Czym jest i jak działa komora hiperbaryczna?

Dodaj komentarz

Komora hiperbaryczna, pomimo udowodnionej skuteczności w leczeniu wielu schorzeń, wciąż nie jest w naszym kraju rozwiązaniem, cieszącym się dużą popularnością. A szkoda, gdyż korzystanie z niej może przynieść wiele korzyści, o których dowiesz się z dalszej części artykułu.

Co to jest i w jaki sposób działa komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna to nazwa szczelnie zamkniętego urządzenia, wykorzystywanego do zabiegu tlenoterapii, przeprowadzanego pod wysokim ciśnieniem. W medycynie określa się go mianem tlenoterapii hiperbarycznej. W trakcie jednej sesji, pacjent otrzymuje kilkakrotnie więcej tlenu, niż gdyby miał pobierać go samodzielnie z atmosfery. Podwyższenie stopnia sprężenia gazu powoduje natomiast, że pobudza on do działania wiele komórek organizmu, m.in. komórki szpiku kostnego czy też komórki naskórka. Dzięki temu możliwe jest leczenie wielu schorzeń, choć zwolennikami tlenoterapii hiperbarycznej zostają również sportowcy.

Tlenoterapii hiperbarycznej poddać można się w tlenarium, takim jak komorahiperbaryczna.slupsk.pl czyli Tlenarium - Komora Hiperbaryczna, mieszczącym się przy ul. Mierosławskiego 10 w Słupsku (tel. 692 942 740). Na pacjentów czeka tutaj nowoczesna dwuosobowa komora tlenowa, z możliwością komunikacji przez interfon oraz z rozwiązaniami, ułatwiającymi wchodzenie i wychodzenie np. osobom po udarach. Całość obsługiwana jest przez profesjonalny zespół, dający poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny dla wszystkich, którzy zdecydują się skorzystać z ogromu możliwości, które niosą ze sobą tego rodzaju zabiegi. 

Kto powinien skorzystać z możliwości tlenoterapii hiperbarycznej?

Komora hiperbaryczna wspiera powrót do zdrowia po urazach i pomaga leczyć wiele schorzeń. Jest niezastąpiona w przypadku zatrucia czadem, umożliwiając wyparcie z organizmu szkodliwych substancji. Z możliwości komory korzystają również coraz częściej pacjenci, u których zdiagnozowano ADHD, Parkinsona i Alzheimera. Tlenoterapia sprzyja także szybszemu gojeniu się ran oraz wspiera leczenie takich schorzeń, jak nadciśnienie, migrena - https://komorahiperbaryczna.slupsk.pl/tlenoterapia-hiperbaryczna-a-migrenowe-bole-glowy/, martwica, miażdżyca czy cukrzyca. Jej szerokie możliwości coraz częściej doceniają lekarze, zalecając tlenoterapię hiperbaryczną np. u pacjentów po przeszczepach.  W każdym przypadku jednak zabieg powinna poprzedzać konsultacja lekarska, połączona ze szczegółowym wywiadem, pozwalającym wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Jak przebiega zabieg i jakie są przeciwwskazania do jego wykonania?

Zabieg trwa na ogół około 1,5 godz. W trakcie tlenoterapii hiperbarycznej pacjent może siedzieć lub leżeć. Powinien być jednak ubrany wyłącznie w bawełnianą bieliznę. Tlen podawany jest mu przez specjalną maskę. O ilości zabiegów decyduje lekarz, choć w Polsce niewiele ośrodków medycznych wykonuje go w ramach umowy z NFZ.

Przeciwwskazaniem do tlenoterapii hiperbarycznej są zabiegi, które wykonywane były w okolicach klatki piersiowej. Z jej możliwości nie mogą również skorzystać osoby chore na padaczkę lub zmagające się z chorobami płuc. Przeciwwskazaniem jest także ciąża oraz gorączka, świadcząca o toczącej się w organizmie infekcji.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.