Jaki nurt psychoterapii wybrać?

Dodaj komentarz

Psychoterapia jest procesem, który może być dopasowany do specyfiki pacjenta i jego sytuacji. Rozmaite rodzaje psychoterapii bazują na różnych źródłach inspiracji i podstawach teoretycznych. Różne jest również podejście do pacjenta i sposoby prowadzenia samej terapii.

terapia par Gdańsk

TSR – terapia skoncentrowana na rozwiązaniach

Metoda TSR koncentruje się na celu, który chcemy rozwiązać, pomijając jego przyczyny. Celem jest szybkie uzyskanie efektu, działania są wiec szybkie i zdecydowane. Ma przede wszystkim pomóc pacjentowi w skupieniu się na dokonaniach i sukcesach. Według tej metody pracuje Psycholog Beata Załucka-Gosk, której oferta dostępna jest na stronie: https://www.pomocwlabiryncie.pl, gdzie znaleźć można propozycję terapii indywidualnej, terapii par oraz konsultacji rodzinnych. 

Terapia psychodynamiczna

Według jej założeń zachowania ludzkie są efektem wewnętrznych mechanizmów i potrzeb. Człowiek często nie jest nawet świadom ich występowania. Celem terapeuty jest przede wszystkim ich zrozumienie oraz analiza, w której aktywność pacjenta odgrywa istotną rolę. Podstawowym zadaniem dla osoby prowadzącej psychoterapię jest wyznaczenie jej celów oraz pomoc pacjentowi w ich osiągnięciu.

Terapia tego typu jest długotrwała, jednak jej skuteczność jest potwierdzona w przypadku zaburzeń osobowościowych, psychosomatycznych, depresyjnych czy lękowych. Jest też pomocna we wprowadzaniu zmian u pacjentów nieradzących sobie z emocjami. Sesje odbywają się najczęściej raz w tygodniu, chociaż częstotliwość, długość terapii i czas jej trwania zależą w dużej mierze od sytuacji pacjenta.

Terapia poznawczo-behawioralna

Ten typ terapii należy do najpopularniejszych. Jej podstawą jest behawioryzm - przeświadczenie, że zaburzenia to efekt reakcji na czynniki zewnętrzne, prowadzące do wykształcenia różnych form zachowania. Celem terapeuty jest więc zmiana sposobu myślenia oraz wypracowanie nowych mechanizmów i umiejętności u pacjenta.

Ten typ terapii znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii zaburzeń lękowych oraz depresyjnych, niekiedy bywa również przydatny w leczeniu stresu pourazowego, zaburzeń odżywiania oraz osobowości. Terapia prowadzona w ten sposób zajmuje od 10 do 16 sesji, zwykle godzinnych.

Terapia ericksonowska

Podstawowym założeniem, które prezentuje Terapia Ericksonowska jest niepowtarzalność człowieka jako jednostki. W związku z tym terapia powinna uwzględniać jego unikalność. Według twórcy tego podejścia każdy człowiek może poradzić sobie ze swoimi problemami, o ile zainicjuje zmiany w życiu, które doprowadzą do uwolnienia potencjału do rozwiązywania własnych problemów. Często stosowaną metodą, pomocną w poszukiwaniu wspomnianego potencjału, jest hipnoza. Ten typ terapii sprawdza się w przypadku lęków, stanów depresyjnych oraz zaburzeń odżywiania. Niekiedy wykorzystuje się ją również w terapii par.

Psychoterapia systemowa

Uczestniczy w niej kilka osób - najczęściej rodzina lub para. Jej podstawowym celem jest poprawa relacji pomiędzy uczestnikami, głównie poprzez usprawnienie komunikacji, nakreślenie odpowiednich struktur i wprowadzenie zasad. Czas trwania jest tu bardzo zróżnicowany, może sięgać od kilku tygodni do kilku lat. Sprawdza się w przypadku problemów rodzinnych czy wychowawczych oraz w przypadku kryzysów emocjonalnych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.