Czy w 2022 roku jest jeszcze zmiana czasu?

Dodaj komentarz

Sporo osób nie pamięta kiedy przestawić zegarki. Zabieganie i pęd życia sprawia, że zapominamy o tej czynności, dlatego wychodzimy naprzeciw i podpowiadamy kiedy przestawić zegarki. Przestawienie czasu zwykle wiąże się z małym zamieszaniem, nasz organizm potrzebuje chwili, by przestawić się na "nowy" czas. Sporym ułatwieniem są urządzenia typu smartfon czy laptop, które przestawiają się automatycznie, ale każdy z nas posiada wiele urządzeń, gdzie zegar musi przestawić sam. Póki co 2022 rok nie przyniósł zmian w ujednoliceniu czasu zimowego i letniego dlatego po raz kolejny będzie trzeba pamiętać o przestawieniu zegarków.

2022 zmiana czasu

Kiedy przestawić zegarki w 2022 roku?

Zmiany czasu z zimowego na letni w tym roku należy dokonać 27 marca 2022 roku. Robimy to co roku w ostatnią niedzielę marca, a ta wypada w tym roku właśnie 27. Warto przypomnieć, że wskazówki przesuwamy z godziny 2:00 na 3:00. Praktycznym wytłumaczeniem tego rozwiązania jest to, że dzięki przesunięciu wskazówek słońce będzie widoczne dłużej o godzinę. Niestety zmiana ma też negatywne skutki, które wpływają na nasz sen, który w tym dniu ulega skróceniu o godzinę, a w kolejnych dniach może przynieść gorsze samopoczucie wynikające ze zmian czasu. Kolejna zmiana czasu tym razem na zimowy zaplanowana jest na 30 października 2022 roku. W przejściu na czas zimowy sytuacja jest odwrotna, czyli cofamy zegarki o godzinę i śpimy w ten dzień dłużej.

Jak długo będziemy przestawiać zegarki?

Problemem przestawiania czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy powraca co roku. Ludzie w tej kwestii mają odmienne zdania. Jedni uważają, że przestawianie czasu jest jak najbardziej korzystne, inni wręcz odwrotnie - uważają, że mija się z celem. Osoby popierające przestawianie czasu opierają swoje dane ze względu na czynnik ekonomiczny. Uważają, że dzięki temu oszczędzamy prąd i zmiana czasu pozytywnie wpływa na gospodarkę. W Parlamencie Europejskim co jakiś czas temat powraca i dyskutuje się na temat sensu zmiany czasu, ale od lat nie podjęto konkretnych decyzji co z tą zmianą dalej. Ostatnie przestawienie czasu miało mieć miejsce w 2021 roku, ale europarlamentarzyści nie doszli do porozumienia w tej kwestii. Mamy 2022 rok i czeka nas kolejna zmiana czasu. Chodzą słuchy, że ostatnia zmiana czasu odbędzie się wiosną 2022 roku, ale czy tak będzie na prawdę? Tego dowiemy się pewnie przy kolejnej zmianie czasu na zimowy. Plany uregulowania tej kwestii ciągną się od dłuższego czasu i nadal pozostają bez rezultatu.

Dlaczego w ogóle zmieniamy czas?

Pomysł z przestawieniem zegarków pojawił się kilkaset lat temu. Pomysłodawcą był Benjamin Franklin, który jako pierwszy wysunął postulat, żeby w okresie zimowym przesuwać czas co miało na celu oszczędności. Pomysł polegał na skróceniu dnia i wcześniejszemu położeniu się spać dzięki czemu korzystanie ze sztucznego światła było krótsze. Ciekawostką jest to, że wtedy postulat ten został odrzucony i nie przeszedł do realizacji, ale mimo tego faktu został uznany za pomysłodawcę zmiany czasu. Pierwszą zmianę czasu wprowadziło Cesarstwo Austro-Węgier w 1916 roku. Celem było zmniejszenie zużycia węgla. Stany Zjednoczone dołączyły do pomysłu Cesarstwa po 2 latach czyli w 1918 roku. I o ile w tam tych czasach miało to jakiś sens i było zrozumiałe tak obecnie nie brakuje nam energii. Dlatego wiele osób dziwi czemu nadal funkcjonujemy w zmiennym systemie czasowym. Powód jest prosty powoduje, że w porze letniej cieszymy się dłużej światłem dziennym, a w okresie zimowym podczas wstawania robi się szybciej jasno.

Na zakończenie mała ciekawostka - podobno wszystkie operacje polegające na dwukrotnym przestawieniu zegarów w Polsce, generują większe koszta niż te, które powinniśmy zaoszczędzić dzięki zmianie czasu. Jeśli to prawda to zmiana czasu nic z ekonomicznymi względami nie ma.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.