Skip to main content

Jaki nurt psychoterapii wybrać?

Psychoterapia jest procesem, który może być dopasowany do specyfiki pacjenta i jego sytuacji. Rozmaite rodzaje psychoterapii bazują na różnych źródłach inspiracji i podstawach teoretycznych. Różne jest również podejście do pacjenta i sposoby prowadzenia samej terapii.

terapia par Gdańsk

TSR – terapia skoncentrowana na rozwiązaniach

Metoda TSR koncentruje się na celu, który chcemy rozwiązać, pomijając jego przyczyny. Celem jest szybkie uzyskanie efektu, działania są wiec szybkie i zdecydowane. Ma przede wszystkim pomóc pacjentowi w skupieniu się na dokonaniach i sukcesach. Według tej metody pracuje Psycholog Beata Załucka-Gosk, której oferta dostępna jest na stronie: https://www.pomocwlabiryncie.pl, gdzie znaleźć można propozycję terapii indywidualnej, terapii par oraz konsultacji rodzinnych. 

Terapia psychodynamiczna

Według jej założeń zachowania ludzkie są efektem wewnętrznych mechanizmów i potrzeb. Człowiek często nie jest nawet świadom ich występowania. Celem terapeuty jest przede wszystkim ich zrozumienie oraz analiza, w której aktywność pacjenta odgrywa istotną rolę. Podstawowym zadaniem dla osoby prowadzącej psychoterapię jest wyznaczenie jej celów oraz pomoc pacjentowi w ich osiągnięciu.

Terapia tego typu jest długotrwała, jednak jej skuteczność jest potwierdzona w przypadku zaburzeń osobowościowych, psychosomatycznych, depresyjnych czy lękowych. Jest też pomocna we wprowadzaniu zmian u pacjentów nieradzących sobie z emocjami. Sesje odbywają się najczęściej raz w tygodniu, chociaż częstotliwość, długość terapii i czas jej trwania zależą w dużej mierze od sytuacji pacjenta.

Terapia poznawczo-behawioralna

Ten typ terapii należy do najpopularniejszych. Jej podstawą jest behawioryzm - przeświadczenie, że zaburzenia to efekt reakcji na czynniki zewnętrzne, prowadzące do wykształcenia różnych form zachowania. Celem terapeuty jest więc zmiana sposobu myślenia oraz wypracowanie nowych mechanizmów i umiejętności u pacjenta.

Ten typ terapii znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii zaburzeń lękowych oraz depresyjnych, niekiedy bywa również przydatny w leczeniu stresu pourazowego, zaburzeń odżywiania oraz osobowości. Terapia prowadzona w ten sposób zajmuje od 10 do 16 sesji, zwykle godzinnych.

Terapia ericksonowska

Podstawowym założeniem, które prezentuje Terapia Ericksonowska jest niepowtarzalność człowieka jako jednostki. W związku z tym terapia powinna uwzględniać jego unikalność. Według twórcy tego podejścia każdy człowiek może poradzić sobie ze swoimi problemami, o ile zainicjuje zmiany w życiu, które doprowadzą do uwolnienia potencjału do rozwiązywania własnych problemów. Często stosowaną metodą, pomocną w poszukiwaniu wspomnianego potencjału, jest hipnoza. Ten typ terapii sprawdza się w przypadku lęków, stanów depresyjnych oraz zaburzeń odżywiania. Niekiedy wykorzystuje się ją również w terapii par.

Psychoterapia systemowa

Uczestniczy w niej kilka osób - najczęściej rodzina lub para. Jej podstawowym celem jest poprawa relacji pomiędzy uczestnikami, głównie poprzez usprawnienie komunikacji, nakreślenie odpowiednich struktur i wprowadzenie zasad. Czas trwania jest tu bardzo zróżnicowany, może sięgać od kilku tygodni do kilku lat. Sprawdza się w przypadku problemów rodzinnych czy wychowawczych oraz w przypadku kryzysów emocjonalnych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze komentarze
super wpis! dzięki niemu dużo się dowiedziałam o korekcie tekstu. brawa dla autora! 
Fajnie, że znalazłem te wskazówki, jak dbać o samochód przed zimą. Zastanawiałem się nad tym, żeby samemu zabezpieczyć auto przed korozją. Serio, do tej pory nie miałem pojęcia, że tak ważne jest dokładne czyszczenie i używanie dobrych środków ochronnych. Myślę też o tym, żeby oddać samochód fachowcom – tak na wszelki wypadek, żeby na pewno wszystko było zrobione jak trzeba. Super, że są różne opcje, i że można coś z tym zrobić, zanim problem się jeszcze bardziej pogorszy.
Świetny artykuł, wszystko jasno i zrozumiale wytłumaczone! Na pewno skorzystam ze skupu aut, bo szybka sprzedaż i brak problemów to dla mnie priorytet.

Wiktor 1 miesięcy temu Zabiegi stulejki
Z tego co słyszę, wiele osób bagatelizuje problem stulejki. Lepiej sprawdźcie, jakie mogą być konsekwencje nieleczenia stulejki - https://derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html/#konsekwencje-nieleczonej-stulejki - od stanów zapalnych, po nawet uszkodzenia nerek! Lepiej dbać o swoje zdrowie, badać się systematycznie, oraz nie bagatelizować wielu problemów ze zdrowiem.
Można zaszaleć z zaręczynami, a tak naprawdę większość kobiet marzy o intymnych i wcale nie wystrzałowych zaręczynach. Dobry pomysł to właśnie zaręczyny w plenerze. Gdzieś w samotności na plaży :)
Dzięki za wyjaśnienie. Jakie są przedziały cenowe takiej pomocy drogowej i holowania? Od czego to zależy?
Bartek T. 5 miesięcy temu Top 5 szkół surfingowych w Polsce
Dzięki za taki świetny ranking! Bardzo pomocny przy wyborze szkoły surferskiej. Na pewno skorzystam
Gabriel 5 miesięcy temu Wynajem busa to oszczędność
Nie wiedziałem, że wynajem busa może tak się opłacać. Raczej myślałem, że jest to drogie :D Super, przydatne info!
Hmmm... Zastanowię się w takim razie nad autem powypadkowym ze skupu. Może nie jest to głupi pomysł, skoro kupi się to u sprawdzonej firmy. 
Jakość jest bardzo ważna przy wyborze sprzętu rehabilitacyjnego, szczególnie dla starszych osób. Żeby rehabilitacja przyniosła efekty, lepiej zapłacic za sprzęt medyczny więcej. W końcu chodzi o nasze zdrowie i naszych bliskich.