaproponuje ewentualne poprawki w dokumencie.

Czy opłaca się zawrzeć umowę deweloperską?

Z jakiego powodu umowę deweloperską zawiera się u notariusza?

Ze względu na fakt, że umowa deweloperska jest aktem notarialnym, obie strony transakcji zawierają ją w obecności notariusza. Ta kwestia ma szczególnie istotny wpływ na bezpieczeństwo kontrahentów. Notariusz zajmuje się bowiem weryfikacją wszelkich zawartych w umowie informacji, włącznie ze sprawdzeniem statusu prawnego obiektu, który planuje zakupić nabywca.

Podczas spotkania w kancelarii notarialnej odczytywana jest treść umowy. Jeżeli obie strony akceptują zawarte w niej zapisy, obie strony składają swoje podpisy, formalnie nawiązując umowę. Obie strony transakcji otrzymują wówczas wypis aktu notarialnego, który stanowi potwierdzenie zawarcia umowy. Po stronie notariusza leży jednak przesłanie dokumentów do sądu, który zajmie się wprowadzenie danych osobowych nabywcy do księgi wieczystej danej nieruchomości.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy
Najnowsze wpisy
Najnowsze komentarze
Nie wiem, jak Wy, ale ja wolę zapłacić firmie sprzątającej ...
Przydatny artykuł. Każdy powinien mieć kontakt do pomocy drogowej pod ...
Artykuł rozwiał moje wątpliwości co do pomp ciepła. Teraz wiem, ...
Jako świeżo upieczona mama zdecydowałam się na plastykę brzucha, bo ...
Z perspektywy czasu myślę, że w organizacji takiego wydarzenia rzeczywiście ...